BAŞARILI KLİP NASIL OLMALIDIR?

Eklenme Tarihi: 08.01.2020 Güncellenme Tarihi: 07.04.2021

Müzik videosu, bir müzik eserinin, çok kameralı reji hizmeti ve/veya animasyon öğeleriyle izlenir hale getirilmesi sonucu ortaya çıkan, ana akım ve sosyal medya üzerinden yayını yapılabilen video içerik türüne denir.

Müzik klip çekimi özel teknolojik ekipmanlarla gerçekleştirilmesi gereken ve kreatif açıdan prodüksiyonu destekleyebilecek büyük bir ekip çalışması gerektirir.

Müzik klibi çekimi senaryodan, cast seçimlerine ciddi ve planlı bir çalışmanın ardından gerçekleştirilir ve aynı zamanda ekipman planlaması da işin önemli bir bölümünü oluşturur. Bu aşamada kimi yönetmen kendi ekipmanları ve ekibiyle klip çekimini gerçekleştirirken, bazı yönetmenler kiralık film ekipmanları ya da kiralık kamera ile çözüm üretirler.

Müzik videolarının başarıya ulaşması için klipin birçok kamera ile hizmet veren reji tarafından çekilmesi, video düzenlemesinin iyi yapılması, sosyal medya üzerinden izlenebilir ve tanıtımının iyi yapılmış olması gereklidir. Müzik video çekimi yaratıcı bir şekilde prodüksiyonu destekleyen yeterli ekipmanlarla yapılır ve bir takım işidir.

Senaryo önceden belirlenir, oyuncu ve dansçı seçimleri esere uygun olarak ciddiyetle planlanır. Klip çekimi için en önemli faktörlerden biri de tabii ki videoyu kayda alacak olan teknolojik ekipmanların seçimidir. Müzik klipi çeken bazı yönetmenler kendine ait kamera, ekipman ve takımıyla çalışırken bazı yönetmenler kendi ekipmanlarına sahip olmadığı takdirde, kamera ve teknolojik ekipman kiralayabilirler.

Giderek büyüyen bir kitleyle etkileşim sağlayan keyifli müzik video klipleri profesyonel bir takım çalışması ve kaliteli ekipmanlar sayesinde çekilebilir.

Günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay ve etkili yolu sosyal medya araçlarıdır. Profesyonel video prodüksiyonu ile bu araçları etkin kullanabilirsiniz. Eser sahibi sanatçının tanıtımı kaliteli ve dikkat çekici müzik videosu ile mümkündür. Hedef kitleye hitap eden, iyi bir müzik videosu ile izleyici sayısındaki yükseliş yüzde doksanlara kadar çıkabilir.

Müzik videoları, film yapımcılarının yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini ifade etmeleri için iyi bir yoldur. Ancak, yaratmanın kolay olduğunu düşünme hatasına düşmeyin. Videolar için fikirler ve kavramlar kendilerini çok fazla tekrarladığında, bir videonun gerçekte ne kadar iyi olduğunu tanımlamanın bir yolu yoktur ve hepsi aynı estetiği almaya başlar.

Sağlam Bir Plan ve Konsept Hazır Olduğunda Çekim Yapın

Şarkılardan ilham almak isteyebilirsiniz ancak birçok şarkı aşk, ayrılıklar ve kişisel güç gibi genel konularla ilgileniyor, orijinal olmak istiyorsanız bu konularla birlikte gelen genel görsel temalardan uzaklaşmanız gerekecek. Nasıl orijinal yapacağınıza dair hiçbir fikrinizin olmadığı bir noktaya gelirseniz, videoyu yapmayın. Prodüksiyon değeri zarar görebilir. Bir plan ve konsept hazırlanılırsa, çekim için doğru ekipmanı hazırlamak ve hedeflenen vizyonun gerçekleşmesi kolaylaşır.

Fikir bulmakta zorlanılıyorsa, film ve müzik videosu endüstrisinin dışına bakmak iyi bir plan olabilir. Fotoğraftan, resimden ve çevreden ilham alınabilir. Bu orijinal bir fikir bulmaya yardımı olabilecek herhangi bir şey de olabilir.

Kavram Mantıklı Olmalıdır

Bir müzik videosunun amacı, şarkıdaki duyguyu yükseltmek ve muhtemel kitleyi etkileyen bir mesaja sahip olmaktır. Konsept, film yapımcısı olarak sanatçı ve videoyu izleyen izleyiciler için anlamlı olmalıdır. Ne yapmaya çalışıldığı anlaşılmalı ve amaçlanan duygular hissettirilmelidirler. Bunu yapmanın en iyi yolu, parçayı dinlemek ve şarkının ton temalarını ve duygusunu seçmek, ardından bunları ilişkilendirilebilir temalara ve fikirlere yansıtmaktır. Şarkı gerçekten bunlardan hiçbirine sahip değilse ve insanları dans ettirmek veya heyecanlandırmak için genel bir müzik parçasıysa, yine de klişe tarzlardan kaçınmaya çalışılmalı ve görsel olarak dikkat çekici bir şey yaratılmalıdır.

Plan Unutulmamalıdır

Videoyu yapan kişi olarak planı hatırlamanız ve ona bağlı kalmanız gerekir. Plan, çekimde size yardımcı olmak ve rehberlik etmek ve kurgu için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için vardır. Çoğu yönetmenin çekim listeleri daha iyi doğruluk için önceden planlanmıştır. Bu, videoyu yapılandırmanıza ve iş akışınızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Gereksiz Şeyler Eklenmemelidir

Müzik videonuza eklemeyi seçtiğiniz her şey, ilgisiz olduğu kadar kitle perspektifinden prodüksiyon değeri katmıyorsa çıkarılmalıdır. Modeller veya oyuncular çok garip göründüğünde veya bir çekimde rastgele göründüğünde, bu videonun kalitesini düşürür.

Aynı Çekimler Tekrar Edilmemelidir

Çekim yaparken çekimlerde çeşitliliğe ihtiyacınız var aksi halde aynı çekimleri tekrar tekrar yaparsınız ve bu sıkıcı hale gelir. Daha önce kullandığınız aynı yerleri veya açıları kullanmaktan kaçının. Ayrıca, bol miktarda malzeme çektiğinizden emin olun, böylece birçok farklı kareyi seçtiğinizi bilirsiniz. Çok az çekim yapmaktansa çok fazla görüntüye sahip olmak daha iyidir.

Gereksiz Efektler Kullanılmamalıdır

İnsanlar genellikle müzik videolarındaki özel efektlere o kadar kapılırlar ki, videonun tüm amacını unuturlar. Kötü efektler videonun amatör görünmesine neden olabilir ve harika yaratıcı çalışmalardan zaman alabilir. Genellikle efektlere ihtiyaç duyulmaz ve gerektiğinde alakalı olmaları ve iyi yapılması gerekir. Eklediğiniz efekt, az olması gerektiğinde barizse, çıkarın. Yalnızca nasıl doğru şekilde uygulanacağı bilindiği takdirde efektler eklenmelidir.

Aynı şey renk derecelendirme için de geçerlidir. Videonun tamamını mavi veya kırmızının tek bir tonunda göstermemeye çalışın. Renk derecelendirmesini yalnızca gönderide doğru şekilde nasıl uygulayacağınızı biliyorsanız deneyin.

Işık Verimli Kullanılmalıdır

Yeterli ışığa sahip olmamanın bir şey olduğunu söylemeye gerek yok, ancak ışığı etkili bir şekilde kullanmamak hiç de iyi değil. Bu, insanların müzik videoları çekerken yaptıkları yaygın bir hatadır. Hepsi aynı görünen çok çeşitli çekimleriniz varsa, bunun nedeni ışıklandırma olabilir. Bu, özgün ve yaratıcı olmanın başka bir yoludur, ışıkla oynamak videonuzu daha dinamik hale getirecek ve yaratımınıza daha fazla derinlik katacaktır. Videonuzu dayandırmak istediğiniz bir tema veya türe sahip olduğunuzda farklı ışıklandırmaya sahip olmanıza da yardımcı olur.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır