YOUTUBE KANALI NASIL OLUŞTURULUR? ADIM ADIM YOUTUBE REHBERİ

Eklenme Tarihi: 05.06.2023 Güncellenme Tarihi: 14.06.2023

Youtube Kanalı Nasıl Oluşturulur: Adım Adım Youtube Rehberi

Youtube, son dönemde hemen her internet kullanıcısının video izlemek ve merak ettiklerini öğrenmek amacıyla tercih ettiği bir video paylaşım platformudur. Youtube’un bu denli ilgi çeken bir platforma dönüşmesi ve insanların ilgisine ulaşması Youtube üzerinden video paylaşarak izleyici kitlesi kazanmayı isteyenlerin de iştahını kabartmıştır. Bu durumda Youtube kanalı açma ve izleyicilere ulaşma mantığı ortaya çıkmıştır. Siz de Youtube üzerinde bir kanal oluşturarak geniş kitlelere ulaşmanıza olanak sağlayacak bir deneyim yaşamak ister misiniz? O halde bu rehberi titiz bir şekilde değerlendirerek Youtube kanalı nasıl açılır? sorusuna cevap vermelisiniz.

 

Youtube Kanalı Nedir?

Youtube kanalı, belli bir kitleye ulaşmak ve platform üzerinde video paylaşımı yapmak amacıyla oluşturulan kanallardır. Kanal açmak ve video paylaşmanın tamamen ücretsiz olduğu Youtube üzerinde siz de kısa sürede kendinize ait bir kanal açarak avantajlı bir sonuca ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Kanal açma ve yönetme konusunda Youtube kuralları çerçevesinde hareket etmek zorunda olan üyelerden biri olmak için aşağıdaki adımları izlemenizi öneriyoruz. Hem kanal açma hem de kanal yönetme sürecinde bilmeniz gereken bütün detayları öğrenebileceksiniz.

 

Neden Youtube Kanalı Oluşturmalıyım?

Youtube’da fenomen olmak ve oluşturduğunuz videoların geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak kanal açma noktasında en önemli nedenlerden bir tanesidir. Bu bağlamda Youtube kanalı açmanın ilk ve öncelikli şartı fenomen olmaktır. Ek olarak size ait becerilerin başkaları tarafından bilinmesini ve bu becerilerin kazanca dönüşmesini sağlamak için de Youtube kanalı oluşturmanız olası. Çünkü Youtube içeriği üretme belli koşullar sağlandığında kazanç sağlayan bir durumdur. Bunu duyduğunuzda hemen Youtube video fikirleri araştırıp bir kanal açmaya yönelebilirsiniz. Ancak acele etmeden ve süreci titizlikle yürütmek her şeyden önemlisidir.

 

Kimler Youtube Kanalı Oluşturabilir?

Youtube kanalı oluşturarak video fikirlerinizi paylaşmak istiyorsanız acaba kanal açabilir miyim? düşüncesine kapılmanız doğal. Bu durumda kimler Youtube kanalı oluşturabilir? sorusuna da doğrudan cevap bulmanız gerekir. Youtube, kanal oluşturma için herhangi bir yaş sınırlaması koymamaktadır. Ancak 18 yaşından küçüklerin Adsense gelirlerinden faydalanmaları söz konusu değildir. Bu durumda geniş kitlelere hitap ederek para kazanmayı arzu eden Youtube video içerik üreticilerinin ebeveynlerinin adına Adsense hesabı oluşturmaları önerilmektedir. Böylelikle hem özgürce video paylaşmak hem de kazanç elde etmek mümkün!

Youtube Kanalı Oluşturmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Youtube kanalı oluşturmak istiyorsanız acaba belge ya da ekipman ihtiyacım var mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu çerçevede herhangi bir şart ya da koşul olmadığını bilerek Youtube kanalı oluşturma adımlarını izlemeniz gerekmektedir. Bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden Youtube adresine girerek ücretsiz bir şekilde kanalınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Youtube Kanalı Oluşturma Adımları

Youtube kanalı oluşturma adımlarını izleyerek hem bu süreçte nasıl hareket edeceğinizi öğrenin hem de karşılaşabileceğiniz sorunları ortadan kaldırın. Bu adımları izlediğiniz sürece kanal açma sürecinde hiçbir problem yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Şimdi Youtube kanalı açarak video içerik üretme sürecine adım atmanın tam zamanı!

1.Adım: YouTube'da oturum açın ve www.youtube.com/create_channel adresine gidin.

Youtube kanal açma sayfasında ilk olarak Google Mail hesabınızla giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra kanalınızı yönetmeye ve kanala istediğiniz ismi vermeye başlayabilirsiniz.

2.Adım : "Bir işletme veya başka bir ad kullan" seçeneğini seçin

Kanalınızın adını değiştirmek için sağ üst kısımdan kanala giderek sol kısımda yer alan Özelleştirme ve sonrasında Temel Bilgiler sekmesine gidin. Buradan kanalınızla ilgili bütün özelleştirmeleri yapın.

3.Adım: "Ad" alanına marka adınızı girin

Ad kısmında herkese görünen adı değiştirebileceğiniz gibi kanalınızla ilgili açıklama ve sabit URL gibi hususları da görüntüleyebilirsiniz. En alt kısma iletişim bilgileri ve bağlantıları ekleyerek kanalınızı özelleştirebilirsiniz.

4.Adım: Kanalınız için bir kategori seçin

Kanalınızın kategorisini ve etiketlerini belirleyerek Youtube kullanıcılarının kanalınızı daha kolay bir şekilde bulmasına olanak sağlayabilirsiniz. Şunu unutmamanız gerekir ki kategori ve etiketler kanalınızın bulunabilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.

5.Adım: Hizmet Koşullarını kabul etmek için kutuyu işaretleyin, ardından "Oluştur "a tıklayın.

Kanalınızı ‘Oluştur’ butonuna tıklayarak yayına alabilirsiniz. Kanalınızı yayına aldığınızda başlangıçta üstte görünmemesi doğaldır. Ancak kanalınızla ilgili düzenlemeler yaptıkça kanalın üst sıralarda görünmesi mümkün olacaktır.

6.Adım: Kanalınızı kurun

Kanalınızı kurduğunuza göre artık çeşitli özelleştirmeler yapmak ve izleyici kitlenizi etki altına alacak işlere girişmek mümkün. Bu noktada kanalınızın profil resmi, kapak resmi açıklamaları, iletişim tercihleri ve diğer pek çok özelliğini size en uygun şekilde belirleyebilirsiniz. URL özelleştirme tercihiyle de kanalınıza erişecek insanlara büyük bir kolaylık sağlayabileceğinizi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

 

İlgi Çekici Bir Youtube İçeriği Oluşturmak İçin İpuçları

İlgi çekici bir Youtube içeriği oluşturmak için kanalınızı kurdunuz. Şimdi Youtube içerik fikirleri ile alakalı değerlendirmelere yönelmeniz gerektiğini ifade etmek gerekir. Bu bağlamda kanal oluşturma süreci sonrasında nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi de bilmenizde yarar var.

Trendleri takip ederek ve hitap etmek istediğiniz kitleyi belirleyerek içerik oluşturma stratejilerine yönelmeniz gerekmektedir. Öte yandan oluşturacağınız içeriklerin Youtube kurallarına uygun olmasına ve benzersiz olmasına da özen göstermelisiniz. Böylelikle sonuç daha tatmin edici olacağı gibi geniş kitlelere hitap etmenin de mümkün olacağını unutmamalısınız. İster bir sosyal medya videosu isterseniz de gündeme dair bir video paylaşımı yaparak içerik oluşturucusu olmanın ayrıcalıklarını değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Youtube kurallarına uyduğunuz ve içerik konusunda araştırmacı bir ruha sahip olduğunuz sürece ilgi çekici içerikler üretmeniz olası. Tüm bunlara ek olarak kaliteli içerikler için profesyonel ekipmanlar kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır