İNSTAGRAM REELS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Eklenme Tarihi: 31.05.2021 Güncellenme Tarihi: 31.05.2021

Instagram reels nedir? Reels nasıl kullanılır?

Hızla değişen ve dönüşen dijital dünya içerisinde en çok kullanılan sosyal medya platformu haline gelen Instagram, özelliklerine her geçen gün bir yenisini ekliyor. Ağustos 2020’de kullanıma açılan reels özelliği, kullanıcıların çeşitli efektler eşliğinde kısa süreli videolar çekebilmesine imkan veren taze bir araç. Yüksek etkileşim elde etmek ve popülerlik açısından oldukça etkili bir iletişim yolu olan Reels, özellikle influencer ve marka hedefleri tarafında ciddi bir dönüşüme yol açmış gibi görünüyor.

Instagram reels nedir?

Reels’in TikTok’un kısa videolardan oluşan ana sayfa yapısı ve keşfet özelliğinden ilhamla ortaya çıktığı söylenebilir. Daha önce de Snapchat’in hikayeler özelliğini alarak kendisine uyarlayan Instagram, farklı akımları alıp dönüştürerek daha etkin platformlar oluşturma noktasında oldukça başarılı. Reels, temel olarak kullanıcılara 15 ya da 30 saniyelik videolar çekerek paylaşma imkanı tanıyor. Bu videoların en önemli farkı ise müzik, efekt, kullanıcının kendi sesi gibi farklı öğelerle birlikte kurgulanabilir olmaları. Kullanıcıların reels videoları, yüklendikten sonra ana sayfa akışında post olarak diğer kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yine aynı şekilde Instagram keşfet kısmında da beliren reels videoları bu şekilde daha yüksek bir etkileşime sahip olmuş oluyor. Reels videolarında çeşitli filtreler kullanılabildiği gibi hız da kullanıcının istediği şekilde değiştirilebiliyor.

Instagram reels nasıl kullanılır?

Instagram reels çekebilmek için öncelikle Instagram’ın sol üst köşesinde yer alan kamera simgesine dokunmak ve aşağıda yer alan “canlı-hikaye-reels” sekmelerinden reels’i seçmek gerekiyor. Video çekerken sol kısımda yer alan efekt, ses, süre, hız ve zamanlayıcı gibi seçeneklerle videonun hızına, arka plan müziğine ve efekt kullanımına karar verilebiliyor. 15 ya da 30 saniye şeklinde çekilebilen reels videoları zamanlayıcı özelliği ile kayda girmeden geri sayım özelliğini kullanabilmeyi de mümkün kılıyor. Çekilen reels videosu, reels ve hikayeler bölümünde paylaşılabildiği gibi, taslak olarak da kaydedilebiliyor. Eğer kullanıcının hesabı gizli ise, reels videoları sadece gönderi ve hikaye olarak paylaşılabiliyor. Açık hesaplarda ise keşfette yer alan reels videoları kısmında görüntüleniyor. Bu durum kişinin takipleşmediği kullanıcılara da ulaşması, popülerlik ve hatta satış dönüşümü gibi noktalarda oldukça etkili bir araç. Kullanıcı videosunda etiket ve şarkı kullanıldıysa, video söz konusu etiket ve şarkı ana sayfalarında da görülebiliyor. Bu da videonun yine çok daha geniş bir ağda yer alabilmesine katkıda bulunuyor. Reels videolarına etiket ve lokasyonun yanı sıra arkadaş tag’lemek de mümkün.

Piktora ile en etkili ve etkileşimi yüksek reels videoları

Reels’in, özellikle marka bilinirliği, ürün, hizmet ya da kurum tanıtımı gibi noktaların yanı sıra influencer tarafında da çok etkili bir araç haline geldiğinden söz etmiştik. Bugün istatistiklere baktığımızda en yüksek etkileşim alan video türlerinden biri olduğunu gördüğümüz reels, hem kısa süreli olması ve yaratıcı kurgulara imkan vermesi hem de canlı, efektli ve renkli yapısıyla oldukça fazla ilgi çekmesi açısından çok etkili bir iletişim ve reklam aracı. Video, Instagram’ın keşfet kısmında en sık gösterilen içerik türü, ki Instagram’ın auto-play özelliği de etkileşimin canlı olmasında oldukça etkili.

Reels, markanızın, kurumunuzun, ürün ya da hizmetinizin tanıtımı, takipçi ve etkileşim artırma ve satış dönüşümü elde etme gibi hedefler için kullanılabilecek en etkin iletişim yöntemlerinden biri. Bu noktada videonun kurgusu, hikaye yapısı, kullanılan efektler ve ana mesajın en güçlü şekilde verilebilmesi gibi faktörler öne çıkıyor. Bu faktörlerin en doğru şekilde bir arada olduğu bir Instagram reels videosu, hedefiniz ne ise ona ulaşmanızı kolaylaştırabilir, aradığınız etkileşimi elde etmenize yardımcı olabilir.

Son teknoloji ekipmanları, yaratıcı ekibi ve deneyimli ve yetenekli teknik çalışanları ile Piktora, keşfet kısmında öne çıkabilmenizi sağlayacak yüksek etkileşimli videoları sizlerle buluşturuyor. Piktora’nın ana mesajınızın hedef kitleye en doğru ve ilgi çekici şekilde ulaşmasını sağlayan ekibi, hikaye oluşturmada yaratıcılık ve özgünlüğü ön plana koyarken, teknik ekip ise teknoloji, efekt, seslendirme ve müzik kullanımı gibi noktalarda beklentinizin ötesinde bir sonuç almanız için çalışıyor.

Reels alanını en etkin şekilde kullanmak, günümüzün en etkili aracı video ile farkınızı ortaya koymak ve hikayenizin gücünü artırmak için bizimle iletişime geçmeye ne dersiniz?

Tel: 0(212) 211 90 33

E-mail: info@piktorayapim.com

 

 

 

 

 

 

 

 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır