KAMU SPOTU NEDİR? NASIL YAPILIR?

Eklenme Tarihi: 15.08.2022 Güncellenme Tarihi: 15.08.2022

Kamu Spotu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kamu spotu, ülke sınırları içerisinde belli bir konuya dikkat çekmek amacıyla tercih edilen reklamlardır. Bu reklamları diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri satış – pazarlama amacından ziyade belli başlı konularda sosyal mesaj verme amacı güdüyor olmasıdır. Sivil toplum kuruluşları, resmî kurumlar ve özel şirketler tarafından tercih edilen kamu spotları sayesinde toplumsal bilinçlenmenin sağlanması hedeflenmektedir. Yapım süreçleri klasik bir video tasarım sürecinden farklı olmayan kamu spotlarında hedef çeşitlense de yaklaşım aynıdır.

Kamu Spotu Nedir? Neden Tercih Edilmektedir?

Kamusal alanla ilgili olan konularda genel duyuru yapmak, uyarılarda bulunmak ya da bilinçlenmeyi sağlamak adına tercih edilen kamu spotları Radyo ve Televizyon Üst Kuruluşu tarafından onaylanır. Bu onay sonrasında televizyonlarda ücretsiz bir şekilde yayınlanır. Reklamların arasında verilen kamu spotları RTÜK tarafından reklam süresinin dışında kabul edilen bu süreler için ekonomik bir çıkar gözetilmemektedir.

Televizyon kanallarının yayınladığı kamu spotlarında yayınlama sorumluluğu ücretsiz bir şekilde gerçekleşirken bu spotların tasarım ve hazırlık süreçleri ise ücretli bir tasarıma konu olur. Çünkü video tasarımı yapan marka ve ajanslar için önemli olan hizmet karşılığının alınmasıdır. Kamu spotunun ücretsiz tasarlanması söz konusu olmamaktadır.

Kamu Spotu Tasarımı Nasıl Gerçekleşir?

Kamu spotları, tasarım sürecinin titizlikle gerçekleştirildiği oldukça değerli çalışmalardır. Nitelikleri gereği titizlikle ele alınması gereken spotların tasarımında Piktora Yapım güvencesinden faydalanabileceğinizi kesinlikle unutmamanız gerekir. Bu çerçevede hedef hem görsel anlamda başarılı hem de mesajı doğru bir şekilde aktarabilen çalışmalar ortaya koymaktır. Peki, kamu spotlarında tasarımla alakalı ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Kamu spotu tasarımlarında öncelikli olarak nasıl bir mesaj verilmek istendiği ve kamu spotunun amacının ne olduğu saptanmaktadır. Bu çerçevede toplumsal bir soruna ya da olası problemlere karşı duyuru yapılmaktadır. Tasarımın oldukça önemli olduğu spotlarda topluma mesajı iyi bir şekilde aktarabilmek adına titiz çalışmalar yapılmalıdır. Mesajın etkisini arttırmak adına gerçekçi bir tasarım tercih etmek önemlidir.

Tasarım sırasında en önemli husus mesajın açık ve net olmasıdır. Anlaşılması güç ve toplumun her kesimine hitap etmeyen bir dil kullanılmaması amaçlanmalıdır. Üstelik tasarım gerçekleşirken toplumun bütün hassasiyetleri de dikkate alınmak zorundadır. Aksi takdirde sonuç beklentilerin de altında olacaktır. Kamu spotlarının tüm bu aşamalar sonrasında hazırlanması neticesinde başarılı bir çalışma ortaya çıkar.

Kamu Spotu Tasarım Fiyatları

Piktora Yapım olarak kamu spotlarında kaliteli bir tasarım sürecini oldukça önemsiyoruz. Bu çerçevede tasarımı kusursuz bir noktaya taşırken uygun fiyat ve bütçe dostu alternatifler için de çaba harcıyoruz. Siz de bu konuda en ideal seçeneklere kapı aralamak mı istiyorsunuz? O halde profesyonel ekibimizle iletişime geçerek kamu spotu tercihlerinizi bildirebilirsiniz. Tasarımdan yayına alma sürecine kadar her aşamasında titizlik ve profesyonellik çerçevesinde çalışmalar yürütüyoruz!

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır