TREN

TANITIM VİDEOSU NEDİR? NASIL HAZIRLANIR?

Belkide iyi bir web sayfa tasarımınız ve hatırı sayılır ziyaretçiiz var. Ama maalesef sadece yazı ve grafikler pek çok müşteri için yeterli olmuyor. Hatta bazı ziyaretçiler için sıkıcı bile olabiliyor. Tanıtım videosunun amacı firmanın hizmetlerini, ürünlerini, markalarını tanıtmaktır ve ziyaretçilerine görsel şölen sunmaktır. Bu konuda tartışmasız en iyi yöntemlerden biri tanıtım filmi denilebilir. Peki, bu tanıtım filmi diğer adıyla tanıtım videosu nedir, tanıtım filmi nasıl hazırlanır ve tanıtım filmi çekmek için gerekli ekipmanlar nelerdir ? Dilerseniz kısaca size bundan bahsedelim.

Tanıtım Videosu Nedir?
Tanıtım videosu yani firma tanıtım filmi, firmanın tüm ihtiyaçlarını belirli kısa sürelerde en görsel şekilde ve hareketli bir şekilde video olarak gösterilmesi yöntemidir. Bu tanıtım videoları bazen çizgi film tarzında animasyonlar şeklinde olabileceği gibi, bazen de özel kamera ekipmanları, doğru ışık ve yöntemler ile yapılan çekimlerin kurgulanması ile hazırlanır. Ayrıca tüm bu yöntemlerin bir arada uygulandığı tanıtım filmleride sektör uyumluluğuna göre hazırlanabilir.

Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır ve Ekipmanlar
Tanıtım filmi, izleyenler üzerinde, görsel ve işitsel etkisi nedeniyle hafızalarda yer alır, hatırlanır. Bir broşür okunurken algılama sadece göz ile yapılır. Ancak bir tanıtım filmi izlenirken hem gözümüzle görüntüleri algılarız hem de videoya uygun olarak ve kaliteli bir şekilde seslendirilmiş şekilde metnini duyarız.

Tanıtım Filmi Üretim Aşamaları
İyi bir tanıtım filmi yapımına başlamadan önce tanıtım videosu içerisinde yer almasını istediğiniz bilgilerin, kullanılacak tekniklerin, ekipmanların kısacası kurgusu yapılmış bir tanıtım videosunun çalışma planına ihtiyacınız vardır. Bu planlamayı yapmak için alanında uzman bir ekip ile çalışmanız işinizi kolaylaştırır ama ön çalışma için aşağıda yer alan adımları izlemenizi tavsiye ederiz.

İşletmenizde ön plana çıkarmak istediğiniz yönlere karar verin.Diğer firmalardan sizi ayıran noktaları belirleyin
Filmi hazırlama talebi beraberinde iyi bir brief (ön bilgi) ile birlikte anlatmayı gerektirir. Brief önemlidir çünkü tanıtım filmin içeriğinin ne olacağı verilecek iyi bir briefle belirlenecektir.
Zamanın bizler için olduğu kadar müşteriler için de değerli olduğu asla unutulmamalıdır bu sebepten tanıtım filmleri 3dk ile 10 dk arasında olmalıdır amaç ve hedef kitleye göre değişiklik gösterebilmektedir.
Doğru ve akıcı anlatım, inandırıcılık ve samimiyet ya da özel pazarlama teknikleri içermesi gerekir.
Firmanın ihtiyaçları doğrultusunda yazılan senaryo incelemeden sonra son halini alır. Bir sonraki aşama çekim hazırlık aşamasıdır.
Nasıl çekilmesi gerektiğine ve uygulanacak çekim tekniklerine ve ekipmanlara karar verilir.
Önemli olan tanıtım videosu sayesinde müşterilerinizde doğru etkiyi yaratmaktır. Tanıtım videosu, firmanın sunum yüzüdür. Fakat amaca hizmet etmediği takdirde imajınızın zedelenmesine ve silinmesi uzun zaman alacak bir lekedir. O yüzden tanıtım videosu ile sunum yapma kavramını en iyi şekilde birleştirmelisiniz.

Tanıtım Filmi Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar
Ekipmanlar ve hangi tekniklerle çekilmesi gerektiğine karar verilmelidir. Hizmetlerin içeriği doğrultusunda en başarılı yöntemleri bir araya getirebilen bir prodüksiyon hazırlamak zor bir ekip işidir. Uzman ve yaratıcı bir ekip ile çalışmadığınız durumda genelde sonuç büyük bir hüsrana dönüşebilir. Tanıtım filmlerinde çok büyük tesislerin yada bölgelerin gösterilebilmesi için havadan çekim ekipmanlarına hatta helikoptere bile ihtiyaç duyulabilir.

Video Çekimi için Gerekli Ekipman Listesi
Kamera ve Kamera Ekipmanları
Eğer video kurgu şeklinde bir tanıtım videosu hazırlayacaksanız, video kalitesini belirlemede belki de en önemli faktörlerin başında kameranın kalitesi gelecektir. Her ortamda farklı bir kamera seçilebileceği düşünüldüğünde kameranın ve lenslerin en iyi ve doğru şekilde seçilmesi gerekir.

Tripodlar
Amatör ve profesyonel kalitedeki video arasındaki farkı yaratan tripodlar, yine video kurgularında kaliteyi belirleyen temel aksesuarlardan biridir. Kameranın sallanmasını engellediği sürece, ucuz bir tripod bile fark yaratılabilir. Ama en ucuz tripod ile en pahalı tripod fiyatları arasında bir araba fiyatı fark oynayabildiğini unutmamak gerekir.

Ses Çekim Ekipmanları
Bazı çekimler stüdyo ortamında yapılır, bazı çekimler bir ofis ortamında ve en zorlu çekimler ise dış mekanda şehir gürültüsü arasında yapılır. Stüdyo olmadığını varsayarak herhangi bir kapalı ortamda ortalama kalitede bir mikrofon işinizi görecektir. Ama ortam değiştikçe ses ekipmanlarının seçimi, kalitesi ve maliyeti farklılık göstermeye başlayacaktır.

Işık Sistem Ekipmanları
Kapalı alanlarda çekim yaparken, çevre koşullarından çok etkilenmeden tek tip ve doğru bir ışıklandırma yeterli olacaktır. Eğer çekim yapacağınız ortamın ışığı karanlık düşüyorsa ya da ortamdaki ışıkların aydınlatması yeterli gelmiyorsa mutlaka bir ışık sistemine ihtiyacınız olacaktır. Özellikle gündüz açık alan ve güneşli bir günde ışık ihtiyacınız minimumda iken, kapalı havalarda veya gece çekimlerinde moralinizi bozacak kadar büyük bir ışık ihtiyacınız olabilir.

Teknik Yazılım ve Donanım Seçimi
Uzman bir çekim ekibiniz varsa bu konuyu hızlıca geçmenizi ve hiç düşünmemenizi tavsiye ederiz, ama kendi içimizde bu konuyu çözeceğiz dediğinizde, hayata bambaşka bir pencereden bakmaya hazır olun. Yüksek kalite işlemci, güçlü bir görüntü kartı, ihtiyaçtan fazla RAM kullanımı gibi donanımsal sorunları çözdüğünüzde kullanılacak prodüksiyon yazılımının seçimi, tanıtım videosu arka planı için kaliteli ses seçimleri şeklinde uzun ve maliyetli bir liste sizi bekliyor.

Bizler Piktora Yapım olarak yaratıcı ekibimiz ile tanıtım videosu hazırlanması konusunda en iyi çözümleri sizin için üretip, en iyi tanıtım filminin sizin için yapılmasını sağlıyoruz. Eğer bu konuda kendiniz çözüm üretiyorsanız, sizin için gerekli olan tanıtım filmi ekipmanlarını temin ederek hayatınızı kolaylaştırıyoruz. Umarız, tanıtım videosu nedir, nasıl hazırlanır ve tanıtım filmi çekmek için gerekli ekipmanlar nelerdir sorularınıza en iyi yanıtları buldunuz. Bunların dışında merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır