STORY REKLAMLARI VE PAZARLAMA AÇISINDAN VERİMLİLİĞİ

Eklenme Tarihi: 07.01.2020 Güncellenme Tarihi: 07.07.2021

Story reklamları, Instagram, Facebook, WhatsApp veya benzeri mecralar üzerinden bir ürünü, bir şirketi, projeyi, kampanyayı, semineri veya buna benzer içeriklere yönelik reklamları, takipçilerinizle olarak paylaşabilmenizi sağlar.

Story reklam videoları hazırlatarak takipçileriniz ve hedef kitlenizle online olarak iletişim sağlayabilir, içeriği ve görselliği yüksek story reklamı ile hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Story reklamları ve diğer sosyal medya videoları sosyal veya güncel bir mesaj içerebileceği gibi aynı zamanda çok güçlü bir reklam aracıdır da.Story reklamları ile amaç herhangi bir ürün ya da hizmet ile ilgilenen hedef kitleye o ürünü tekrar bıktırmadan servis etmek ve satın alma duygusunu harekete geçirmektir.

İnstagram algoritması paylaşılan içeriklerin takipçilere gösterilmesiyle ilgili markaların çok da tercih etmediği bir biçimde çalışıyor. Bu da içerik erişim oranının oldukça düşmesine neden oluyor. Ama hikaye paylaşımında böyle bir durum söz konusu değil. Yani hikayelerin erişim oranı postlara göre çok daha yüksek. Ayrıca hikaye paylaşımlarında  call to action yapma imkanı var. Kullanıcılara “yukarı kaydır” şeklinde bir call to action vererek içeriğin etkileşimini artırmak mümkün.

Story Reklamları ve Pazarlama Açısından Verimliliği

Sosyal medya pazarlama trendleri söz konusu olduğunda, izlemeniz gereken en önemli şey hikayelerdir. Snapchat, Instagram, Facebook, Facebook Messenger ve WhatsApp'a yayılmış 1,12 milyardan fazla hesap artık her gün hikayeler izliyor veya oluşturuyor. Hikayelerin popülaritesinin büyük ölçüde artmasına neden olan sadece bireysel kullanıcılar değil, daha fazla marka, şirket ve pazarlamacı bunlardan en iyi şekilde yararlanıyor.

Facebook, Instagram, WhatsApp gibi sosyal medya platformları aracılığıyla verilen hizmet ya da ürünlerin, markaların, organizasyonların, kampanyaların, kongre ve seminerlerin ve buna benzer oluşumların tanıtımı için hikâye reklamları kullanılmaya başlamıştır. Böylelikle takipçilerle etkileşime girebilir, reklamlarınızı müşterilerle doğrudan paylaşabilirsiniz.

Video ile Yeni ve Potansiyel Müşteriler Yaratmak

Takipçi edinmek için ve yeni müşteri portföyü oluşturmak için story reklam videoları hazırlatabilirsiniz. Bu videolar sizin insanlarla olan iletişiminizi güçlendirir ve etkileşiminizi artırır.

Kaliteli bir şekilde hazırlanmış story reklamlarıyla hedef kitlenize dijital platformlar üzerinden ulaşıp daha da genişlemesini sağlayabilirsiniz.

Story videoları ile güncel mesajlar verebilir, şirket tanıtımları yapabilir ya da yeni çıkan ürün ve hizmetlerin reklamını yapabilirsiniz. Böylece insanların sizin ürünlerinizi almasını sağlayabilirsiniz.

Story reklamlarının en iyi yanlarından biri reklamınızı insanları bıktırmadan yapabilme olanağı tanımasıdır. 

Story Videoları Sayesinde Daha Fazla Etkileşim ve İletişim

Instagram, site üzerinden paylaşımı yapılan içeriklerin takipçilere sunulmasıyla ilgili şirketlerin çok fazla ilgi göstermediği bir biçimde çalışıyor. Bu da insanlar tarafından geri dönüş alınmasının düşmesine ya da süresinin uzamasına neden oluyor. Ancak hikâye paylaşıldığında reklamların bu olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. Dokunmatik ekranlardan yukarı kaydırma şeklinde paylaşılan story reklam videoları etkileşimi artırıyor.

Sosyal medyanın her alanında olduğu gibi, Hikayeleri neden kullandığınızı anlamak, onlardan en iyi şekilde yararlanmak ve markanız için doğru stratejiyi oluşturmak için çok önemlidir. Geniş sosyal medya çabalarınızın bir parçası olarak hikâye video reklamları stratejisine bakmanın yararlı olabileceği görülmektedir. Doğru hedeflere ve temel performans göstergelerine sahip olmak için önemlidir.

Hikayeler için oluşturduğunuz içerikle daha fazlasını keşfettiğinizden emin olun, böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilirsiniz. Organik olarak başarılı olan gönderileri yansıtmak, katılımı artırmaya yardımcı olmalıdır.

Story Instagram’a Özel Değil

Artık giderek daha fazla sosyal medya kullanıcısı, yalnızca sosyal medya akışlarının değil mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla da içerik paylaşmayı veya arkadaşlarıyla konuşmayı seçiyor. Bu, Facebook Messenger ve WhatsApp kullanıcılarının artması, markaların tam olarak yararlanamadığı bir artış anlamına geliyor. Messenger uygulamaları, müşteriler veya takipçiler için daha kişisel bir deneyim sunmanın bir yolu olarak kullanılabilir ve markaların yüksek etkileşim görme eğiliminde olacak şekilde teklifler ve ürün önerileri sunmasına olanak tanır.

Yüksek kaliteli ve hızlı müşteri hizmeti sağlamak için de kullanılabilirler, bu da sosyal medya aracılığıyla bir markaya şikâyet eden veya bir markayı sorgulayan müşterilerin yarım saatin altında bir yanıt beklemesi nedeniyle önemlidir. Sorgulara veya müşteri sorunlarına yanıt vermek için mesaj uygulamalarını kullanmak, yanıtlarınızı kamusal alandan kaldırmanıza ve mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunabilmenize yardımcı olur. Aktif olarak katılma gereksinimi kullanıcılar anlamına geliyor.

Bir haber akışında gezinirken bulundukları özel alanlarla çok daha fazla ilgileniyorlar ve bu da markaların müşterileriyle mobil öncelikli olarak hızlı bir şekilde doğrudan ve anlamlı ilişkiler kurmasını kolaylaştırıyor.

Herhangi bir araç veya pazarlama stilinde olduğu gibi ne yapıp ne yapamayacağınız açısından kuralları anlamak önemlidir. Özellikle sosyal medya platformları şeffaf olmayan influencer kampanyalarına engel olurken daha da önem kazanmaktadır. Birlikte çalıştığınız etkileyiciler tarafından oluşturulan tüm blogların, içeriğin veya sosyal gönderilerin, tanıtıldıklarını açıkça belirttiğinden emin olun.

Şüphesiz dikkat edilmesi gereken nokta; reklamı inceleyen kitlenin karşısına tekrar çıkacağınız zaman kullanacağınız video gibi materyallerin içeriği. İşte bu aşamada Piktora olarak devreye giriyoruz. 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır