INSTAGRAM REELS,STORY VE POST VİDEO BOYUTLARI NELERDİR? NASIL AYARLANIR?

Eklenme Tarihi: 16.11.2023 Güncellenme Tarihi: 16.11.2023

Instagram Reels, Story ve Post Video Boyutları Nelerdir? Nasıl Ayarlanır?

Instagram uygulamasını aktif biçimde kullanıyor musunuz? Bu platformda kaliteli içeriklere imza atmak için tasarladığınız reels, story veya post videolarının boyutlarını doğru ayarlamanız önemli. Gelin, Instagram'da paylaşacağınız videoların nasıl boyutlandırılması gerektiğine bir göz atalım!

Instagram, fotoğraf ve video dendiğinde akla gelen ilk uygulamalardan biri. İşlevsel pek çok özelliği sayesinde ölümsüzleştirdiğiniz anları takipçileriniz veya hedef kitlenizle paylaşıp etkileşime açabiliyorsunuz. Peki, hiç paylaştığınız videoların daha geniş kitlelere ulaştığını hayal ettiniz mi? Yükleyeceğiniz videoyu doğru ölçülerde biçimlendirip ideal görüntüler yakalayarak potansiyel profillere hitap edebilirsiniz.

Instagram Post Video Boyutları Nelerdir?

Çektiğiniz videoların Instagram profilinizde sabit kalmasını istiyorsanız onları post olarak paylaşabilirsiniz. Ancak hem video görüntü kalitesinin düşmemesi hem profilinizin daha iyi görünmesi için post içeriklerin doğru boyutlandırılması gerekiyor. Eğer post video ölçülerini dikkate almadan paylaşım yaparsanız bu durumda videonun görüntü bütünlüğü etkilenebiliyor. Görüntü bütünlüğüne sahip olmayan videolar ise etkileşimi zayıf içerikler üretmenizin yanı sıra ulaştığı kitlenin seyir zevkini etkileyerek ilgiyi azaltabiliyor. Instagram için ideal post video boyutlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kare formatında paylaşmayı düşündüğünüz videolar için 1080x1080px,
 • Manzara videolarınızın görüntü kalitesini bozmamak adına 1080x607px,
 • Yüksek çözünürlük sayesinde kaliteli görüntüler elde edebildiğiniz portre videoları içinse 1080x1350px ölçülerini kullanabilirsiniz.

 

Instagram Reels Video Boyutları Nelerdir?

Instagram'ın kullanıcılarına fotoğraf ve videoları bir araya getirip üzerine müzik ekleyerek diledikleri biçimde video tasarlama olanağı tanıyan Reels özelliği hem hobi olarak video editleriyle uğraşmayı sevenleri hem profesyonel sosyal medya kullanıcılarını memnun ediyor. Örneğin bir işletme hesabı yönetiyorsanız daha geniş kitleye ulaşmak veya sunduğunuz hizmeti tanıtmak için videolar hazırlayıp paylaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hobilerinizi ya da günlük aktivitelerinizi takipçilerinize göstermek için Instagram kullanıyorsanız Reels ekleyerek profilinizi hareketlendirebiliyorsunuz. Ancak Reels videoların kullanıcı profilinde ve Instagram akışında görünüşü farklı oluyor:

 • Reels videosu akışta 9:16 boyutunda tam ekran izlenebiliyor. Ancak 1080x1920px ölçüye karşılık gelen 9:16'lık video, ana profilde alt veya üst kısmından kırpılmış gibi görünebiliyor.
 • Videonun kalitesini bozacak görüntü kırpmalarına yol açmamak için Reels videoları yüklerken ideal post boyutu olan 4:5'i dikkate alarak ölçülendirmek gerekli. 4:5 yani 1080x1350px'lik videolar, kullanıcı profilinde diğer tüm fotoğraf ve videolarla aynı formatta görünerek profilinizi daha profesyonel bir noktaya taşıyabilir.

 

Instagram Story Video Boyutları Nelerdir?

Instagram Story özelliği, anlık video çekip paylaşmayı sevenler için uygulamanın vazgeçilmez özelliklerinden biri. Uygulamanın Story bölümü hem bireysel hem tanıtım amaçlı kullanılan hesaplara bağlantı paylaşma imkânı tanıyor. Bireysel kullanıcılar genellikle günlük aktivitelerine dair detayları 1 dakikaya varan videolar hâlinde çekip story atabiliyor. Bunun yanı sıra bazı markalar dönem dönem hediye çekilişi veya ürün tanıtımı gibi içeriklerini Instagram Story'leri üzerinden paylaşmayı tercih ediyor. 24 saat boyunca görüntülenebilen Instagram Story'lerini profile öne çıkanlar klasörleri altında farklı şekillerde adlandırıp sabitlemek de mümkün. Tüm Story'ler için önerilen ideal ölçüler ise şunlar:

 

 • Çektiğiniz Videonun Boyutu: 1080x1920px, 
 • Videonun En Boy Oranı: 9:16,
 • Minimum Çözünürlük: 600x1067px, 
 • Minimum Resim Boyutu: 30 MB,
 • Maksimum Video Boyutu: 4 GB,
 • Video Formatı: MP4 ya da MOV.

 

Instagram Reels, Story ve Post Video Boyutları Nasıl Ayarlanır?

Instagram Post, Story ve Reels videolarınızı ideal ölçülerde boyutlandırabilmek için birkaç farklı yol izleyebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz adımlar şöyle:

 • Telefonunuzun kamera ayarlarından uygun boyutları seçerek video çekiminizi yapabilir, videonuzu istediğiniz ölçülerde kaydedebilirsiniz.
 • Video ve fotoğraf düzenleme programlarından yardım alarak ideal boyutlandırmayı yapabilirsiniz. Bu programlar kullanıcılara doğrudan Instagram için gerekli ölçülerde şablonlar sunar.

Instagram Reels, Story ve Post Video'lar sayesinde hedef kitlelerle buluşmak artık çok daha kolay. Uygulamanın teknik özelliklerini göz önünde bulundurarak hazırladığınız videoların görüntü kalitesini ve etkileşimini rahatlıkla artırabilirsiniz. Sosyal medya kullanımı ve teknik detayları hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz bu noktada profesyonel yardım almak işinizi kolaylaştırabilir. Aradığınız destek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır