TANITIM FİLMLERİNDE KULLANILAN RENKLERİN PSİKOLOJİK ETKİSİ NEDİR? NASIL KULLANILMALI?

Eklenme Tarihi: 03.10.2023 Güncellenme Tarihi: 03.10.2023

Tanıtım Filmlerinde Kullanılan Renklerin Psikolojik Etkisi Nedir?

Karşınıza çıkan tanıtım filmlerinden bazılarının üzerinizde diğerlerinden çok daha fazla etkili olduğunu hiç düşündünüz mü? Pek çok mecrada birbirinden farklı tanıtım filmleriyle karşılaşırız fakat bunların sadece bir kısmı zihnimizde yer edinebilir. Bu kalıcılığı sağlayan çeşitli unsurlar bulunur ve renkler de bunlardan biri! Renklerin psikolojik etkisini doğru şekilde kullanarak tam anlamıyla unutulmaz işler yapmak mümkün!

Markalar, tanıtım filmlerini oluştururken farklı ögelerden yararlanır. Kimi marka sloganlardan kimi ünlü simalardan kimisi ise karikatürlerden faydalanarak içerik sunumunu gerçekleştirir. Tanıtımlarda kullanılan tüm detaylar, hedef kitlenin dikkatini çekme konusunda son derece etkili! Renklerin de bunda büyük bir payı var. Gelin, tanıtım filmlerinde kullanılan renklerin psikolojik etkileri neler, birlikte inceleyelim.

 

Güven ve İstikrar İçin Doğru Seçim: Mavi

Mavi; güveni, istikrarı ve kurumsallığı çağrıştırır. Doğruluğu, dürüstlüğü, yaratıcılığı ve aynı zamanda bilgeliği ifade eder. Bu nedenle markalar; hedef kitlesine güven vermek, bilgeliğini yansıtmak istediğinde maviyi kullanır. Örneğin finans sektöründe tüm bunları yansıtmak kritik bir öneme sahip olduğundan mavi rengi sıklıkla tercih ediyorlar. 

Entelektüel ve ciddi bir izlenim veren mavi, aynı zamanda liderliği de simgeliyor. Sektörde lider olmak isteyen markalar tanıtım filmlerinde mavinin gücünden faydalanabilir. Bunların yanı sıra hijyen, serinlik ve tazelik duygularını da çağrıştıran renk, hedef kitleniz üzerinde dinlendirici bir etki bırakır. Yarattığı temizlik hissi nedeniyle birçok su markasının tanıtım filminde ve ambalajında maviyi görebilirsiniz.

 

Heyecanın Dozunu Artıran: Kırmızı

Kırmızı, enerjiyi ve canlılığı simgeler. Bu nedenle kırmızı, ürün veya hizmetlerin vurgulanmasında kullanılan favori renklerden biri! Oldukça dikkat çeken bir renk olan kırmızıyı nötr renklerle kullanmak başarılı bir vurgu yapılmasını sağlıyor. 

Peki, iştahınızı açan leziz restoranların logosunda mutlaka biraz kırmızı olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni kırmızının insan psikolojisi üzerinde iştah açan etkisi! Heyecan ve mutluluk aşılayan kırmızı; sıcak satışı güçlendiren, artıran bir etkiye sahip. 

 

Gücü, Zarafeti ve Otoriteyi Simgeleyen: Siyah

Şık ve sofistike bir renk olan siyah, gücü ve lüksü simgeleyen en önemli renk! Bu yüzden gücün çağrıştırılması gereken tanıtım filmlerinde siyaha sık sık yer verilir. Örneğin; üretime yeni başlamış bir araba markasının tanıtım filminde veya bir spor salonunun tanıtımında siyah rengi görebilirsiniz.

Zarafetin bir sembolü olan siyah, sanat galerisi gibi alanların tanıtımı için de sıklıkla tercih ediliyor. Sofistike görünümü sayesinde siyah, hedef kitlenin dikkatini çeker. Aynı zamanda cesaretin ve cinselliğin de izlenimini veren renk, parfüm markalarının tanıtımında da çekici bir unsur olarak sergileniyor.

 

Uyumu ve Dengeyi Çağrıştıran: Yeşil

Yeşil, doğanın rengi olduğundan bolluğu, bereketi simgeliyor. Sağlıkla bağdaştırıldığı için sağlık ürünlerinin/hizmetlerinin tanıtımında sıklıkla tercih ediliyor. Benzer şekilde spor salonları da sağlık vurgusuna dikkat çekmek için yeşili kullanır. Bunların yanı sıra yeşil; olgunluğun, sakinliğin de sembolü olduğundan bankaların tanıtım filminde de yeşili görebilirsiniz. 

Yeşil aynı zamanda sürdürülebilirlik ve çevresel bilinçle bağlantılı bir renk olarak algılanır. Bu nedenle çevre dostu bir imaj çizmek istendiğinde bu renk tercih edilebilir. Özellikle organik üretimler yapan markalar ya da enerji firmaları tanıtım filmlerinde sıklıkla yeşilden faydalanıyor. 

 

Her Tonuyla Dikkat Çekici Olan: Sarı

İnsan psikolojisinde sarı; zekâyı, bilgiyi, iradeyi, gücü, yeniliği ve yardımlaşmayı çağrıştırıyor. Sarının tonları farklı etkiler yaratabilir. Örneğin parlak sarı canlılığı, pastel sarı ise sakinliği yansıtır. Bir ürünün/hizmetin dikkat çekici olduğu vurgulanmak isteniyorsa canlı bir sarı iyi bir tercih olur. 

Özellikle koyu bir zemin üzerinde son derece dikkat çekici görünür. Örneğin neredeyse tüm dünyadaki taksiler sarı renkte! Ayrıca araç kiralama şirketleri de sık sık sarı rengin enerjisinden faydalanıyor. 

 

Rahatlık ve Güven Veren: Kahverengi

İçe dönük olmayı ve doğa ile bütünleşmeyi çağrıştıran kahverengi, psikolojiniz üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip. Fast-food noktalarında müşteri hareketliliğini artırmak için kahverengi sıklıkla kullanılır. Finans sektöründe ise çalışanlar genellikle kahverengi tonlarından uzak durur. Çünkü kahverenginin yoğun olduğu alanlarda uzun süre durmak istemeyebilirsiniz. Kahverengi, dayanıklılığı da simgelediği için yapı malzemeleri ve mobilya üretimi yapan firmalar tanıtım filmlerinde kahverengiyi değerlendirir.

Siz de markanızın ürün veya hizmet verdiği sektöre uygun renk seçimleri yaparak hedef kitlenize çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer doğru bir tanıtım filmi için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız alanında uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu süreçte Piktora Yapım olarak markanızı en iyi şekilde yansıtmanızı sağlayacak tanıtım filmini elde etmenizi sağlayabiliriz. 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır