FOTOĞRAF MAKİNESİ VE IŞIK KULLANIMI

Eklenme Tarihi: 04.04.2019 Güncellenme Tarihi: 07.07.2021

Fotoğraf makinesi ve fotoğraf makinelerinin ayrılmaz parçası olan ışık kullanımı sayesinde harikalar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?

Fotoğraf çekimi ve videoların özellikle tanıtım filmi çekimlerinin her geçen gün farklı bir boyuta taşındığı günümüzde unutulmaz görüntüler yakalamadan önce gelin günümüzün bu en büyük icadına biraz daha yakından bir göz atalım!

Fotoğraf kelimesi; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Fotoğraf makinesinin görevi görüntü oluşturmak ve anı yakalamaktır. İnsanların karşılaştıkları yansımaların ve gölgeleri belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duruma getirme sanatı da denilebilir.

Bu sanat için en önemli envanter ise kiralık fotoğraf makinesin den sonra gelen ilk şey ise ışıktır. Kaliteli bir fotoğraf çekebilmek için iyi bir fotoğraf makinesine nasıl ihtiyacınız varsa, kaliteli bir ışığa da o kadar ihtiyacınız vardır. Peki neden fotoğraf makinesi ve ışık kullanımı bu kadar önemli ve fotoğraf çekimlerinde doğru ışık kullanmazsak ne olur gelin beraber inceleyelim ve sizlere bilgi verelim.

Fotoğraf Çekimlerinde Işığa Neden İhtiyacımız Var?


Işık kullanımı fotoğraf çekiminin vazgeçilmez detaylarından bir tanesidir. Ancak bu kullanımı harika bir noktaya taşımadan evvel Işık nedir, ilk onu inceleyelim isterseniz. Gözümüzle bir şeyler görebilmemiz için ışık şart mı? Evet peki bir fotoğrafı çekebilmemiz için de ışık şart mıdır? Kesinlikle şartır. Yoksa fotoğraf oluşmaz.

Işık, elektromanyetik dalgaların bir araya gelmesi ve yayılması ile ortaya çıkar. Yani buda, bir çok farklı elektromanyetik dalga var demek. Bunun nedeni ise renklerin ortaya çıkabilmesini sağlıyor, renkleri bu dalgaların boyları belirliyor diyebiliriz.

Örneğin beyaz ışık bütün renkleri bünyesinde barındırıyor yani bu dalga neredeyse bütün renkleri barındırabilen bir ışık dalgasıdır. Bunu belki hepimiz biliyoruzdur. Işık hakkında bu kadar temel bilgi bence yeter. Zaten yazımızın devamın da ışık fotoğrafçılık da olmazsa olmaz bir gereçtir diye detaylandıracağız. Siz de, doğru ışık kaynağı kullanmanın ne kadar önemli olduğunu zaten anlayacaksınız. Aslında bütün görsel sanatların temeli ışığın doğru kullanımıdır. Işık, kaliteyi çok fazla öne çıkarır ve görselliği artırır. Bir sahneyi ortaya çıkaracağımız zaman, nasıl ki bir takım malzemelere ihtiyacımız varsa, fotoğraf çekebilmek için de ışığa ihtiyacımız vardır. Aslında fotoğraf çekiminde ışığın en iyi olduğu an olarak açık ve güneşli bir günde öğlen saatleri olarak düşünülebilir.

Fakat fotoğrafta ambiyans yaratmak istediğinizde, mesela yakın plan bir portre çekiminde; ışığın kalitesi, fotoğraf makinesinin kalitesinden daha önemli bir unsur haline gelebilir. Fotoğraf çeken bir kişinin doğru bir fotoğraf makinesine nasıl ihtiyacı varsa bir o kadar da ışığa ihtiyacı vardır. Makinenin flaşı bile çok fazla işe yarar. Ama ışığı bulmakla da bitmez o süper burası çok aydınlık ben burada süper fotoğraflar çekerim diye başladığınız çekim de büyük bir hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz. Çünkü siz daha ışığı doğru kullanmayı bilmiyorsunuz.

Eğer amacınız doğru ve profesyonel bir fotoğraf çekimi ise profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Oldukça özel ve maliyetli olan bu ekipmanlar için film ekipmanı kiralama hizmeti veren firmalardan destek alabilirsiniz. Bu tür kiralama hizmeti sunan firmalardan, ekipman kullanımı konusunda bilgi edinebilir ve ışık ekipman kiralaması yaparak hem profesyonel bir fotoğraf çekimi yapar hem de ekonomik bir bütçe ile çözüm üretebilirsiniz. Denemek istediğiniz yeni bir kamera ya da fotoğraf makinesi olduğunda da yine bu tür hizmet veren firmalardan destek alabilirisniz. Kamera kiralama hizmeti veren firmalar hem çeşitlilik, hem ileri teknoloji ekipmana sahip olma avantajı hem de düşük bütçelerle çözüm üretebilme imkanı da sunmaktadır.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır