ONBOARDING VİDEOLARI VE ŞİRKETLERE OLAN KATKISI NEDİR?

Eklenme Tarihi: 08.01.2020 Güncellenme Tarihi: 07.07.2021

Kurumsal sosyalleşme veya işe uyum kazandırma olarak da bilinen Onboarding, yeni çalışanların etkin organizasyonel üyeler olmasını ve içeriden bilgi sahibi olmak için gerekli bilgi, beceri ve davranışları edinme mekanizmasını ifade eder. Yeni bir çalışanı organizasyon ve kültürüne entegre etme sürecidir. Onboarding videoları ile bu süreci hızlandırabilir, oryantasyon videoları ile destekleyerek çalışanlarınızın şirket içi performanslarını en baştan yükseltebilirsiniz.

Onboarding filmleri ile, uzun süre kullanabileceğiniz bir eğitim videosu arşivi oluşturur, çalışanlarınıza düşünsel ve bedensel yetenekler katar ve çalışanlarınıza değer verdiğinizi ve çalışanlarınızın size katma değer üretmesini sağlar. 

Onboarding videoları ile kurum içi veya dışında eğitim verebilir, çalışanlarınızın adaptasyon süreçlerine katkı sağlayabilirsiniz.

Onboarding filmleri ile kısa ve uzun vadede çalışan verimliliğini artırabilir, içeriği ve görselliği yüksek bir onboarding videosu ile iç iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Onboarding firmaları çalışanlarınız için bir çeşit tanıtım filmi görevi görmektedir de.

Onboardıng Videoları ve Şirketlere Olan Katkısı Nedir?

Onboarding çalışanların işe oryantasyonu ve şirket içi sosyalleşme olarak bilinir. İş yerine yeni iş başı yapan personellerin organizasyonlarda etkin rol almasını sağlar ve gereken bilgilendirme, davranış, yetenek geliştirme araçlarını ifade ederek içeriden bilgi akışını sağlar. Proje ve organizasyon düzenine yeni çalışanları alıştırma sürecidir. Bu süreci çabuklaştırmak onboarding videoları ile mümkündür. Bu işe alışma sürecinde oryantasyon videoları ile çalışanları destekleyebilir, kurum içindeki motivasyonlarını en baştan yükseltebilirsiniz.

Etkili Bir Eğitim Aracı

Uzun vadede kullanabileceğiniz eğitim videoları onboarding filmleri ile bir arşiv oluşturmanıza olanak tanır. Personellerinizin yeteneklerine yenilerini ekler ve çalışanlarınıza ne kadar önem verdiğinizi göstererek onların sadakatini kazanmanızı sağlar.

Şirket içinde olduğu gibi şirket dışında da onboarding videoları ile eğitim verebilirsiniz. Çalışanlarınızın firmaya uyum sağlama sürecini etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Personel verimliliğini arttırmada kaliteli görselliği ve zengin içeriği olan onboarding filmleri ile kısa vadede de uzun vadede de işe yarar. Modern zamanlarda iş hayatında basılı ve yazılı iletişim yöntemleri videolu içeriklerin gölgesinde kalmıştır. İşitsel ve görsel öğelerle sağlamlaştırılmış yaratıcı içerikler iletişim şekli tercih edilirken giderek bir zorunluluk haline gelmiştir.

İyi uygulanmış işe almanın önemi, çoğu insan kaynakları uzmanı ve öğrenme ve geliştirme ekibi tarafından biliniyor ve çalışanların daha akıllı işe alımının daha yüksek iş tatmini, daha iyi iş performansı ve daha fazla kurumsal bağlılığa nasıl yol açtığını gösteren ek çalışmalardan geçiyor. Bugünün işe alım süreci, birçok şirketin yeni işe alımlar için yeterli olduğunu düşündüğü geleneksel hızlı girişin çok ötesine geçiyor ve şimdi yeni işe alınan kişi kapıdan içeri girmeden önce başlayan ve görev süresinin en az doksan gününü kapsayan dinamik bir süreci kapsıyor.

Kurumsal eğitim ve iletişimin hemen hemen her alanında olduğu gibi, teknoloji yeni işe alınanların işe alım faaliyetlerini iyileştirmede önemli bir role sahiptir. Ve artan sayıda şirket için, bu onboarding deneyiminin önemli bir bileşeni videodur.

Doğru Mesajlar Doğru Yere Gitmeli

Personelin, talep üzerine eğitim materyallerini geri görüntülemelerine izin vererek yeni öğrenmeyi pekiştirme yeteneği geliştirmelerini sağlar. Şirketlerin, geleneksel sınıf temelli eğitime kıyasla önemli tasarruflar sunarak, uygun ölçekte uygun maliyetli işe başlama imkânı sunar.

Daha tutarlı mesajlaşma fırsatı verir. Özellikle ekipler farklı ofis konumlarına dağıldığında ve çalışanları uzaktan çalıştırabildiğinde önemlidir. Katılım faktörü videonun personel kültüründeki ve uygulamalardaki genellikle yazılı belgelerde kaybolan nüansları yakalayabileceği gerçeğidir. Bu, yeni çalışanların yeni organizasyonlarında işlerin gidişatına ayak uydurmasına yardımcı olmada çok önemli bir faktör olabilir.

Yeni bir işe alma başlamadan önce bile, hiçbir şey ekibin bir parçası gibi hissetmek kadar personel katılımı için zemin hazırlamaz. Video ile, ofise adım atmadan önce işe yeni giren bir kişiye ulaşmak, kapıdan içeri girdiklerinde kendilerini evlerinde hissetmeleri için mümkündür.

Ekibin Yeni Üyeleri İçin Motivasyon Kaynağı

Hoş geldiniz video mesajı, şirketin CEO'sundan, işe yeni alınan kişinin bölüm müdüründen veya hatta vardıklarında birlikte çalışacakları personelin kilit üyelerinden gelebilir. Mesajı kim iletirse iletsin, bu tür bir sosyal yardım, ilk günkü sinirleri hafifletebilir ve birçok çalışanın uzun vadeli kalmayı düşündükleri bir şirkette aradığı kapsayıcı, ilgi çekici, açık bir şirket kültürünü gösterir.

Birçok yeni işe alınan kişi, daha önce işini yapmış olan kişiyle yüz yüze devir teslim almıyor. Bu, yeni gelen bir personelin temel becerileri edinmesi ve çeşitli işlemlerin inceliklerini anlaması için geçen süreyi büyük ölçüde etkileyebilir. Şirketler, video içeriğini bu boşluğu doldurmanın bir yolu olarak görmeye başlıyor ve yeni işe alınan personelin, vardıklarında başvurmak üzere yeni işe alınanlardan gelen önemli bilgileri yakalamaya başlıyor.

Çoğu indüksiyon sürecinin önemli bir parçası, yeni başlayanlara kritik şirket politikalarına genel bir bakış sağlamaktır. Bazen bu, yüz yüze sunumlarla yapılırken, diğer zamanlarda yeni işe alınanlara ilgili süreçler ve prosedürler hakkında kapsamlı belgeler verilerek yapılır.

Verilen bilgilerin çoğu karmaşık ve ayrıntılı olduğundan, dağıtım biçimleri ideal olmaktan uzaktır. Bununla birlikte, video içeriği, deneyimli bir İK pratisyeninin, meslekten olmayanlar açısından karmaşık bir politikayı özetlemesine ve yeni bir başlangıç yapan kişinin hafızasını yenilemesi gerektiğinde gelecekte tekrar izlenebilecek ilgi çekici bir formatta özetlemesine izin verebilir.

Elbette, işe alım sürecinin yeni bir çalışanın işini nasıl yaptığı üzerinde en büyük etkiye sahip olacak kısmı, özellikle günlük faaliyetlerine göre uyarlanmış eğitimdir. Video eğitimi, işe alım prosedürlerini sık sık rahatsız eden 'bilgi yüklemesi' türünün hafifletilmesine yardımcı olur ve yeni işe alınanlara işlerini kısa sürede nasıl yapacaklarına dair büyük miktarda öğrenmeyi etkili bir şekilde özümsemek için en iyi şansı verir.

Günümüz iş hayatında video içerik, basılı ve yazınsal iletişimin önüne geçmiştir. Yaratıcı içeriği, görsel ve işitsel olarak desteklenen bir iletişim modeli bir tercihten gerekliliğe dönüşmüştür. Bu gerekliliği karşılamak için profesyonel ekibimizle, video ve içerik üretimi için her zaman hizmetinizdeyiz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır