İYİ DİYELİM İYİ OLSUN... Türkiye'm!

Günümüzde görünür olmanın, toplumun her kesimine ulaşmanın, geniş kitlelere hitap edebilmenin en kolay ve etkili yolu; reklam filmleri çekmek. Belirlenen hedef kitleye ulaşabilen başarılı reklam filmleri için güçlü senaryodan doğru kurguya, iyi yönetilmiş post prodüksiyon sürecinden efektlere, etkili ses ve görsele kadar daha pek çok önemli aşama başarılı şekilde yürütülmeli. Ayrıca tüm aşamaların belirlenen amaca ulaşabilmesi için son teknolojiyi yakalayan teknik ekipmanların yanı sıra deneyimli ve yetenekli ekibe de sahip olmak gerekir. Piktora prodüksiyon hizmetleri ile çekilen “İyi Diyelim İyi Olsun” da tüm bu aşamaların doğru şekilde birleşmesiyle ortaya çıkarılan ve 7den 70e herkese ulaşmayı hedefleyen başarılı bir reklam filmi.

Her Şey Nasıl Başladı?

İyi bir reklam filmi için uygun mekândan cast ve kostüm seçimine pek çok farklı sürecin başarılı şekilde yürütülmesi gerekir. Örneğin, post prodüksiyon süreci 15 gün süren “İyi Diyelim İyi Olsun” isimli reklam filminin hangi mekânda geçmesi gerektiğine karar vermek için 7-10 günlük bir keşif süreci gerekti. Cast seçim süreci 10-15 gün sürerken filmin ön hazırlığı tam 4 hafta boyunca devam etti. Bu yoğun hazırlık süreci 7 günlük çekimle tamamlandı. 2 gün Sakaryada, 5 gün İstanbulda yapılan çekimler; bazen gece geç saatlerinde bazen sabahın ilk ışıklarında gerçekleştirildi. Bu yoğun çalışma temposunda 35 kişilik profesyonel bir ekip ile 65 kişiden oluşan başarılı oyuncu kadrosu yer aldı. Büyük bir ekiple gerçekleştirilen bu filmin çekimlerinin çok iyi organize edilmesi gerekiyordu ve bu süreç büyük bir özenle yürütülerek başarılı şekilde tamamlandı.

Zorluklar Arasında Filizlenen Başarı

“İyi Diyelim İyi Olsun” reklam filminin uzun çekim saatleri, zorlukları ve güzellikleri harmanlayan bir ortamda gerçekleşti. Çalışma süreci ne kadar yorucu olsa da tüm ekibin emeğini yansıtmayı başaran bir işin ortaya çıkmasını sağladı. Özellikle köyde gerçekleşen çekimler hem Anadolu insanının misafirperverliğini hem doğanın huzurunu filme yansıttı. Gece geç saatlere kadar süren ve köyde konaklamayı gerektiren çekimler sırasında yaşanan zorlukların ardından ulaşılan tatmin duygusu, sürecin doğallığını filme aktarmanın anahtarı oldu. Tabii şehrin karmaşasından uzaklaşıp bambaşka bir dünyaya adım atmanın verdiği dinginlik hissi de tüm ekibi sardı. Samimi ve doğal ilişkilerin hâkim olduğu bir ortamda gerçekleşen çekimler sayesinde film çok daha gerçekçi ve içten bir hâl aldı.

Etkili İletişimle Başarıya Taşınan Bir Süreç

Film tüm Türkiyenin içinden geçtiği süreci aktardığı için oldukça samimi duygularla harmanlandı. Çekimler sırasında kurulan iletişim, ekibin ve oyuncuların birbirleriyle güzel bir bağ kurmasını sağladı. Filmin amacına ve hedef kitlesine uygun, gerekli duyguyu verebilen başarılı oyuncuların seçilmiş olmasının yanı sıra çekimler sırasında ortaya çıkan samimiyetle çok daha içten kareler yakalanabildi. Kalpten gelen gülümsemeler, doğaçlama gelişen şefkatli bakışlar ve yoğun duygular ile hem ekip olma duygusu hem filmin gerçek başarısı ortaya çıktı.

Nelere Önem Verdik?

Bizim için “İyi Diyelim İyi Olsun” reklam filminin toplumun her kesimine hitap edebilmesi oldukça önemliydi. Bu nedenle hem kırsal hem kentsel yaşamın bir arada verildiği, farklı hayatların ortak düşüncelerinin yansıtılabildiği ve bu geçişin doğru kurgulandığı bir montaj sürecini hedefledik. Tüm kurgu aşamalarında farklı dokuların kusursuz bütünlüğünü korumayı amaçladık. Bu süreçte 5 kişiden oluşan post prodüksiyon ekibiyle çalıştık. Bir filmin başarısının sadece görsel faktörlere bağlı olmadığını bildiğimiz için filme özel müzik çalışması yaptık. Seslendirmenin de en az müzik seçimi kadar önemli olduğunun farkında olduğumuzdan 3-4 günlük seçim sürecinin ardından film için en iyi ses alımını gerçekleştirdik.  Doğru yapılan planlama sonrası gelen sonuç ise hayal ettiğimiz başarının kapısını aralamamızı sağladı.

“İyi Diyelim İyi Olsun”; video metni, oyuncu kadrosu ve prodüksiyon ekibi, çekim mekânları, kurgusu ve yansıttığı duygularla hedef kitlesini yakalamayı başardı. Tüm süreç proje sahibinin yakın takibinde gerçekleştiği için beklentiler karşılanabildi. Bu durum da her iki tarafın memnun kaldığı bir çalışma gerçekleştirmemizi sağladı.

Eğer siz de kaliteli reklam filmleri ile amaçladığınız dönüşümleri gerçekleştirmek istiyorsanız sizi anlayan, beklentilerinizi karşılayabilecek ve hedef kitlenize ulaşmanıza yardım edecek çalışmalar için başarılı kadromuzla her zaman yanınızda olduğumuzu belirtmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır