TANITIM FİLMİ FİYATI NASIL OLMALIDIR? NASIL HESAPLANIR?

Eklenme Tarihi: 09.09.2020 Güncellenme Tarihi: 05.04.2021

Tanıtım filmi fiyatları konusunda en doğru bilgilere ulaşarak markanızı ön plana çıkaracak seçeneklerden yararlanmak mı istiyorsunuz?

O halde Piktora olarak sizlere başarılı tanıtım filmi ile ilgili fiyat kriterlerinin ne olduğunu açıklayalım.

Bir tanıtım filmi yaptırmaya karar verdiğinizde aklınızda birçok soru oluştuğunu ve bu soruların en başında ise bütçe konusunun olduğunu biliyoruz. "Tanıtım Filmi için optimum bütçe ne olmalıdır?", "Birçok firmadan teklif aldım hangi fiyat daha doğru?" ya da "Ucuz film kötü müdür?" gibi birçok sorunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız. 

Tanıtım Filmi Fiyatı Ne Olmalıdır?

Bir tanıtım filmi büyüklü küçüklü hemen her markanın mutlaka sahip olması gereken reklam ve pazarlama araçlarından bir tanesidir. Senaryosuna göre değişkenlik gösterecek olsa da tanıtım filmleri çok ciddi bir prodüksiyonlar ve ekip bazında deneyim de gerektirmektedir. Şirketler için önemli dijital bir yatırımdır. Bu nedenle uzman bir ekip tarafından hazırlanması öncelikli gereksinimdir. Marka tanıtım video fiyatlarını etkileyen birden fazla faktör vardır. Bu faktörleri dikkate alarak bir tanıtım filmi teklif sürecini yönetmeniz doğru bütçelere ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.

Tanıtım Filmi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tanıtım filminin fiyatı üzerinde etkili olan faktörler nelerdir diye merak ediyor musunuz? O halde gelin bir tanıtım filmi üretim sürecini inceleyelim ve faktörleri tek tek değerlendirelim. 

Tanıtım Filmi Senaryosu

Senaryo bir tanıtım filmi üretme aşamasında bütçeyi kuşbakışı görmenizi sağlayan haritanızdır. Kullanılacak mekanlar, ihtiyaç duyulan ekip, planlardaki gece gündüz farkları, cast, kostümler ve grafik düzenlemeler hepsi bir araya gelerek bütçenizi oluşturur.  Teklif sürecinde tanıtım filmi ile ilgili beklentinizi ilgili firmalara aktarırken, tüm detayları tek tek belirterek süreci yönetebilirsiniz. Senaryo neleri kapsıyor olacak sorusu ilk aşamanız olmalıdır. Örneğin fabrikanızı tanıtmak amacıyla kullanacağınız bir tanıtım filmi çekiminde gece çekimine gerçekten ihtiyacınız var mıdır? Cast yer almalı mıdır? 3d animasyon bir zorunluluk mudur? gibi sorularla ilerleyerek tanıtım filminizin iskeletini oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz ihtiyaç ve kriterler üzerinden, hedef kitlenize özel bir senaryo üretilecektir. Senaryo üretim ekibi, amacınıza uygun bir filmin üretilmesi aşamasında büyük rol oynayacaktır. Yaptığınız yatırımın size geri dönüş sağlaması hedefiyle çıktığınız yolda, senaryo yaratım ekibi size itibar ya da finansal hangi beklenti ile film üretiyorsanız, geri dönüşü sağlayacak bir strateji ile içerikleri üretiyor olmalıdır.

Tanıtım Filmi Prodüksiyon Ekibi

Tanıtım filmi üretme aşamasında birçok ekip üyesi yer alır. Bunlar öncelikle tanıtım filminin senaryosunu üretecek olan senarist, çekimi yönetecek olan en önemli faktörlerden birisi olan yönetmen, kameramanlar, ışıkçılar, sesçiler, drone ve gimbal operatörleri ve kurgu yönetmenlerinden oluşan büyük bir ekibi oluştururlar. Üretilecek olan tanıtım filmine bağlı olarak bu ekip daha da büyüyebilir ya da minimal tutulabilir. Ekibin hangi ölçekte filme dahil olacağı bütçenizi doğrudan etkileyecektir. İşte bu aşamada kriterlerinizi doğru belirleyerek bütçesel avantajlar sağlayabilirsiniz. Örneğin firmanızın gerçekten havadan drone ile çekime ihtiyacı var mıdır? Yoksa bu kalemin dahil edilmediği bir bütçe çalışması istemelisiniz.

Tanıtım Filmi Uzunluğu

Tanıtım filminin uzunluğu, üretilmesi ile ilgili süreyle doğrudan orantılıdır. Uzun bir filmin üretilme aşamasında bazen çok daha uzun saatler çekim yapılması gerekeceği gibi, post prodüksiyon aşaması da buna bağlı olarak uzayacaktır. Ayrıca filmin seslendirmesi, varsa çevirisi ve müziği bile birer maliyet faktörüne dönüşecektir. Tanıtım filmi uzadıkça prodüksiyon anlamında daha çok emek sarf edilmesi gerekecektir.  İşte bu aşamada teklif aldığınız firmalarla filmle ilgili olması gereken optimum süre konusunda mutlaka görüşün. Uzun filmlerin izlenme oranı ve geri dönüşüne dair etkilerini tartışarak ve doğru süreyi belirleyerek tanıtım filmi bütçenizi doğru yönetebilirsiniz.

Tanıtım Filmi Seslendirmesi

Tanıtım filminde seslendirme olup olmaması tanıtım filmi fiyatları konusunda belirleyici olan önemli detaylardandır.  Seslendirmenin farklı dillerde yapılması ya da ünlü seslendirme sanatçıları tarafından yapılması durumunda tanıtım filmi ücreti elbette farklılık gösterecektir.

İşte bu aşamada yine doğru kriterleri belirleyerek tanıtım filmi bütçenizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. Örneğin tanıtımı hedeflediğiniz kitle, sadece yerel hedef kitle ise filminizin ingilizce seslendirmesi bir gereklilik midir? Bu konuda teklif aldığınız firmaları net taleplerinizle ilgili bilglendirerek en doğru bütçeye ulaşabilirsiniz.

Oyuncular (Cast)

Senaryo kapsamında yer alan oyuncu ve oyuncular da yine bütçe ile ilgili önemli bir kriterdir. Bu aşamada tercihinizi bilinen tanınmış isimlerle de yapabilir ya da tiyatro sanatçıları ile de bu ihtiyaca cevap verebilirsiniz. Cast ücretlendirmeleri ile ilgili tanıtım filminizi üreten firmadan alternatifler isteyebilir ya da bu süreci belkide kendi çalışanlarınızla yöneterek bütçesel farklar da yakalayabilirsiniz.

Dış Mekan Çekimleri

Tanıtım filmleri konusunda senaryonun bir açık havada yani dış mekanlarda gerçekleşmesi gerekiyorsa bütçeyi bu aşamada etkileyen bazı faktörler de oluşacaktır. Çekimin gerçekleşeceği mekana yönelik izinlerin alınması, mekan kiralamaları gibi maliyet kalemleri oluşacaktır. Bu gibi durumlarda bütçesel avantajlar yakalamak için çekimi gerçekleştirecek firma ile belki de stüdyo çekimi gibi opsiyonları görüşebilir ve bütçesel bir fark yakalayabilirsiniz.

Grafik Düzenlemeler

Tanıtım filmlerinde ihtiyaç duyulan grafik ve animasyon düzenlemeleri de film ücretini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Tanıtım videonuz ile ilgili destek aldığınız firma bünyesinde, bir grafik operatör ve kurgu yönetmeni bulunması, dışarıdan bu alanda hizmet alınmasına oranla sizin için bütçesel bir avantaj da sağlayacaktır. Tanıtım filminizde ne ölçüde animasyona ihtiyaç duyguğunuzu video ajansına belirtmeli ve finalde elde edeceğiniz video grafik düzenlemelerinde mutabık kalmalısınız.  

Ucuz ve Kaliteli Tanıtım Filmi Mümkün müdür?

Etkisi yüksek, firmaları milyonlarca kişi ile buluşturan, satışların artmasına katkı sağlayan, yeni müşteriler elde etmesine olanak sunan bir hizmet elbette ciddi bir maliyet gerektirecektir. Piktora olarak bu aşamada sizlere bütçenizi en doğru şekilde yöneteceğiniz seçenekler sunuyor ve detaylar içerisinde sizleri yormadan çözümler üreyitoruz.

Öncelikle sizleri dinliyor, ihtiyacınızı beraber şekillendiriyor ve firmanıza en uygun bütçeli tanıtım filmi konusunda sizleri yönlendiriyoruz. Kendi ekip ve ekipmanı ile tanıtım filmi üreten şirket yapımız, sizlere uygun fiyatlı tanıtım filmleri elde etme aşamasında avantaj da sağlıyor. Tanıtım filmi ve tanıtım filmi fiyatları ile ilgili tüm sorularınız için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır