KURUMSAL YOUTUBE KANALI İÇİN İPUÇLARI

Eklenme Tarihi: 07.01.2020 Güncellenme Tarihi: 07.07.2021

YouTube kanalı, YouTube mecrası üzerinden bir şirketi, projeyi, kampanyayı, bir kişiyi, bir ürünü, bir sanatçıyı, bir grubu, semineri veya buna benzer içerikleri, takipçilerinizle paylaşabilmenizi sağlayan, uzun vadeli içerik havuzu oluşturabileceğiniz bir sosyal medya kanalıdır.

Youtube kanalı ve sosyal medya videoları ile takipçileriniz ve hedef kitlenizle online ve offline olarak iletişim sağlayabilir, içeriği ve görselliği yüksek bir youtube kanalı ile hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Kanalınızda canlı yayınlar yapabilir, çok kameralı rejiden, tek kameralı kayıtlara kadar istediğiniz ölçeklerde içerik paylaşımında bulunabilirsiniz. 

Günümüzde Youtube kanalları, özel bir kitle belirlemeksizin her yaş, cinsiyet ve bütçeden kişiye gelir kapısı veya reklam platformu olabilmektedir. Bireysel olarak başarı elde etmenin ötesinde Youtube artık kurumsal şirketler için de kaçınılmaz bir pazarlama platformudur. Firmalarının sosyal mecrada daha iyi yerlere gelebilmesi ve sosyal medya desteği de alabilmesi için Youtube'u aktif olarak kullanılması, firmanın hem satışlarına hem de gelirlerine olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Youtube kanalında başarılı olmak için elbette her kurumun kendi stratejisini belirlemesi gerekecektir. Ancak hiç şüphesiz kurumsal şirketler için en önemli ayrıntı hedef kitle ile ilk temastır. Doğru planlanmış profesyonel ve kurumsal bir profil ve arka plan tasarımı bile paylaşılan içerikler kadar önemlidir. Biraz komplike gibi gözükse de şirketler YouTube aracılığıyla ciddi gelir elde edebilir ve başarılı bir kanala sahip olabilirler. Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Başarılı Bir YouTube Kanalı İçin İpuçları

1- Kanalınızın ismini doğru belirleyin. Bu aşamada markanızı sosyal mecrada konumladığınızı ve dijital kimliğinizi yarattığınızı unutmayın.

2- Reklam bannerları eklemek size avantaj sağlayacaktır. İçeriklerin profesyonel olmasına özen gösterin. 

3- Hedef kitlenizi ve takipçilerinizi tanıyın. Takipçilerle iletişimde olmak ve iletişimde devamlılık sağlamak başarınız için önemlidir.

4- Markanız, hizmetiniz ve kurumunuzu temsil eden tüm içeriklerde doğru konuyu seçmeye ve hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmaya odaklanın. İçerikleri kendiniz ve ekibinizle belirleyebiliyorsanız bir takvim oluşturun ve devamlılığı hedefleyin. İçerik oluşturma aşamasında daha profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var ise pazarlama hedeflerinizi hayata geçirebileceğiniz bir ajans ile çalışın. Günümüzde youtube kanalı video içerik üretimi konusunda hizmet veren birçok başarılı ajans hizmet vermektedir. Kurumunuza en uygun olanı seçin ve ortak bir çalışma yapın.

5- Videolarınızın uzunluğu konusu kadar önemli bir detaydır. Yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda planlı ilerleyin. Paylaşım zaman aralığı ve sıklığı ile ilgili bir plan hazırlayın ve planı uygulayın. Bu aşamada en önemli konu videoların içerikleri kadar prodüksiyon kalitesidir. Prodüksiyon kalitesi düşük, karanlık, amatör videolar bir markayı sosyal mecrada temsil etmemeli. Bu aşamada prodüksiyon ajanslarından destek alabilir ve prodüksiyon kalitesi yüksek, izlenme keyfi veren bir kanal yaratabilirsiniz. Günümüzde bazı ajanslar video içerik üretimi yanı sıra prodüksiyon hizmeti de vermektedir.

6-Yüklediğiniz videoları doğru tanımlayın. Amaca hizmet eden video isimleri seçmek de çok önemli bir adımdır. Doğru tagler kullanmak, erişim oranınızı da artıracaktır.

7- Youtube kanalınızı farklı platformlarda tanıtın. Web sitenizi ve diğer sosyal medya hesaplarınızı Youtube kanalınız için reklam amaçlı olarak kullanın ve erişim oranınızı, bilinirliğinizi artırın.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır