BİR VİDEONUN UZUNLUĞU NE OLMALIDIR? VİDEO SÜRESİ ÖNEMLİ MİDİR?

Eklenme Tarihi: 07.09.2020 Güncellenme Tarihi: 05.04.2021

Bir videonun uzunluğu tüketicilerle etkileşim yaşama sürecinde önemli rol oynamaktadır. Ancak doğru video uzunluğu ne olmalıdır? Tanıtım filmi veya Youtube ya da İnstagram gibi video paylaşım platformlarında paylaşılmak üzere video hazırlamak isteyen kimselerin sorduğu temel sorulardan bir tanesidir.

Siz de etkili sosyal medya videoları hazırlamak istiyor ve hazırlayacağınız videonun ne kadar süreli olacağını tam anlamı ile öğrenmeyi arzuluyorsanız bu yazımızı detaylı bir şekilde incelemelisiniz!

Hazırlayacağınız videoların sosyal medya platformlarında veya Youtube’da paylaşılmasına göre farklı uzunlukları tercih etmeniz gerekeceğini bilmelisiniz. Çünkü her sosyal medya platformunun veya Youtube’un kendine göre iç dinamikleri olduğunu unutmamalısınız. Şimdi gelin hep birlikte hangi platformda video uzunluğunun ne kadar olması gerektiğine bir göz atalım!

Instagram’da Video Uzunluğu Ne Olmalıdır?

Instagram, insanların unutulmaz fotoğraflarını paylaştıkları bir platform olarak bilinse de gerek anı olması gerekse de reklam ve pazarlama aracı olarak video kullanılması söz konusu olur. Peki, Instagram’da kullanacağınız videoların uzunluğu nasıl olmalıdır?

Elbette video içeriğin süresi doğrudan içeriğin kendisi ile ilgilidir. Vermek istediğiniz mesajın önemi, konunun derinliği bir yana Instagram’da paylaşılan videoların genellikle 30 saniye civarında olması önerilmektedir. Nitekim Instagram kullanıcı deneyimleri üzerinde yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, kullanıcıların en çok etkileşim verdiği videolar ortalama 26 saniyelik videolardır. Bu durum Instagram videolarının maksimum 30 saniye olması gerekliliğini göstermektedir. Yani söz konusu İnstagram olduğunda kısa videolar başarıyı getirmektedir.

Twitter’da Video Uzunluğu Ne Olmalıdır?

Twitter insanların fikirlerini ve duygularını paylaştıkları oldukça önemli bir mikro blog sitesidir. Bu nedenle insanlar için Twitter yazı paylaşımı yapılan bir platform olsa da zaman zaman videoların paylaşılabileceğini de gözlemlemek muhtemeldir. Bu nedenle paylaşılan videolarda nasıl bir uzunluğun belirlenmesi gerektiğini açıklamak gerekir. Twitter’de optimum video uzunluğu ortalama 43 saniyedir. Bu nedenle etkili bir Twitter videosu için ortalama 45 saniye tercihinde bulunmanız sizin açınızdan doğru olacaktır.

Youtube Video Uzunluğu Ne Olmalıdır?

Youtube genellikle uzun videoların paylaşıldığı bir platform olarak bilinse de aslında kısa videoların daha çok etkileşim aldığı bir video paylaşım sitesidir. Yapılan araştırmalara göre 2 dakika uzunluğunda videolar daha uzun videolara oranla daha yüksek etkileşim sağlamaktadır. Söz konusu Youtube olduğunda videolarınızdaki uzunluğu 2 dakika olarak planlamak avantajlı olacaktır.

Her sosyal medya platformunun kendisine özgü dinamikleri bulunmaktadır. Farklı ihtiyaçlara uygun video çözümleri için bizlerle iletişime geçebilir ve djital medya stratejilerinize uygun içeriğin üretilmesi için destek alabilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır