BUMPER ADS NASIL FAYDA SAĞLAR?

Eklenme Tarihi: 06.01.2020 Güncellenme Tarihi: 20.04.2021

Bumper Ads; YouTube ve Facebook gibi sosyal mecralarda, ilk birkaç saniyesi atlanamayan sponsorlu içeriktir. Genellikle reklam mecrası olarak YouTube reklam filminizin vurucu olan ilk 6-10 saniyesi için kullanılır.  Bumper Ads video içerikleri ile kısa hikayelerinizle, büyük reklam filmi etkisi yaratabilirsiniz.

Bumper ads, iletmek istediğiniz mesajı hızlı ve etkili bir şekilde anlatan ve geniş kitlelere ulaşmak için başvurmanız gereken video içerik türüdür.

Bumper ads ile akılda kalıcılığı yüksek bir marka imajı yaratabilir, içeriği ve görselliği yüksek bumper ads ile rakipleriniz arasında büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Bumper reklam videoları, çoğunlukla üç farklı amaç için tercih edilmektedir:

Tanıtım 

Marka ya da hizmet duyurusu tanıtımı için Bumper reklam verilir, lansmanı takiben süreçte de daha uzun formatta videolar aracılığıyla hikâyenin tamamı aktarılır.

Güçlendirme

Çoğunlukla erişimi artırma amacıyla Bumper Ads ve TruView reklamları bir arada yayına alınarak çalışmanın güçlenmesine katkı sağlanır.

Hatırlatma

Uzun formatlardaki tam hikâye videolarının yayınlanmasının ardından takip algısını pekiştirmek veya hikâyeyi güçlendirmek için Bumper reklamlarla yeniden pazarlama faliyetleri gerçekleştirilir.

Bumper Ads Nasıl Fayda Sağlar?

Facebook ve Youtube gibi sosyal medya uygulamalarında kullanılan Bumper Ads ilk birkaç saniyesi geçilemeyen sponsorlu reklam içerikleridir. Bu tür içerikler çoğunlukla video içeriklerinin yayınlandığı mecralarda yayınlanır ve ilk 5 ila 10 saniyesi atlanamaz. Reklamlarınızı insanlara ulaştırmak ve izletmek istiyorsanız Bumper Ads’ten yararlanabilirsiniz. Videolarınızla yaratmak istediğiniz büyük etkiyi bu sayede yakalamış olursunuz.

Bir insanın ortalama dikkat süresinin yaklaşık 8 saniye olduğuna hepimiz aşinayız. İşletmeler tarafından üretilen içerik, kelimenin tam anlamıyla sonsuzdur ve bu bir abartı değildir. İçerik pazarlama çabalarınızda gerçekten öne çıkmanız ve dikkat çekmeniz gerekiyor. Marka hikayenizi gerçekten kısa bir süre içinde anlatmanız çok önemlidir. Bu, dışarıdaki tüm pazarlamacılar ve işletme sahipleri için büyük bir zorluk gibi görünüyor.

Çözüm ise sürekli olarak harika içerikler üretirken Google, Facebook, YouTube, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağların ücretli reklamları kullanarak karmaşadan kurtulabilirsiniz. Ücretli reklamcılık, hedef kitlenizi yaş, yer, meslek ve cinsiyet gibi demografik özelliklerine ve tercihlerine ve davranışlarına göre seçmenize olanak tanır.

Video Reklamlar İçin Etkili Çözüm

Youtube, kısa süre önce size kısa marka hikayeleri oluşturma ve fark edilme fırsatı veren YouTube Bumper Ads adlı 6 saniyelik bir reklam formatı buldu. YouTube 2016 yılında bumper reklamları duyurana kadar standart reklam süresi 30 saniyeydi. Başlangıçta, reklam verenler altı saniyelik reklam biçimiyle şaşkına dönmüştü. Marka mesajlarına altı saniyede nasıl uyacaklarını bilmiyorlardı.

Marka hikayenizi anlatmak için 6 saniye gerçekten çok kısa bir süre. İzleyici perspektifinden bakarsanız, altı saniye hiç kesintiye uğramaz ve uygun bir formattır. Ancak reklam verenlerin bakış açısından, etkili bir mesaj vermek, çözülmesi gerçekten zor bir sorun olabilir.

Daha kısa reklam biçimi, dikkatleri çok hızlı azalan Y kuşağına ve X kuşağına ulaşmak için ideal kabul ediliyor. Çoğu reklam veren bunu işleri için karlı bir alan olarak gördü.

Bumper Reklamlar, hatırlama, farkındalık ve üzerinde düşünme gibi dönüşüm hunisinin üst kısmındaki metriklerde güçlü artış sağladı. Ayrıca, YouTube Bumper Reklamlarının bir TrueView kampanyasıyla eşleştirildiğinde artan erişim ve sıklık sağlamak için iyi çalıştığı görülüyor. Altı saniyelik reklamlar benzersiz konumlara yerleştirildiğinde, geleneksel bir birimden daha fazla dikkat çekme potansiyeline sahiptir.

Bumper Reklamların Avantajları

Bumper reklamların reklam verenler için en büyük avantajı, atlanamayan reklamlar olmalarıdır. Dolayısıyla, bir video çok sayıda isabet alıyorsa, üzerinde çalışan reklam da eşit sayıda isabet alacaktır.

Reklamcılar, yayıncılar ve izleyiciler olmak üzere herkes için bir kazan-kazan durumu yaratır. Reklam veren, reklamın tamamı görüldüğü için avantaj elde eder. Yayıncılar da mutludur çünkü kesinlikle ödeme alacaklar. İzleyici daha kısa olan ve kesintiye uğramayan bir reklamı izlediği için onlar da mutludur.

Daha kısa reklam biçiminin ardındaki fikir, reklam verenlerin reklamcılık çabalarından maksimum faydayı elde etmelerini sağlamaktı. Tampon reklamlar, mobil meraklısı bir izleyici kitlesi için iyi çalışan kısa atıştırılabilir video içeriği olarak adlandırılıyor.

Uygun Maliyetli

Tampon reklamları kullanan reklam verenler, Google'a gösterimlere göre ödeme yapar. Ve Google, bu biçimin maliyetini hesaplamak için BGBM'yi (bin gösterim başı maliyet) kullandığından, yalnızca reklamınız görüntülendiğinde her 1000 kez ücretlendirilirsiniz.

Bu reklamların izleme deneyimi üzerindeki azaltılmış etkisini, izleyicilerin bir atlama düğmesine sahip olmaması gerçeğiyle birleştirdiğinizde, hedef kitleniz üzerinde ekonomik ve kalıcı bir etki yaratmak için mükemmel bir fırsat elde edersiniz.

Görüntüleme Deneyiminde Sınırlı Kesinti

Bu küçük boyutlu video reklamlar yalnızca altı saniye veya daha kısa süreyle oynatıldığı için, izleyicilerin çok uzun süredir alıştığı 15 ila 30 saniyelik ticari reklamlardan önemli ölçüde daha kısadır. Bunun yerine, bu kısa, ilgi çekici klipler görünüme kayar, kısa bir mesaj verir ve daha sonra bir rahatsızlık olarak görülmeden önce hızla kaçıştan kurtulur.

Atlanamayan Video Olması

İzleyicilerin atlayamayacağı bir video reklam biçimi kullanarak, reklamınızın ana çekim öncesinde, sırasında veya sonrasında doğrudan potansiyel müşterilerin gözü önünde kalma şansını artırırsınız.

YouTube’un videodan önce gösterilen video reklamları da atlanamaz olsa da bu biçim tamponlar kadar tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sağlamada başarısız olur. Genellikle 15 ila 20 saniye uzunluğunda yayınlanan videodan önce gösterilen reklamlar, izleyiciler için daha fazla rahatsızlık yaratır.

YouTube'da bulunan üçüncü bir biçim, "Reklamı Atla" özelliğini içeren gerçek görüntülü yayın içi reklamlardır. Bu klipler 30 saniyeye kadar oynatılabilir, bu da büyük bir zaman dilimidir. Ancak, tam uzunlukta bir gerçek görüntüleme reklamı oluşturacak olsaydınız, düğme göründüğünde atlamayı seçen izleyiciler, mesajınızın yalnızca yüzde 16'sını görebilir.

Bu nedenle, tampon reklamlar hem markanız hem de özellikle hedef kitlenizin üyeleri için ideal bir seçenektir. İzleyiciler bu klipleri atlayamasalar da reklamlar sadece altı saniye oynatıldığı için bunlar neredeyse hiç sıkıntı yaratmaz. Minimum kesinti ile mesajınızı eksiksiz olarak iletebilirsiniz.

Gelişmiş Reklam Hatırlanabilirliği

Tampon reklamların süresi kısadır, ancak etki açısından uzundur. İstatistikler küçük boyutlu video reklamların izleyicilerin zihninde kalabilmesi için "çok kısa" olmadığını gösteriyor. Bunun yerine, markanızın tanıtılan unsurları hakkında bir tohum ekmeye yetecek kadar zaman sağladıkları görülüyor.

Arttırılmış Marka Bilinirliği

Çoğu çevrimiçi reklamcılığın birincil amacı, bir markanın web sitesine kaliteli trafik çekerek dönüşümleri artırmaktır. Öyle olsa bile, bumper reklamlar ek bir sebep göz önünde bulundurularak sunulabilir: Marka bilinirliği.

Hızlı, net ve özlü video reklamlarla izleyicilerin dikkatini çekerek, markanıza daha fazla insan aşina olur. Bu şekilde, potansiyel müşteriler işletmenizi çevrimiçi bir otorite olarak görecek.

Kısa İlgi Sürelerine İtirazlar

Dikkat süresinin azaldığı bir dünyada, reklamcılık çabalarınızın kolayca sindirilebilir içerik biçimlerine odaklanması çok önemlidir. Potansiyel müşterilerin, özellikle de mobil cihaz kullananların ilgisini çekmeye çalışırken kısalık çok önemlidir.

Tampon reklamlar, altı saniyelik pencereleri nedeniyle bu anlamda başarısız olur. Çok uzun veya karmaşık bir reklam oluşturursanız, hedef kitlenizin üyeleri üzerinde kalıcı bir izlenim bırakma şansını ortadan kaldırırsınız.

YouTube’un Geniş Erişiminden Yararlanır

YouTube'un her ay sitesine akın eden 1,5 milyardan fazla çevrimiçi kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Facebook'un yanında en popüler ikinci sosyal medya platformu olması şaşırtıcı değil.

İnternette öne çıkan video içeriğiyle, reklamlarınızı kullanıcıların en çok etkileşimde bulunduğunu bildiğiniz yerlere yerleştirerek reklam bütçenizi akıllıca harcayabilirsiniz. YouTube reklamcılığı AdWords üzerinden yürütüldüğünden, özel pazarınıza kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için gelişmiş stratejiler kullanabilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır