GELECEKTE YAPAY ZEDADA KURGU EDİT YAPILACAK MI?

Eklenme Tarihi: 03.01.2024 Güncellenme Tarihi: 03.01.2024

Gelecekte Yapay Zekâda Kurgu/Edit yapılacak mı?

Hiç filminizi çekerken eş zamanlı düzenlemeler yapmayı hayal ettiniz mi? Yapay zekâ alanındaki ilerlemeler, kurgu sürecini kolaylaştırıp hızlandıracak tekniklerin gelişimine de alan açıyor. Peki, gelecekte kurgu ve edit yaparken yapay zekânın yeri ne olacak?

Yapay zekâ iş hayatının önemli bir parçası. Şirketler yapay zekâ sayesinde pek çok işin yaratım ve tamamlanma sürecinden tasarruf sağlıyorlar. İstenilen tüm verileri hızlı biçimde aktarabilen yapay zekâ, prodüksiyon şirketlerinin de gözdesi. Bu alandaki gelişmeler arttıkça yapım aşamalarının her bir basamağında yapay zekâdan sağlanacak faydaların da artacağı ön görülüyor. Şimdi gelin, gelecekte yapay zekânın kurgu ve edit üzerine ne gibi etkileri olabilir bir bakalım!

 

 

Film Sektöründe Yapay Zekânın Rolü

Yapay zekâ çekim öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere prodüksiyonun her aşamasında kullanılarak yönetmenin işini kolaylaştırabilir. Örneğin yapay zekâdan yararlanan bir yönetmen, çektiği projeye uygun çekim tekniklerini hızlıca deneyebilir, bu sayede en ideal görüntüleri kolaylıkla elde edebilir. Bu noktada montaj aşamasında yapay zekâ araçları kullanılarak görsellerin, ses efektlerinin ve görüntü üzerine yerleştirilen yazıların düzenlemesi gibi pek çok video işlem yapılabilir. 

 

Yapay Zekâyla Kurgu ve Edit Yapma

Film çekimi tamamlandıktan sonra senaryo gidişatına göre sahnelerin montajı yapılıyor. Bu süreçte editleme işlemleri de sürece dâhil edilerek film istenen şekilde düzenleniyor. Yapay zekâ desteğiyle kurgu ve edit aşamaları çok daha kolay ve hızlı bir hâl alıyor. Örneğin çekilen görüntünün veya 

videoların manuel olarak editini yapan kurgucunun videoya ait düzenlemeleri yapıp bitirmesi için ekstra uğraşması ve zaman harcaması gerekiyor. Oysa yapay zekâ kurguyu bozan hataları ve düzeltilmesi gereken noktaları kolaylıkla tanımlayabildiği için bu süreci kolaylaştırıyor. Videonun renk ayarları, yazı düzenlemeleri veya görsel efekt gibi çeşitli teknik detayları da hızlıca yapılabildiğinden kurgucunun bilgisayar başında geçirdiği süre bir hayli kısalıyor. Tabii yapay zekânın hızlı gelişimi bu sektör için daha fazla avantaj sunacak gibi görünüyor.

 

Gelecekte Yapay Zekânın Kurgu ve Edit Sürecine Etkileri Neler Olabilir?

Yapay zekâ henüz kısa tanıtım ve müzik videolarını kurgularken kullanılsa dâhi gelecekte uzun süreli görüntülerin ve filmlerin kurgu aşamasında da önemli rol üstleneceği düşünülüyor. Video editleme sürecini tamamen dönüştürmesi beklenen yapay zekânın tüm kurgu işlemlerini çok daha kolay ve yaratıcı hâle getirmesi bekleniyor.

  • Sadece Yapay Zekâ Kullanılarak Video Kurgu ve Editi Yapılabilir: Yapay zekânın gelecekte insan eli değmeden tüm video düzenleme süreçlerinde kullanılabileceği düşünülüyor. Bu yöntemle geleneksel video düzenleme yöntemlerine ihtiyaç olmadan ilgi çekici videolar tasarlanabilir.
  • Gerçek Zamanlı Düzenleme Yapılabilir: Gelecekte video veya film çekimi gerçekleştiği sırada gerçek zamanlı video düzenlemeleri yapılabilecek. Gerçek zamanlı düzenlemenin özellikle canlı etkinlik yayınlama sürecine katkı sağlaması ve tüm kurgu işlerini kolaylaştırması bekleniyor.
  • Yapay Zekâ Destekli Asistanları Geliştirilebilir: Yapay zekâyla yürütülen kurgu sürecinde renk derecelendirme, nesne izleme ve sahne tanıma gibi görevler için kurgu yönetmenlerine yardımcı olmak üzere video asistanları geliştirilebilir. Yapay zekâ destekli asistanlar kurgu yapanların iş yükünü azaltıp doğrudan yaratıcılığa odaklanmalarına ve yeni işler tasarlamalarına yardımcı olabilir.
  • Tasarım Sürecini İyileştirici Analizler Yapılabilir: Yapay zekânın analiz gücü video düzenleme alanında da tasarım sürecini iyileştirebilir. Video henüz tasarım aşamasındayken yapay zekâ gerekli analizleri tamamlayıp ortaya çıkacak ürünün kalitesini artıracak değişiklikleri de hızlı biçimde önerebilir.

Yapay zekâ farklı sektörlerin iş deneyimlerini iyileştirmeye ve kaliteli içerikler üretilmesine yardımcı oluyor. Gelecekte yapay zekâda kurgu ve edit dâhil tüm prodüksiyon süreci hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilecek. Siz de hazırlayacağınız bir video için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Piktora Yapım olarak bir tık uzağınızdayız! Prodüksiyona dair merak ettiğiniz her konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve başarılı işlere imza atmak için bize ulaşabilirsiniz. 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır