İNSTAGRAM VİDEOSU NASIL HAZIRLANIR?

Eklenme Tarihi: 11.06.2021 Güncellenme Tarihi: 11.06.2021

Önce görsel bir günlük olarak hayatımıza giren, ardından influencer kavramını hayatımıza katarak bir trend belirleyiciye dönüşen, derken e-ticaret alanında en önemli mecralardan biri haline gelen Instagram, bugün sürekli geliştirilen farklı araçlarıyla hayatımızın her köşesine yerleşmiş durumda.

Instagram’ın hem bireysel hesaplar hem de markalar tarafında en önemli araçlarından birisi ise videolar. Instagram’da önce gönderi olarak paylaşılmaya başlanan, ardından hikayeler, IGTV ve Reels kısmında farklı özellikler ve kurgularla geliştirilen video, bugün en çok görüntülenen gönderi türü.

Keşfet kısmında da en çok tıklanan içerik türü olan videoların yoğun bir etkileşime sahip olmasında Instagram’ın auto-play özelliğinin de etkisi büyük. Peki, Instagram video özelliğinin ana yapısı nasıl? İyi bir video çekmek ve yüksek etkileşime sahip olmak için neler yapmak gerekiyor?

Instagram video özellikleri

Instagram, IGTV ve Reels öncesine kadar sadece gönderi olarak video paylaşılmasına izin veriyordu ki burada da 60 saniye kısıtlaması vardı. Ancak 2018 yılında kullanıcılarla buluşan IGTV Instagram’da çok daha uzun süre video çekilebilmesine olanak sağladı. IGTV, özellikle fenomenler tarafında uzun yayınların yapılabilmesine, belirli konseptlerin daha uzun süre tartışılabilmesine olanak vermesi açısından oldukça etkili oldu. Markalar için ise hizmet ya da ürün tanıtımlarının belli bir sürenin üzerinde, zengin kurgular ve ünlü isimler eşliğinde yapılabilmesi açısından önemli bir iletişim aracı olduğunu söyleyebiliriz.

2019 yılında hayatımıza giren Reels özelliği ise müzik, efekt ve kullanıcının kendi sesi gibi farklı özelliklerle kullanıcılara 15 ya da 30 saniyelik videolar çekerek paylaşma imkânı tanıyan bir başka uygulama. Kullanıcıların Reels videoları, yüklendikten sonra ana sayfa akışında post olarak diğer kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yine aynı şekilde Instagram keşfet kısmında da beliren Reels videoları bu şekilde kullanıcıların daha yüksek bir etkileşime sahip olmasına yardımcı oluyor.

Instagram videosu nasıl çekilir?

Öncelikle Instagram’da videonuzu hangi araç eşliğinde ve ne şekilde çekmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Hareketli, kurgulu, eğlenceli, efektlerin ve müziklerin kullanıldığı bir video mu çekmek istiyorsunuz?

Ya da belki de aklınızda daha uzun, güçlü bir akışı ve hikayesi, giriş, gelişme ve sonuç bölümü olan bir video çekmek var.

Instagram’a yüklemek istediğiniz videoyu kendi kameranızla önceden çekebilir ya da Instagram’ın araçlarından yararlanarak bir video tasarlayabilirsiniz.

İyi bir Instagram videosu çekmek için mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı önemli kurallar var. Bunun başında hikayeniz geliyor. Ürün, hizmet ya da kurum tanıtımı olabilecek bir içerik türü için, anlatmak istediğiniz tüm mesajları ana hatlarıyla içeren, özgün, hedef kitlenin beklentisini karşılayan ve ilgi çeken bir içeriğe, yani güçlü bir hikâyeye sahip olmanız şart. Bu hikâyeyi nasıl sunduğunuz da oldukça önemli. Müzik, seslendirme, efekt kullanımı, görüntü ve ses teknolojileri söz konusu mu? Videonuzun kaliteli ve özgün olması, tanıtacağınız ürünün rakiplerinden hemen ayrılmasını sağlayacak detaylarla kurgulanması da oldukça önemli. Yani hedefe ulaştıran profesyonel bir video için profesyonel bir kreatif ve teknik ekip ve güçlü bir teknoloji kullanımı da olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Piktora ile etkileşim artıran Instagram videoları

Eğer Instagram’daki görünürlüğünüzü ve etkileşiminizi yükseltmek, takipçi sayınızı gözle görülür şekilde artırmak, tüm bunların yanı sıra marka bilinirliğinizi ya da hizmet ya da ürününüzü hedef kitlenizle buluşturarak satış dönüşümü ve sadakat elde etmek istiyorsanız, bunu Piktora’nın güçlü teknik altyapısı ile başarmanız oldukça kolay. Bir videonun ilk yaratım süreci olan senaryodan başlayarak post production süreçlerine kadar her aşamayı titizlikle planlayan, yaratıcı içerik çözümlerinin yanı sıra son teknolojiyle donatılmış bir kurgu süreci de sunan Piktora, sadece size özgü, fayda ve değer katan video içerikleri elde etmenizi sağlıyor. Uzun yıllardır birlikte, güçlü bir sinerjiyle çalışan Piktora’nın yaratıcı ve teknik ekibi ve son teknoloji ekipmanlardan oluşan teknik altyapısı, beklediğiniz etkiyi yaratacak o bütünsel gücün sacayaklarını oluşturuyor.

Eğer neler yapıyoruz daha detaylı incelemek isterseniz sizi buraya alalım. Sizler için instagramda yayınlanacak bir tanıtım filmi de üretebiliriz ya da dilerseniz kısa instagram post ve sosyal medya videoları ile sizleri hedef kitlenize ulaştırabiliriz.

Eğer tanışmak, bizi bizden dinlemek isterseniz 0(212) 211 90 33 numaradan ve info@piktorayapim.com adresinden her türlü proje iş birliği ya da sorunuz için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır