AKILLI TELEFONLAR İLE PROFESYONEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL YAPILIR? ETKİLİ TEKNİK VE TÜYOLAR NELERDİR?

Eklenme Tarihi: 06.03.2024 Güncellenme Tarihi: 06.03.2024

Akıllı telefonlar ile profesyonel fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Etkili teknili ve tüyolar nelerdir?

Akıllı telefonlar yalnızca iletişim için kullanılan teknolojik ürünler olmaktan çıkıp farklı işlevler edindi. Eşsiz kamera özellikleriyle donatılan bu cihazlar, profesyonel fotoğraf çekimlerinin en önemli ögesi hâline geldi. Peki, akıllı telefonlarla profesyonel çekim yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kısa zamanda büyük bir gelişim gösteren ve her yeni modelde daha profesyonel çekim özellikleri sunan akıllı telefonlar, başta içerik üreticileri olmak üzere pek çoğumuzun gözdesi. Telefonların kameraları; sensörler, farklı mod seçenekleri, pozlama, odaklama, yüksek çözünürlük gibi özelliklerle donatılmış durumda. Tüm bu nitelikler onları profesyonel fotoğraf çekimlerinin merkezine yerleştiriyor. İşte akıllı telefonlarla profesyonel çekim yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları!

 

 

Akıllı Telefonlarla Profesyonel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Geliştirilmiş kameraya sahip bir telefonla dikkat çekici pozlar yakalayabilirsiniz. Tabii bunun için şu noktalara dikkat etmenizde fayda var:

 

Özgün ve Dikkat Çekici Bir Kompozisyon Oluşturun

 

Çekimin merkezinde bir insan ya da nesne yer alıyor olabilir. Öyle bir kurgu oluşturmalısınız ki merkezdeki öge, çevresiyle son derece ahenk içinde yer almalı. Ayrıca bütün güzelliğini yansıtabilmeli. Bu nedenle iyi bir kurgu oluşturabilmek için derinlik algısı ve simetri başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. 

 

Teknik Detaylar ve Kamera Özellikleri Hakkında Bilgi Edinin

Kameranızın ne tür özellikleri var ve bu özellikler ne anlama geliyor? Odak, pozlama, HDR modu ve daha pek çok özellik; akıllı telefonunuzda yer alıyor olabilir. Örneğin odak, fotoğrafın merkezinde yer alan nesne ya da insanın ön plana çıkmasını sağlar. Pozlama ise sensöre ne kadar ışık düştüğünü ifade eder ve fotoğrafın karanlık ya da aydınlık görünmesiyle yakından ilgilidir. Karanlık bir ortamda pozlama süresinin artırılması, fotoğrafın daha çok ışık almasını sağlar. Teknik detaylara ne kadar hâkim olursanız o kadar başarılı kareler yakalarsınız.

 

Flaş Kullanmaktan Kaçının

Flaş, renklerin yer değiştirmesine ve fotoğrafın aşırı pozlanmış gibi görünmesine neden olabilir. Bu nedenle flaş kullanmak yerine gün ışığında çekim yapabilir, renk oyunları istiyorsanız gün batımının eşsiz kızıllığını tercih edebilirsiniz. Eğer flaşı kullanmanız gerekirse flaşın üzerine küçük bir şeffaf bant yerleştirebilir, böylece ışığı çok daha geniş bir alana yayabilirsiniz.

 

HDR Modunu Tercih Edin

HDR, yüksek kontrastlı fotoğraflarda açık ve karanlık öğelerin dengelenmesine yardımcı olur. Böylece görülene çok yakın görüntüler elde edilebilir. Karelere sanatsal ve yaratıcı bir hava katabilir. Bu nedenle fotoğraflarınızı çekerken HDR modunu kullanmanızda fayda var.

 

Doğru Işığı Yakalayın

Işığı doğru kullanmak, büyüleyici fotoğraflar elde etmek için önemlidir. Bunun için doğal ışığı ve spot ışıklarını nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Örneğin sıcak ve yumuşak aydınlatma için gün doğumunu ya da batımını tercih edebilirsiniz. Spot ışıklarından faydalanacaksanız ışıkları doğru açılara konumlandırdığınızdan emin olmalısınız.

 

Simetriye Dikkat Edin

Simetrik bir görüntü elde etmek için sensörlerden yardım alabilirsiniz. Sensör, nesneleri bütünüyle odaklamanıza yardım eden nispeten geniş bir alan derinliği sağlar. Ayrıca simetrik görseller için ızgara çizgilerinden de faydalanabilirsiniz. Bu çizgiler sayesinde kadrajı doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Telefonunuzun Lensini Çekim Öncesi Temizleyin

Telefonun lensinde yer alan kir ve lekeler, görüntünün net çıkmamasına yol açabilir. Bu nedenle telefonunuzun kamerasını kullanmadan önce mutlaka lensini temizleyin. 

 

Ön Kamera Yerine Arka Kamerayı Kullanın

Ön kamera kullanımı her ne kadar keyif verse de arka kamera, profesyonel fotoğrafçılık için daha idealdir. Çünkü genellikle arka kameranın megapikseli daha yüksek olur. Ayrıca arka kameralar, çok daha yenilikçi özelliklere sahiptir. Bu nedenle arka kamera, çok daha etkileyici fotoğraflar çekmenizi sağlar.

 

Zoom Özelliğini Kullanmayın

Telefonun zoom özelliğini kullanmak, görüntülerin bulanıklaşmasına ve piksel piksel görünmesine neden olabilir. Bu sebeple bir nesneyi yakınlaştırmak istiyorsanız zoom yapmak yerine siz nesneye yaklaşın. 

Akıllı telefonlarla başarılı fotoğraflar çekilebilir. Ancak her adımda profesyonel bir çekim gerçekleştirmek isterseniz Piktora Yapım olarak yanınızdayız. Çok daha kaliteli işlere imza atmak için bilgi edinmek istiyor ve uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır