AKILLI TELEFONLAR İLE PROFESYONEL VİDEO ÇEKİMİ NASIL YAPILIR? ETKİLİ TEKNİK VE TÜYOLAR NELERDİR?

Eklenme Tarihi: 20.02.2024 Güncellenme Tarihi: 20.02.2024

Akıllı telefonlar ile profesyonel video çekimi nasıl yapılır? Etkili teknik ve tüyolar nelerdir?

Akıllı telefonlar ile video çekmek son derece kolay! Birkaç önemli tekniği uygulayarak dikkat çekici görüntüler yakalayabilirsiniz. İşte akıllı telefonlarla profesyonel çekim yapmanın en etkili yolları!

Cep telefonları video çekimi yapmayı sevenler için âdeta profesyonel kamera işlevi görüyor. Peki, siz de elinizin altında bulunan akıllı telefonla dikkat çekici görüntüler kaydetmek ister misiniz? Basit ve etkili birkaç teknik sayesinde videolarınızın görüntü kalitesini artırabilir, bu sayede sosyal medyada geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Gelin, akıllı telefonlarla profesyonel video çekimi yapmanın tüyolarına göz atalım!

 

Telefonunuzu Sabitleyin

Kamerayı sabitlemediğiniz takdirde elde ettiğiniz görüntülerde titreme veya bulanıklık olabileceği için çekimi tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle düzgün kareler yakalamak için telefonunuzu çekim yaparken sabit tutmaya özen gösterin. 

Kamerayı sabitlemek için telefonu masa veya duvar gibi düz zeminlere koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra telefonun sabit kalmasını sağlamak için çeşitli aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Daha profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız bir tripod satın alabilirsiniz.

 

Aydınlık Alanlarda Çekim Yapın

Videonun görüntü kalitesini artırmanın en önemli yollarından biri doğru ışıkta çekim yapmak! Çektiğiniz görüntüde oluşabilecek istenmeyen gölgeleri önlemek için güçlü ışık alan yerlerde çekim yapabilirsiniz. Ancak kamerayı doğrudan ışık kaynağına maruz bırakmamaya özen gösterin. Bu, aşırı pozlanmış görüntülere ve lens parlamalarına neden olabilir.

Video çekimi yapacağınız kişi tam kameranın karşısında ise ışığı kamera arkasına yerleştirebilirsiniz. Buna arka ışık denir. Bir nesne ya da objeyi videoya çekmek isterseniz pürüzsüz görünmesi ve gölgelenmemesi için ışığı tam üstüne yerleştirebilirsiniz. Eğer çekim yapacağınız alandaki ışık kaynakları yetersizse ışık seti kiralamayı düşünebilirsiniz.

 

Çekeceğiniz İçeriğe Göre Kamerayı Konumlandırın 

Ne tür bir çekim yapmak istiyorsunuz? Örneğin asıl görüntünün çevresindeki detayları da kareye dâhil edeceğiniz manzara çekimleri yapacaksanız kamerayı yatay biçimde tutup çekim yapmak işinizi kolaylaştırır. Eğer Instagram, TikTok, ve Youtube gibi sosyal medya platformlarına içerik üretiyorsanız kamera dikey konumda iken çekim yapmak görüntü kalitesini artırır. 

 

Videonun Odak Noktasını Ayarlayın

Akıllı telefon kamerası kayda başladığı anda genellikle çekilen görüntüyü de odaklar. Ancak çekim boyunca odak noktası bozulmasın istiyorsanız görüntünün orta noktasına dokunup otomatik odaklama yapabilirsiniz. Manuel odaklama yapmak size, çekeceğiniz görüntüde neyin ön planda olacağını da belirleme şansı verir.

 

Kamera Ayarlarını Kontrol Edin

Akıllı telefonların gelişmiş pek çok kamera ayarı mevcut. Çekim yapmaya başlamadan önce kameranızın ayarlarını yapabilir, istediğiniz çözünürlükte ve kalitede görüntüler elde edebilirsiniz. 

 

Görüntüyü Yakınlaştırmayın

Çektiğiniz görüntüyü kameranızla yakınlaştırdığınız takdirde elde edeceğiniz görüntü kalitesi düşer. Görüntülerinizin bozulmasını önlemek için kameranın yakınlaştırma veya uzaklaştırma özelliklerinden yararlanmadan telefonu sabit şekilde tutun ve bu şekilde çekim yapın.

 

Mikrofon Kullanmayı Tercih Edin

Özellikle açık alanlarda çekim yaparken dışarıdan gelen istenmeyen sesler videoyu bozabiliyor. Bazen videonun kurgu aşamasında dahi sesler düzeltilemez durumda olabiliyor. Ses kalitesi bozulmadan profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız haricî kayıt cihazı veya mikrofon satın alabilirsiniz. Dilerseniz planlanan çekim süresini de göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan ses ekipmanlarını kiralamayı tercih edebilirsiniz.

 

Mobil Uygulamaları Deneyin

Bazı mobil video uygulamaları sunduğu filtre seçenekleriyle hayal ettiğiniz renkli görüntüleri elde etmenizi kolaylaştırır. Çekim yapacağınız konuya uygun filtre ve efektleri seçerek çekimler yapmak istiyorsanız akıllı telefonunuza mobil video uygulamalarını indirip kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Görüntüleri Kontrol Etmeyi Unutmayın

Tüm hazırlıkları yaptınız ve video çekimini tamamladınız. Sırada kontrol var! Çektiğiniz görüntüleri bir defa baştan sona detaylıca kontrol edin. Bu sayede eksik kalan bir yer veya beğenmediğiniz bir bölüm varsa zaman kaybetmeden çekimi tekrarlayabilirsiniz.  

Sosyal medyada görüntü kalitesi yüksek, dikkat çekici video içerik üretenler fark yaratıp kolaylıkla ön plana çıkıyor. Siz de video çekmeyi seviyor veya video içerik üretmek istiyorsanız akıllı telefonlarınız sayesinde ilgi çekici videolar hazırlayabilirsiniz. Eğer daha profesyonel çalışmalarınız için desteğe ihtiyaç duyarsanız Piktora Yapım olarak yanınızdayız! Bizimle iletişime geçebilir, video çekimleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır