İLLÜSTRASYON NE DEMEK? İLLÜSTRASYON ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

Eklenme Tarihi: 04.04.2022 Güncellenme Tarihi: 04.04.2022

İllüstrasyon Ne Demek? İllüstrasyon Çalışmaları Nasıl Yapılır?

İllüstrasyon, çizimin el yordamıyla yapılmasından ziyade doğrudan dijital ortamlarda tasarlanması süreci olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli dijital yazılım araçları kullanmak suretiyle gerçekleşen illüstrasyon çalışmaları çerçevesinde başarılı bir görsellik elde edilir. Çalışmanın çeşitli araçlar ve uygulamalar sayesinde desteklenmesi ortaya çıkan çalışmanın başarısını sağlar.

İllüstrasyon Çalışmaları Nasıl Yapılır?

İllüstrasyon çalışmaları çerçevesinde öncelikli olarak öncelikle kurgulama süreci başlamaktadır. Kurgu, nasıl bir çalışma elde edileceği ve özgün bir sonuç ortaya çıkması açısından önemlidir. Standart fotoğraf ve tasarımlardan farklı olacak şekilde sanatsal bir tasarım şeklinde nitelendirilen illüstrasyonun etkileticiyi bir yönü olması gerekmektedir. 

Tasarım çalışması kapsamında öncelikle bir kompozisyon hazırlanır. Hazırlanan kompozisyon sonrasında sanatçının ne tür yöntemler tercih edeceği kararlaştırılarak çeşitli ekipmanlarla birlikte çizimleri yapması süreci başlar. Çizim araçları tasarım sürecini kolaylaştırıyor olsa da illüstrasyonu yapacak olan kişilerin yetenekli de olması gerekmektedir. 

İllüstrasyon çalışmalarının genellikle dijital ortamda çalışılması söz konusu olsa da zaman zaman önce kağıda çalışma yapılmaktadır. Daha sonra kağıttaki çalışmanın dijitale aktarılmasıyla birlikte başarılı bir illüstrasyon çalışması ortaya çıkar. Burada amaç tamamen başarılı bir sonuç elde etmek olduğundan yöntem ikinci planda kalmaktadır.  

İllüstrasyon çalışmalarında amaç renkleri ve kaliteyi kusursuz bir şekilde ortaya koyarak farklı ortamlarda kullanım sağlamaktır. Kitap kapağı, multimedya ortam ve daha pek çok noktada illüstrasyonu kullanmak mümkün olur. Bu çerçevede sanatçının çalışması en doğru şekilde kullanıma hazır hale gelir.

En Çok Kullanılan İllüstrasyon Programları Hangileridir?

Dijital tasarım süreci olarak da bilinen illüstrasyon çeşitli donanımları gerektirmektedir. Bu nedenle de tasarımcının daha kaliteli sonuç ve başarılı çözümler için ihtiyaçları fazladır. Bilgisayar, tablet ve çizim kalemi gibi pek çok alternatifin yanı sıra aşağıdaki programların da çok işe yaradığını ifade etmek gerekir.

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Illustrator
  • The GIMP
  • Inkscape

Kullanılacak programların hangileri olacağı farklılık gösterse de amaç tamamen illüstrasyonu başarılı kılmaktır. Bu nedenle de doğru programı seçmek illüstrasyon sanatçısının son kararıyla gerçekleşmelidir. 

İllüstrasyon Türleri ve Kullanım Amaçları

İllüstrasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesinde yöntem aynı olsa da amaç farklı farklı olabilmektedir. Bu nedenle de illüstrasyon türlerinin değerlendirilmesi önemlidir. Aşağıda illüstrasyon konusunda birbirinden özel çözümleri inceleyebilirsiniz.

Reklam için İllüstrasyon

Bir ürünün tüketiciye aktarılması amacıyla yapılan illüstrasyon çalışmalarında küçük detaylara ve ayrıntılara dikkat edilmektedir. Çeşitli afiş, ilan, kapak ve ambalajların tasarlanması sayesinde daha başarılı çözümler elde edilmesi mümkün olur. Bu çerçevede gerçekleştirilen illüstrasyonları kullanan markaların tüketici üzerinde yarattığı etki oldukça fazladır.

Yayın için İllüstrasyon

Metin içeriklerine sahip makale ve dergi gibi birbirinden özel eserler için gerçekleştirilen illüstrasyon çalışmalarıdır. Diğer illüstrasyonlara bağlı olarak konu hakkında bilgi birikimi gerekmektedir. Bu çerçevede yayın için illüstrasyon çalışmalarının titiz bir şekilde tamamlanmasına özen gösterilmektedir.

Bilim için İllüstrasyon

Bilim için illüstrasyon çalışmaları bir fotoğraf makinesi netliğince çizim fırsatları sunan çizimlerdir. Tıp, mimari ve zooloji benzeri alanlarda tercih edilen bu illüstrasyon sayesinde tıbbi bilgilerin elde edilmesi kolaylaşmaktadır. Üç boyutlu çizimlerin yapılmasıyla konunun anlaşılması kolaylaşmaktadır.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır