INSTAGRAM’DA NASIL KEŞFETE DÜŞERİM? İPUÇLARI

Eklenme Tarihi: 20.05.2021 Güncellenme Tarihi: 31.05.2021

INSTAGRAM KEŞFET

Günümüzün belki de en güçlü sosyal medya mecrası Instagram. Influencer kavramını hızlıca hayatımıza sokan, bireysel hesapların ardından markalar tarafında da oldukça güçlü bir e-ticaret ve etkileşim alanı haline gelen Instagram, her geçen gün yeni bir özelliğini kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Son yılların gözde özelliği ise, özellikle influencer ve marka tarafında çok önemli bir etkileşim aracı haline gelen “Keşfet” sayfası. Bu öyle bir sayfa ki, bir kez etkili şekilde yer almak mümkün olduğunda söz konusu hedef kitleye ulaşmak ve istenen dönüşümü sağlamak oldukça kolaylaşıyor.

Peki “Keşfet” nasıl bir sayfa? Ne işe yarıyor? Yer almak için nelere dikkat etmek lazım?

Instagram keşfet sayfası nedir?

Instagram keşfet, daha çok sizin ilginizi çeken ve çok popüler olan gönderileri gösteren bir algoritma ile çalışıyor. Bu kısımda anlık olarak etkileşimi yüksek videoları, fotoğrafları, konuma göre hikayeleri görebiliyoruz. Burası için sınırsız scroll yapabileceğiniz, markaların, ürünlerin, ünlü influencer’ların yer aldığı kocaman bir alan diyebiliriz. İstatistiklere göre, Instagram kullanıcılarının yarısından fazlası (bu şu an yaklaşık 500 milyon kişi) her ay mutlaka keşfet kısmını kullanıyor. Buradaki algoritma nedir diye baktığımızda:

- Takip ettiğiniz insanların beğenileri

- Yüksek etkileşimli gönderiler

- Halihazırda takip ettiğiniz hesaplara benzer hesaplar

şeklinde faktörlerden söz edebiliriz. Keşfet sayfası ilk kez 2019 yılında belirdi ve amaç kullanıcıların daha niş beğenilerine uygun bir alan yaratmak ve pek tabii e-ticaret kısmını güçlendirmekti. Keşfet sayfasının başında yer alan navigasyon çubuğu ile spesifik alanlarda arama yapmak mümkün. Haliyle, özellikle de alışveriş söz konusu olduğunda bu filtreler kullanıcılar açısından aradıklarına ulaşmaları açısından oldukça kolaylaştırıcı olabiliyor.

Instagram keşfet sayfasında olmak neden önemli? Faydaları neler?

Instagram keşfet sayfasında olmak elbette en basit tabirle takipçi sayınızın artmasına ve popüler bir hesaba sahip olmanıza yardımcı oluyor. Bunun dışında aşağıdaki önemli faydalardan da söz edebiliriz:

- Keşfet’e düşen bir gönderiniz çok daha büyük bir kitleye gösterilmiş oluyor.

- Bu da beğenen kişilerin profilinizi ziyaret etmelerine, gönderilerinize tıklamalarına ve belki de takipçilerinizin arasına katılmalarına neden oluyor.

- Bu durum etkileşim istatistiklerinin artan bir çizgide ilerlemesini sağlıyor.

- Eğer etkili bir tasarım, içerik ve “call to action” butonunuz varsa, bu da satış dönüşümü demek. Takipçileriniz hizmet ve ürünlerinizi bu sayfa aracılığıyla görüp almaya karar veriyor.

Instagram keşfette çıkmanıza yardımcı olacak 5 ipucu

 

Özenli içerik ve tasarım

Elbette ilk ve en önemli madde içeriklerinizin nasıl olduğu. Keşfet sayfasında öne çıkmanızı sağlayacak otantik bir içeriğiniz, güçlü bir tasarımınız ve “call to action” yönlendirmeniz var mı?

Size ya da markanıza özel bir içerik stratejisi ve görsel öğeler kullanmak bu açıdan en kritik ilk basamak. Bu noktada sizin alanınızda popüler olan sayfalara bakabilir, neler yaptıklarından yola çıkarak strateji noktasında ilham alabilirsiniz. Bu Instagram algoritmasının nasıl çalıştığı noktasında da size önemli ipuçları sağlar. İçeriklerinizin dikkat çekici ve insanları yönlendiren yapıda olmasına da özen göstermelisiniz.

Etiket ve konum ekleme

Gönderilerinize etiket eklemeniz de görünürlük açısından oldukça önemli. Etiketler gönderilerinizi kategorize etmede ve niş alanlarda belirmenize yardımcı olacak en önemli araçlar arasında yer alıyor. En azından bir etikete sahip bir Instagram postu tam %12,6 oranında daha yüksek etkileşim sağlıyor. Bu aynı zamanda kullandığınız etiketlerle arama yapan kullanıcılara ulaşmanın da oldukça kolay bir yolu.

Bir diğer faktör ise konum bilgisi paylaşmak. Eğer yemek, doğa, gezi gibi alanlarda etkileşim arayan bir sayfanız varsa, gönderilerde konum bilgisi paylaşmanız oldukça önemli. Bu şekilde o konumda ve çevresinde yapılan aramalarda görülebilir, etkileşimi artırabilirsiniz.

Doğru zamanlama

En önemli algoritmalardan biri de gönderi paylaşım zamanı. Bu uygulaması kolay ipucu ile en baştan yola doğru bir strateji ile başlayabilmek mümkün. Hitap etmek istediğiniz kitlenin ne zaman online olduğunu bilmek, paylaşımlarınızın görünürlük kazanmasına doğrudan etki edecek. Bu nedenle Instagram’da en iyi paylaşım zamanları istatistiklerine mutlaka göz atmalı ve analiz yapmalısınız.

Analiz edin

Instagram için yaptığınız her şeyi mutlaka sürekli olarak analiz etmelisiniz. Hangi gönderi çeşitleri size en çok takipçi ve etkileşimi getiriyor? Boomerang’lı videolar mı, uzun IGTV içerikleri mi, ilham veren gönderiler mi yoksa esprili içerikler mi? İçeriklerinizi bu şekilde analiz ederek gerçekten sizinle ilgili neyin çok sevildiğini bulabilir, bu nokta üzerine daha çok çalışarak ve takipçilerinizle etkileşime geçerek görünürlüğünüzü ciddi oranda artırabilirsiniz.

Ve en önemlisi: Video paylaşın

İçerik söz konusu olduğunda en yüksek etkileşime sahip gönderilerin video olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra:

- Instagram’ın uzun video içeriği üretmeyi sağlayan IGTV kısmının Keşfet kısmında özel bir yere sahip olduğunu görüyoruz.

- Video, Keşfet kısmında en sık gösterilen içerik türü.

- Auto-play özelliği nedeniyle en çok dikkat çeken içerik türü de yine video.

Sosyal medya video içeriği üretmek, keşfet kısmında yüksek görünürlüğe sahip olmak, satış ve takipçi kazanımı elde etmek açısından oldukça önemli. Piktora’nın son teknoloji ekipmanları, yetenekli ve deneyimli teknik ve post prodüksiyon ekibi ve yaratıcı içerik takımı, kolaylıkla Keşfet kısmında belirmenizi sağlayacak video içerikler üretmenizi sağlıyor.

Markanızı, ürün ve hizmetinizi kitlenize tanıtacak, etkileşim sağlayacak, güçlü bir hikayesi olan, ilgi çekici ve son teknoloji efektler içeren videolar için şimdi bizimle iletişime geçmeye ne dersiniz?

Tel: 0(212) 211 90 33

E-mail: info@piktorayapim.com

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır