MARKALAR İÇİN İNSTAGRAM VE İNSTAGRAM VİDEOLARININ ÖNEMİ

Eklenme Tarihi: 08.09.2020 Güncellenme Tarihi: 07.07.2021

Markalar için instagram videoları sosyal medya platformlarında pazarlama stratejilerinin en önemli elementi haline gelmiştir. Çünkü söz konusu gerçek zamanlı pazarlama olduğunda en önemli kanal olan sosyal medya, sağladığı özel fırsatlarla hedef kitleye ulaşma aşamasında oldukça etkilidir.

Günlük hayat akışımızda, bireylerin birincil internet kullanım nedenlerinden biri haline gelen sosyal medya, müşteri odaklılık anlayışını benimseyen markalar için en doğru platform haline gelmektedir.

İntagram Videoları Neden Bu Kadar Önemli?

Araştırmalar çok net bir şekilde göstermiştir ki, son yıllarda Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları, akıllı cihaz kullanıcılarının en çok kullandığı platformlar arasındadır. Özellikle Instagram, tüm sosyal medya platformlarından en fazla kullanılandır. Bu nedenle Instagram’ın diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Instagram, ilk kullanılmaya başlandığı dönemde yalnızca fotoğraf paylaşımına dayanan bir ortamdı. Ancak daha sonra son derece popüler bir platform haline gelmiştir. Video, IGTV ve hikaye gibi özelliklerin gelmesi Instagram’ın çok daha gelişmiş bir platform olmasını sağlamıştır. Bu nedenle markalar da Instagram’ı kullanarak tüketiciler ve müşteriler ile sürekli iletişim halinde olabilmektedir. Bu iletişim kurularken markalar sosyal medya videoları ve  içerikleri sık sık tercih etmektedir. Peki, video içerikler Instagram’da nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Instagram’da Video İçeriklerin Kullanımı

Instagram kullanıcıları; post paylaşımında, IGTV’de ve hikayelerde video içerikler paylaşabilmektedir. Bu doğrultuda video içeriklerin hangi alanda paylaşılacağına göre uzunluk hazırlanması gerekmektedir. IGTV’de herhangi bir zaman kısıtlaması yokken hikaye de en fazla 10 saniyelik videolar paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra postlarda ise 1 dakikalık videoların paylaşılması gerekmektedir. Bu doğrultuda firmalar ve markalar hem ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak hem de müşterilerinin ilgisini çekecek video içerikleri hazırlayarak takipçilerinin beğenisine sunmalıdır. En fazla tercih edilen platformlar arasında yer alan Instagram’da yoğun bir şekilde video içerik pazarlamasının yapılması markaların başarılı ve kaliteli pazarlama çalışmaları gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Instagram Video İçerik Pazarlama

Yukarıda da bahsedildiği gibi Instagram’da video içerik pazarlaması markaların müşterilerini etkileyebilmek ve onları satın alma davranışına yönlendirebilmek için büyük bir öneme sahiptir. Siz de Instagram gibi önemli bir sosyal medya platformunu kullanarak bu alanda müşterilerinizi ve potansiyel müşterileri etkileyecek video içerikler mutlaka hazırlamalı ve ürünlerinizi net bir şekilde tanıtmalısınız.

Influencer Marketing akımının yükselişi ile giderek daha da fazla kullanılan Instagram’da reklam vermek için çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Facebook’la hemen hemen aynı metotlara sahip olan Instagram reklamları; story ya da gönderi olarak hatırlanabiliyor.

Markalar Instagram reklamları sayesinde marka bilinirliğini artırmanın yanı sıra aynı zamanda satış odaklı pazarlama stratejileri de uygulayabiliyorlar. Instagram’ın alışveriş özelliği sayesinde kullanıcıların hesabınıza olan ilgisini satışa dönüştürmek de ayrıca kolaylaşıyor. Facebook reklamlarında olduğu gibi Instagram reklamları da bütçe konusunda kullanıcılara hiçbir kısıtlama getirmiyor. Ancak bütçe arttıkça reklamın etkisi de doğru orantılı olarak artıyor.

İşte bu aşamada markalar için önemli olan; instagramda kullanacakları içerikleri doğru belirlemek, prodüksiyon kalitesine özen göstermek ve rakiplerden ayrışacakları fikirlerle hedef kitle ile buluşmaktır. İnstagram dinamiklerine uygun ve başarılı bir video için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır