ANİMATİK NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Eklenme Tarihi: 21.02.2022 Güncellenme Tarihi: 29.03.2022

Animatik Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Animatik, film hazırlık aşamalarında storyboard ve çekim senaryosu gerçekleştikten hemen sonra ortaya çıkan aşama olarak kabul edilmektedir. Bu çözümün tercih edilmesindeki temel hedef film, reklam filmi ve animasyonların üretim süreci başlamadan hemen önce süre, planlama, karakter hareketi ve kamera açısı gibi farklı noktalardan kesinleştirilmesidir. Çizim yapılarak eklenen arka plan ve karakter hareketleriyle birlikte başarılı bir sürece imza atılmış olacaktır.

Reklam sektöründe ve Sosyal Medya Videolarında çok yoğun bir şekilde tercih edilen animatik kavramının genellikle müşteriye daha başarılı bir sunum yapmak adına tercih edildiği bilinmektedir. Müşteri elde edilecek sonucu daha doğru bir şekilde kafasında canlandırırken yanlış anlaşılmalar ve planlama hatalarının da engellenmesi mümkündür Öngörülmesi güç hataların üstesinden gelmek ve bütçe planlamasını çok iyi yapmak adına animatik kullanımı gerçekleşir.

Animatik Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Animatik kavramını film ve reklam çalışmalarının bir ön hazırlığı olarak değerlendirmek mümkündür. Bu bağlamda aşağıdaki avantajların sağlanması çerçevesinde animatik aslına uygun bir şekilde kullanılmış olur.

Zaman Kaybı Önlenmektedir

Film ve animasyon hazırlık süreçlerinde son onayın alınabilmesi için müşterinin çalışmayı görmesi gerekir. Ancak müşterinin kafasında olayı canlandırmaması ya da bir şeyleri yanlış anlaması çerçevesinde zaman kaybı yaşanabilmektedir. Çalışmanın bir kısmının baştan yapılması ya da iptal gibi durumlarda verilen emekler boşa gider. Üstelik zaman kaybı yaşanması da motivasyonu düşüren bir durumdur. Animatik kullanılarak bu tür problemler engellenerek kalite odaklı bir yaklaşım elde edilir.

Bütçe Kayıpları Önlenir

Animatik ile birlikte kaliteli bir sonuç elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede hedef tamamen hazırlık sürecinde yanlış anlaşılmalardan kaynaklanacak bütçe kayıplarını önlemektir. Müşterinin yanlış anladığı ya da algıladığı durumlar vaat edilmeyen bir şeyin talep edilmesine yol açabilir. Bu durumda bütçe problemlerini önlemek adına anmatik hazırlanması ve buna uygun bir şekilde çözüm üretilmesi hedeflenmektedir. Animatik kullanımı sayesinde hem müşteri hem de firma için başarılı çözümler ortaya çıkar.

Hızlı ve Doğru Çalışma Yapılır

Animatik kullanmanın en özel yanlarından bir tanesi de çalışmanın kısa sürede ve başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasını sağlamaktır. Animatik tercih edilerek tamamlanan projelerin daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkardığı düşünüldüğünde film ve reklam yapımcılığında rol alan her markanın animatikle doğru sonuçlara ulaşacağından söz etmek gerekir.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır