Reklam Filmi

Sosyal medya, geçtiğimiz on yılda inanılmaz bir yükseliş yakalamış ve insanların yaşam tarzları, düşünce biçimleri, davranış ve tutumlarını şekillendiren bir güce ulaşmıştır. Durum böyle olunca sosyal medya, geleneksel kitle iletişim araçlarına kıyasla kitleler üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Ticari olarak da kullanılmaya başlanması işletmelere kapsamlı iletişim olanakları sağlamış dolayısıyla sosyal medya, şirketlerin pazarlama süreçleri için en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Sosyal medya videoları aynı zaman da birer tanıtım filmi olarak da dijital ortamda büyük önem de taşımaktadır.

Sosyal medya videoları; dönüşümün çok ciddi seviyelerde olduğu sosyal mecralarda en önemli etkileşim araçlarından biri haline gelmiştir. Siz de ister pazarlama ister PR çalışmalarınız için bu aracı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu bağlamda sosyal medya videoları gibi iletişim formatları; şirketlere Instagram, Youtube ya da Facebook gibi kanallar üzerinden tüketicileri ile diyalog kurma olanağı vermektedir. Sosyal medya video formatları; profesyonel olarak hazırlandığından işletmelerin dijital stratejileri için en önemli görsel materyaller olarak değerlendirilebilir.

Görsel etkileşimin etkisinin daha büyük olduğu inancını taşıyan işletmeler bu videolara her geçen gün daha büyük yatırım yapmaya başlamıştır.

Reklam Filmi Hangi İhtiyaçlara Yanıt Verir?

Tanıtım filmi içeriklerinden bağımsız olarak reklam filmleri öncelikli olarak pazarlama odaklı ihtiyaçlara yanıt vermekle birlikte marka farkındalığı, bilinirliği ve tercih edilebilirliği gibi metrikleri artırmak için de kullanılmaktadır. Özellikle rekabet düzeyinin yoğun olduğu piyasalarda işletmeler kendi ürünlerinin satışlarını yüksek tutabilmek adına kapsamlı reklam filmi stratejileri uygularlar. Uygulanan stratejiler kapsamında da mevcut senaryo dahilinde belirlenen prodüksiyon kurgusu takip edilir. Tüm bunların yanı sıra reklamlar, işletmenin marka bilinirliğini arttırmak için de önemli bir etken olarak öne çıkar. Bu bağlamda tasarlanacak olan reklam filmi kapsamında marka bilinirliğini arttıracak görsel bileşenlerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Marka bilinirliğinin zaman zaman sosyal mesajlar ve güncel konulara ilişkin göndermelerin bulunduğu reklam filmleri ile daha ciddi seviyelere taşınabileceği tartışmasız bir gerçektir.

Reklam Filmi Formatları ve Kullanım Alanları

Farklı işletme ihtiyaçlarına ve medya kanallarına yönelik çeşitli reklam filmi formatları mevcuttur. Bunlar arasında en çok tercih edileni TV reklam filmi, en yoğun kullanılan mecra olan televizyona yönelik içerik üretimine odaklanır. TV reklam filmleri haricinde, sosyal medya reklam filmleri de son zamanlarda işletmelerin yoğun olarak kullandığı reklam formatları arasında yer alır. Tüm bunlar haricinde Outdoor reklam filmleri ve masaüstü reklam filmleri gibi değişik ihtiyaçlara odaklanan alternatif reklam mecralarına yönelik çözümler de mevcuttur.

Reklam Filmi Prodüksiyon Süreci Nasıl İşler?

Reklam filmi tasarım sürecinde, filmin senaryosu, kurgusu ve benzeri bileşenleri arka plandaki yaratıcı strateji ve pazarlama stratejisi dahilinde belirlenir. Öncelikli olarak mevcut bir pazarlama planı dahilinde markanın tam olarak ne yapmak istediği üzerinde durulur. Bu süreç dahilinde reklam filmi prodüksiyon ajansları genel olarak reklam ajansları ile birlikte çalışırlar. Marka tarafından talep edilen pazarlama stratejisi dahilinde yaratıcı bir strateji belirlenir. Belirlenecek yaratıcı strateji sonrasında yaratıcı reklam senaryosu ve kurgusu belirlenerek prodüksiyon süreci için gerekli olan tüm veriler elde edilmiş olur. Sonrasında ise Piktora Production Agency gibi reklam prodüksiyon ajansları, tüm ekipmanları ve prodüksiyon ekibi ile projenin çekimlerini organize eder ve üstlenir.

Reklam Filmi Prodüksiyon Süreçlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam filmi prodüksiyonu ya da tasarımı tek boyutlu olarak ele alınacak süreçler değildir. Fikir aşamasından üretime kadar tüm süreç birbirleri ile iç içe ilerlemek durumundadırlar. Reklam filmlerinde başarıyı belirleyen birçok kriter bulumaktadır. Reklamı filmi süresinin doğru seçilmiş olması, yer alacak oyuncular, seçilen müzik bile başarıyı etkileyen elementlerdir. Bu bağlamda reklam filmi tasarımı süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde detaylandırılır:

Reklam Filminin Ardındaki Pazarlama Fikri

Pazarlama fikri, tasarlatacağınız reklam filminin müşterilerinize ve hedef kitlenize uygun tasarlanabilmesi açısından en kritik etkendir. Bu bağlamda reklam filminizin arkasında güçlü bir pazarlama fikri olduğundan emin olmanız gerekir. Pazarlama fikrinizi detaylandırarak içgörü odaklı yaratıcı bir fikre dönüştürmek ve onu reklam filmi olarak çekmek, müşterileriniz erişebilmeniz açısından oldukça kritiktir. Fikrin başarılı bir işe dönüşmesi aşamasını doğru planlayamayan prodüksiyon şirketlerinin fikri heba edeceğini unutmamanız gerekir.

Reklam videolarıyla hedef kitlenize en doğru yaklaşımla ulaşın.

İletişim stratejisini video içerikle destekleyerek rakipleriniz arasında fark yaratın.

Televizyon ve sosyal medya her evde ve kişide bulunduğu için iletişim ağınızı genişletin.

İnternet mecrasının ötesinde, çok geniş ölçekteki bir kitleye ulaşın.

Yaratıcı Fikir ve Hikaye Anlatımı

Pazarlama fikriniz ne kadar kuvvetli olursa olsun, yaratıcı reklam filmi tasarımı söz konusu değilse ve hikaye anlatımı yetersizse işletmenizi ifade edemezsiniz. Reklam filmi üretim süreçlerinde reklam ajansları her şeyden önce pazarlama fikri ile yaratıcı fikir bulmaya odaklanırlar. Reklam filmi prodüksiyonu ile alakalı detaylar henüz kesinleşmeden yaratıcı reklam senaryosu ve gelişmiş reklamda hikaye anlatım teknikleri üzerinde durulur. Özellikle fikrin iyi bir şekilde yansıtılması adına başlangıçta bir hikayeden ziyade birden fazla senaryo üzerinde çalışılır. Zira çeşitlilik başarıyı getiren temel etkendir.

Görsel Dil ve Yönetmenlik Yetkinlikleri

Yaratıcı altyapı ve hikaye anlatımı ile alakalı detaylar da tamamlandığında görsel dil ve yönetmenlik gibi detaylar öne çıkar. Reklam filmi prodüksiyonu aşamasında en önemli etken olan görsel dil; ortam tasarımı, dekor tasarımı, sinematografi gibi bileşenlerin bütünüdür. Piktora Yapım gibi profesyonel reklam filmi prodüksiyon şirketleri tüm bu detayları kapsayan bir hizmet altyapısı sağladıklarından ve reklam ajansları ile birlikte çalıştıklarından yüksek nitelikli işler ortaya çıkarabilirler. Bunun haricinde etkili bir yönetmenlik de tüm prodüksiyon sürecinin belirlenen stratejilere ve istenilen görsel dile uygun yürütülebilmesi açısından önemlidir.

Reklam Filmi Fiyatları

Reklam filmi fiyatları , proje genelinde ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Fiyat üzerinde belirleyici olan unsurlar arasında genel olarak kullanılacak olan ekipmanlar, prodüksiyon ekibi ve bu kadronun yetkinliği öne çıkar. Bunun yanı sıra; belirlenecek olan film kurgusu, montaj, seslendirme, efekt gereksinimleri gibi etkenler de reklam filmi çekim fiyatları açısından belirleyici etkenler arasında yer alır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki kitleleri harekete geçirecek bir reklam filmi fiyatları konusunda da dikkat çekici olacaktır.

Peki Piktora'da video süreci nasıl işler?

Pek çok video, amatör çözümler ya da hatalar yüzünden izleyici ile öngörülen ölçekte bir bağ kuramaz. Doğru tekniklerin, senaryonun, bakış açısının, ekipmanların, açıların, grafiklerin ve ekibin kullanılması başarılı bir video içerik üretiminde zorunluluktur. Bu niteliklerin videonuzun nihai görünüşü üzerinde büyük etkisi vardır. Söz konusu önemi bilen ve bu bilinç ile hareket eden bir ekibe sahip olmanın size değer katacağını düşünüyoruz.

Video içeriklerin zorluğunu aşarken eşsiz olmayı sağlamak da önemlidir. Elbette her video içerik kendisine özgüdür. Ancak Piktora'da; ilk etapta projenize özel bir yönetici atanır. Bu yönetici tüm süreçle ilgili size bütçe aşamasından videonuzun finalize edildiği aşamaya kadar destek verir. Projeniz ile ilgili bütün bilgiler bir metin havuzunda toplanır. Daha önceki çalışmalarınız, rakipleriniz, sektörünüz, hedef kitleniz ekibimiz tarafından detaylıca incelenir.

Tüm bu bilgiler eşliğinde, kreatif ekibimiz tarafından alternatifli olarak senaryo üretim süreci başlatılır ve hazırlanan yaratıcı senaryolar onayınıza sunulur. Onayınızla birlikte karşılıklı olarak çekim tarihleri ya da deadline kararlaştırılır. Ekibimiz ve kendi markamız olan Kamera Fabrikası son teknoloji ekipman gücüyle çekiminiz yapılır. Entegre görüntüleme sistemleri ile görüntü zenginliği sağlanır. Grafik ve kurgu ekibimiz tarafından motion ve post production hizmetleriyle finalize edilen video size sunulur.

Piktora olarak; video prodüksiyon hizmetlerimiz, alanında uzman teknik kadromuz, kendi markamız olan Kamera Fabrikası ekipman gücümüz, hedefe ulaştıran içerik üretimi ekibimiz ve güler yüzlü hizmet anlayışımızla sizi bir kahve molası için ofisimize bekliyoruz.

Bizlere 0212 211 90 33 no'lu telefondan ulaşarak teklif ve destek alabilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır