REKLAM FİLMİ HAZIRLIK AŞAMASINDA PPM TOPLANTISI NEDİR?

Eklenme Tarihi: 30.10.2023 Güncellenme Tarihi: 30.10.2023

Reklam filmi hazırlık aşamasında PPM toplantısı nedir?

Televizyon ekranında veya beyaz perdede hedef kitleyle buluşan reklamlar, pek çok hazırlık aşamasından geçiyor. Bu sürecin son durağı ise PPM, yani prodüksiyon öncesi toplantı. Gelin, reklam filmi yaratım sürecinin en önemli bölümlerinden prodüksiyon öncesi toplantının ne anlama geldiğine göz atalım ve bu toplantının reklam ajansı ile markalar için önemini inceleyelim.

Sosyal medya platformlarında sıklıkla denk geldiğiniz reklamların üretim aşamalarını hiç merak ettiniz mi? Reklam filmlerinin her bir basamağı birbirinden farklı ve yaratıcı bir süreç gerektiriyor. Film çekimine start vermeden önce son dokunuşun gerçekleştiği prodüksiyon öncesi toplantı da hem marka hem reklam ajansı tarafından bir hayli önemli. Başarılı bir reklam filmi çekmek için prodüksiyon öncesi toplantıda nelerin konuşulması gerektiğinden toplantıya dâhil olacak birimlere kadar pek çok önemli noktaya birlikte bakalım.

 

Prodüksiyon Öncesi Toplantı Nedir?

Reklam filmi hazırlık aşamalarından biri olan prodüksiyon öncesi toplantı, çekimler başlamadan alınan son toplantı anlamına geliyor. Toplantıda reklam yaratıcılarının hayata geçireceği proje fikri ve bu fikrin müşterinin reklam filminden beklentisiyle olan uyumu üzerine detaylıca konuşulur.

 

Prodüksiyon Öncesi Toplantı Ne Zaman Planlanmalı?

Reklam çekimine geçmeden önce müşteri ve ajansın ortak kararı doğrultusunda değişmesine karar verilen noktalar olabilir. Bu nedenle prodüksiyon öncesi toplantı, çekim için belirlenen tarihten en az 2 gün önce yapılmalı. 

 

Çekimlere Başlamadan Önce Toplantı Almanın Faydaları Neler?

Prodüksiyon öncesi toplantı planlamak hem müşteri hem reklam ajansı kanadında son derece önemli. Bu aşamada henüz net kararların alınmadığı noktalar varsa çözüme ulaşmak için ortak bir dil belirlenebilir, beklenti ve fikirler eksiksiz bir şekilde aktarılabilir. Böylece olası hataların önüne geçilirken doğabilecek ek mali yükler de ortadan kalkar. 

 

Prodüksiyon Öncesi Toplantısında Kimler Yer Almalı?

 

Prodüksiyon öncesi toplantıda masanın bir ucunda reklam filmini çekecek yönetmen başta olmak üzere yapımın merkezindeki kişiler mutlaka yer alır. Diğer tarafta ise müşteri ve varsa projeye eşlik eden müşteri temsilcisi bulunur. İhtiyaç duyulduğu noktada toplantıda aksesuar ve kostüm sorumlusu gibi yetkililer de yer alabilir.

 

Prodüksiyon Öncesi Toplantıda Hangi Başlıklar Üzerine Konuşulmalı?

PPM, reklam filmine ve yaratım sürecine uygun farklı maddelerle desteklenebilir ancak toplantıda şu temel konular üzerinden ilerleyebilirsiniz:

  • İletmek İstediğiniz Mesaj: Çektiğiniz reklam filmiyle seyirciye vermek istediğiniz mesaj ne? Bu soru çerçevesinde etkili bir reklam filmi serüvenine ilk adımı atabilirsiniz.
  • Hedef Kitlenin Anlamasını İstediğiniz Görsel Hedef: Bu başlık altında reklam filmini seyreden hedef kitlenin ana mesajın içinde elde etmesini istediğiniz satış mesajını net bir şekilde planlayabilirsiniz.
  • Yönetmenin Düşünceleri: Müşteri ve hedef kitle beklentisini gözeterek reklam filmini hayata geçirecek yönetmenin iş planlamasını öğrenebilirsiniz.
  • Ekipte Yer Alacak Kişiler: Reklam filmi çekiminde yer alacak yönetmen, oyuncular ve yaratıcı ekip teyit edilebilir.
  • Demo Çalışması: Reklam filmine dair tüm fikirlerin veya değiştirilmesi beklenen detayların konuşulabilmesi adına varsa demo üzerinden ilerlemek son derece yararlı olabilir.
  • Senaryo Okuma: Sette kullanılacak senaryonun prodüksiyon öncesi toplantıda konuşulan senaryoyla aynı olması son derece önemli. Bu sayede mevcut metin üzerinde değişiklikler yapıldıysa o değişikler dikkate alınarak aksama olmadan çekim yapılabilir.
  • Prodüksiyon Planı: Prodüksiyona dair tüm detaylar açığa kavuştuktan sonra sahnelerin ne kadar sürede, nerede ve ne zaman çekileceği planlanır. 
  • Ulaşım Yöntemi: Çekim yapılacak yere ulaşımın ne şekilde sağlanacağı, eğer konaklama yapılacaksa tarihleri ve bu planlamayı yapacak kişiler belirlenir.
  • Projeye Dair Önemli Tarihler: Filmin çekim günleri, teslim ve ödeme zamanı gibi önemli tarihler planlanıp o doğrultuda ilerlenir. 
  • İlgi çekici ve merak uyandırıcı bir reklam filmi ortaya koymak, her markanın ve yaratıcı ekibin öncelikli hedefi. Reklam filmi hazırlık aşamalarında hiçbir detayı kaçırmadan etkileyici bir sonuç elde etmek için alanında uzman olan kişilerin yönlendirmelerine ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada Piktora Yapım olarak desteğe hazırız! Dilerseniz bizimle iş birliği yaparak reklam filminizi en iyi şekilde planlayabilir ve başarılı bir film elde edebilirsiniz. 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır