TV YAPIM NEDİR? TV YAPIM SÜRECİ NASIL İŞLER?

Eklenme Tarihi: 06.01.2020 Güncellenme Tarihi: 20.04.2021

TV yapım; televizyon mecrasından yayın yapmak için, film, dizi, belgesel, klip veya benzer özellikteki programları ana akım medyadan izleyicilere ulaştırabildiğiniz, ürettiğiniz içeriği hedef kitleye doğru bir biçimde aktaran yapımlardır.

TV yapımı, erişilebilir olmanızı sağlayan, davet edici ve kendinizi hedef kitleye detaylı olarak verebilmeniz için gereken prodüksiyon hizmetleridir. 

TV Yapım Nedir? TV Yapım Süreci Nasıl İşler?

Televizyon üzerinden yayınlamak için yapılan belgesel, film, dizi, klip, reklam gibi programların izleyicilere aktarılabilmesi için TV yapım gereklidir. İçerikler TV yapımları ile hedef kitleye ulaştırılır.

Bir kampanya yürütmek için doğru yayın süresini satın almanız ve etkili bir reklam oluşturmanız gerekir. Bir reklamın üretilmesi, neyin dahil olduğuna ve projenin ölçeğine bağlı olarak altı haftadan altı aya kadar sürebilir.

Bir kreatif özeti yazın. Yaratıcı ajans veya prodüksiyon evi, müşterinin başarmaya çalıştığı her şeyi dinler ve ardından hedefler ve hedef kitleyi içermesi gereken bir özet yazar. Standart gereksinimler şunları içerir: Marka yönergeleri, biçim, bütçe, zamanlama.

Yaratıcı konsept oluşturulur. Yaratıcı brifing üzerinde fikir birliği sağlandıktan sonra, yaratıcı ajans, brifingi farklı şekillerde yanıtlayan birkaç kavram, fikir üretecektir. Özetin olabildiğince fazla ayrıntı içermesi gerçekten önemlidir. Çünkü bu yaratıcı ekibin fikirleri harekete geçirmek ve kavramlar bulmak için kullanacağı şeydir. Ton, mesajlaşma hiyerarşisi veya üretim yaklaşımına göre değişebilir, örneğin animasyona karşı gerçek oyuncular. Önerilen tüm fikirlerin tümü, kısaca belirtilen hedefe ulaşmayı hedefleyecektir.

Senaryo

Konsept üzerinde mutabakata varıldığında, ajans senaryoyu yazacak ve muhtemelen her kare için görsel niyeti göstermek için hikâye tahtaları yani shooting board üretecek. Komut dosyası bağlam sağlar, böylece her karenin ne zaman ve nerede ayarlandığını biliriz. Ayrıca tüm konuşmaları, seslendirmeleri, oyunculuk notlarını ve üstleri (görsellerin üzerine yerleştirilen metin) içerecektir. Hikâye tahtaları, anlatıyı anlatmaya yardımcı olan görsel niyeti aktarır. Kamera açısı, odak noktası, kamera hareketi, herhangi bir görsel tip işlem ve daha fazlası gibi şeyleri gösterecektir. Bunlara ruh hali filmleri ve görüntüleri eşlik edebilir, böylece hem ajans hem de müşteri görsel niyeti anlar. Hem ajans hem de müşteri senaryodan memnun olduğunda müşteri onaylar.

ClearCast

Komut dosyası daha sonra onay için ClearCast'e gönderilir. Reklamlar gösterilmeden önce, ClearCast bunları televizyonda neye izin verilip verilmediğini saptayarak buna göre kontrol eder.

Üretim

Artık senaryo onaylandığına göre üretim süreci başlayabilir. Bu, aşağıdakiler hakkında seçimler yapmayı içerir: Senaryoya hayat verecek bir yönetmen, reklam için doğru oyuncular veya seslendirmeler, senaryoyla uyumlu olacak müzikler veya marka için unutulmaz bir jingle, anlatıyı geliştirmek için gereken efektler, reklamın çekileceği yere göre oluşturulacak set ortamı.

Çekim

Gerçek çekim, neyin dahil olduğuna bağlı olarak bir günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Benzer şekilde, sadece iskelet bir ekip veya oldukça büyük bir çevre olabilir. Bu genellikle tv yapımlarının göz alıcı tarafı olarak görülse de çekimler bazen çok yavaş olabilir ve yönetmenin öngörüldüğü gibi bakma arayışı sırasında çok fazla takılırlar.

Post Prodüksiyon

Görüntüler çekildikten ve reklamın kaba kurgusuna uygun hale getirildikten sonra, son reklama dönüştürülecektir. Düzenleme önemlidir. Reklamı oluşturmak için çerçeveleri birlikte kesin. TV, YouTube, Instagram vb. gibi amaçlanan tüm formatlarda çalıştığından emin olun.

Renk derecelendirmesi yapılır. Bir görüntünün kontrast, renk, doygunluk, ayrıntı, siyah seviyesi ve beyaz nokta gibi çeşitli nitelikleri post prodüksiyonda geliştirilebilir veya düzeltilebilir. Bu, son filme stilize bir etki vermek için kullanılabilir. Ses mühendisliği ile tüm sesin birlikte ve görsellerle sorunsuz çalışması sağlanır. Filmin üzerinde görünmesi gereken herhangi bir üst yazı (metin) veya görsel düzenlemeleri yapılır.

Yapımın son hali daha sonra onaylanan komut dosyasıyla tam olarak eşleşip eşleşmediğini kontrol ettikleri ClearCast'e gönderilir. ClearCast, yayınlanacak reklam için son onayı verir. Kendilerine ayrılan yayın süresinde kullanmaları için istasyonlara dijital olarak gönderilir.

Reklamın doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler tarafından görülmesi için yayın süresi olabildiğince etkin bir şekilde planlanmalıdır.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır