PRODÜKSİYON SEKTÖRÜ VE KORONA VİRÜS

Eklenme Tarihi: 29.05.2020 Güncellenme Tarihi: 02.04.2021

Korona virüsün 2020 yılının Mart ayında ülkemizde ilk vakasının görülmeye başlanmasının ardından sıkı tedbirler alınmaya başlandı. Peki bu tedbiler prodüksiyon süreçlerini nasıl etkiledi?

Devlet yetkileri sokağa çıkma kısıtlaması, AVM’lerin kapatılması, berber ve kuaförlerin kapatılması, şehirler arası seyahatin yasaklanması gibi tedbirleri getirirken bazı sektörler ve firmalar ise kendi tedbirlerini alarak faaliyetlerine ara verdi. Örneğin mağazalar için herhangi bir yasak ya da faaliyet durdurma emri olmamasına rağmen hemen hemen her mağaza kapatıldı ve sadece online satış kanallarına yöneldi. Korona virüs ile ilgili tedbir alan sektörlerden bir tanesi de dizi ve film setleri olmuştur. Peki, devam eden dizilerde ve yeniden başlayacak olan dizilerde, klip çekimi ve tanıtım filmi çekimlerinde, filmler ve her nevi prodüksiyon çalışmasında korona virüs tedbirleri nasıl olacak? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sinema sektöründeki dernek ve sendikalar "Covid-19 sürecinde; film yapımlarında güvenli çalışma koşulları ve önlemler" kılavuzunu yayınladı.

"Önce Sağlık Sonra Çekim" mottosuyla düzenlenen ve sistemli olarak sahadan gelecek datalarla, uygulamada yaşanacak sorunlar ve tecrübeler doğrultusunda güncellenecek olan kılavuz; ulaşım, çekim öncesi ve sırası, ortak alanlar, oyuncular, sanat ekibi, saç/makyaj, kostüm, teknik ekip, post prodüksiyon ekibi ile ilgili önlemler, sağlık kontrolü ve acil durumlarda yapılması gerekenlere odaklanıyor.

 

Dizi, Film ve Prodüksiyon Setlerinde Korona Virüs Önlemleri

Dizi ve film setlerinde alınacak korona virüs önlemleri ile ilgili Oyuncular Sendikası’nın sunduğu bir önerge yer alıyor. Söz konusu önerge de yer alan önlemler ise şöyle;

  • Korona virüs tedbirleri kapsamında çalışan günlük çalışma sürelerinin yemek molası hariç 11 saati aşmaması gerekir.
  • Korona virüs kapsamında proje ve senaryoların yazım sürecinin olabildiğince düşük olması gerekmektedir. Kalabalık sahnelerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.
  • Set çalışanlarının hijyen kurallarına uyması gerekmektedir.
  • Çekimden önce ve sonra mekânın dezenfektesi yapılmalıdır.
  • Hastalık belirtisi gösteren set personelleri ile ilgili iş yeri hekiminin denetleme yapması ve karar vermesi gerekir.
  •  Setlerde tek öğün yemek verilmelidir. Kahvaltı ve akşam yemeği gibi yemeklerin verilmemesi gerekir. Öğlen yemeği yeterlidir.
  • Kronik rahatsızlığı olan oyuncu ve set çalışanlarına herhangi bir projede kesinlikle yer verilmemesi gerekir.
  • Yardımcı oyuncu sayısının en az sayıda tutulması gerekmektedir.
  • Sette kullanılacak malzemelerin en ince ayrıntısına kadar bir gün önce dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır