HAVADAN ÇEKİM YAPMANIN ÖZELLİKLERİ

Eklenme Tarihi: 22.08.2019 Güncellenme Tarihi: 20.04.2021

Yüksek bir noktadan çekim gerçekleştirmek için drone eşliğinde havadan çekim yapmak gerekir. Dron eşliğinde gerçekleştirilen prodüksiyon hizmetleri genel olarak drone çekim ya da havadan çekim olarak tanımlanmaktadır. Bunun için ise Flycam, Aircam, Skycam, Helicam gibi drone ve multikopter teknolojisiyle çalışan ekipmanlar kullanılır. Ve bu ekipmanların kullanımı lisans, ehliyet ve uzun uçuş saatlerini kapsayan tecrübe gerektirir. Bu uçuşları yapacak bir drone operatörünün IHA'ya kayıtlı özel pilotluk belgeleri bulunmaktadır.

Havadan Çekim Yapmanın Özellikleri

Havadan çekim yapma son yıllarda en büyük büyüme alanlarından biri haline geldi. Gökyüzüne yüksek kaliteli bir kamera yerleştirme ve aşağıdaki manzaranın çarpıcı hava fotoğraflarını çekme yeteneği son derece ilgi çekicidir ve sonuçlar göz kamaştırıcıdır. Genel olarak drone ile çekilen fotoğraf ve video gibi prodüksiyon hizmetleri havadan görüntüleme olarak da adlandırılır. Bu havadan görüntüleme teknikleri için yüksek teknolojili kaliteli ekipmanlar gereklidir. Kullanılan ekipmanlar veya havadan çekim için ehliyet, lisans ya da bazı izin belgeleri gerekebilir. Bu çekim için tecrübe oldukça önemlidir.

Drone Kamera Nedir?

Drone fotoğrafçılığı ekipmanı, havadan fotoğraf çekmek ve video çekimi yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip hazır çözümlerden, çok benzersiz ve kişisel bir çözüm oluşturmak için satın alabileceğiniz ve monte edebileceğiniz ayrı bileşenlere kadar çeşitlilik gösterir.

Bir drone, birden fazla pervaneye sahip, tek bir noktada uçmasına ve havada kalmasına izin veren uçan bir cihazdır. Dronelar boyut olarak büyük farklılıklar gösterir. İç mekân kullanımı için minik plastik oyuncaklar varken dış mekân kullanımı için entegre gimballere ve kameralara sahip daha büyük dronelar satın alabilirsiniz. Ayrıca, geri çekilebilir bacaklara ve daha uzun uçuş sürelerine sahip profesyonel, büyük, karbon fiber dronelar da vardır. Bunlar ciddi performans ve en iyi drone fotoğrafçılığı sonuçlarını sunar.

Doğal olarak, bir kameraya da ihtiyacınız olacak. Dronelar küçük, özel bir kameradan, GoPro aksiyon kameralarından, kompakt ve aynasız kameralardan, DSLR kameralardan üst düzey film kameralarına kadar her şeyi taşıyabilir.

Drone fotoğrafçılık sisteminizi mevcut kameranız ve lensleriniz etrafında kurmak cazip gelebilir, ancak bunu yapmadan önce, nispeten ağır DSLR'nizi kaldıracak kadar büyük ve yeterince güçlü bir dronenun boyutunu ve maliyetini düşünün.

Drone kameranız olarak daha küçük, aynasız bir kameraya bakmak daha uygun maliyetli olabilir. Bunlar bir DSLR'den çok daha hafiftir ve bu nedenle daha mütevazı bir drone kurulumuyla kaldırılması daha kolaydır.

Drone Çekiminin Avantajları

Sosyal video çalışmalarınıza tam anlamıyla yepyeni bir bakış açısı eklemenin bir yolunu arıyorsanız drone çekimi size avantaj sağlar. Drone videografisi, özellikle son zamanlarda etkinlik pazarlamasında trend haline geldi. Video çekimlerini yakalamak için benzersiz ve ilgi çekici bir yol sağladı. Bu da kampanyalarınız için önemli faydalar sağlayabilir.

Videonun tüm sosyal platformlarda en iyi performans gösteren içerik türü olduğunu düşünürsek, videoyu dahil etmenin yeni ve ilgi çekici yollarını aramak anahtar olabilir. Drone videolarının dijital pazarlamanız için daha fazla etkileşim sağlamaya yardımcı olabileceği pek çok yol vardır.

Drone Kullanımının Faydaları

Dijital pazarlama girişimlerinden sonuçlar elde edebilirsiniz. Reklam bütçelerini kampanya performansına göre yeniden tahsis etmek için reklam gelirini nasıl ölçeceğinizi keşfedin ve çabalarınızı ölçeklendirin. Drone, yüzlerce metre yükseklikten yapılacak çekimlerde kayda alınacak bir alanı net şekilde ayarlayacak bir kamera kullanıldığında avantajlıdır. Drone ne kadar yükselir sorusunun cevabı ise, markaya ve droneun kullanım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Havadan çekimler daha az maliyetle sağlanır. Ticari droneların kullanılmasından önce, havadan çekim yapmanın tek yolu, bir helikopter ve lisanslı bir pilot kiralamak ve onları mükemmel bir anda havaya kaldırmaktı. Bu sadece önemli bir harcama gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda lisanslama gereksinimleri, uçuş planlarınızı, zamanlamayı tutturmak gibi pek çok külfeti vardır. Tüm süreç çok yoğun kaynaklıdır. Aynı zamanda potansiyel olarak olayın bütünlüğünü bozabilir.

Dronelar, havadan çekimlerini çok daha basit ve çok daha kaliteli hale getirirken, aynı zamanda onları geçmiş zamanlara göre önemli ölçüde daha düşük maliyetle kullanılabilir hale getiriyor. Drone videografisi, özellikle spor etkinlikleri gibi çok hızlı aksiyon içeren etkinlikler için popülerdir. Harekete engel olmadan aksiyona yakın bir drone alabilirsiniz ve oyuncuların yanında sahada veya sahada hareket edebilir ve uçabilir. Bu, fotoğraf ve videoları aynı anda etkinleştirirken, bir fotoğrafçının yapabileceğinden daha fazla yaklaşır.

Bu tür çekimlerde ustalaşmak elbette bir beceri düzeyi gerektirir, ancak yine deneyimli drone operatörlerini işe almak, önceki hava çekimlerinin maliyetinin bir kısmına denk geliyor ve görebileceğiniz gibi, harika görseller üretiyor.

 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır