4K VE UHD VİDEOLAR NASIL ÇEKİLİR? YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ VİDEOLARIN ÖZELLİKLERİ

Eklenme Tarihi: 14.06.2023 Güncellenme Tarihi: 14.06.2023

4K ve UHD Videolar: Yüksek Çözünürlüklü Videoların Özellikleri

Teknolojinin gelişmesi ve video dünyasında gündeme gelen değişimle birlikte 4K ve UHD videolar da adeta boyut değiştiriyor. Daha kaliteli görüntü elde etmeye imkân sağlayan kameralar kullanılması kadar video düzenleme süreçlerinde de tercih edilen teknolojiler yüksek çözünürlüklü videoları tüketiciyle buluşturmayı başarıyor. Bu rehber yüksek çözünürlüğe sahip videoların özelliklerini öne çıkarırken aynı zamanda 4K ve UHD kavramlarına dair daha detaylı bilgilere ulaşmanıza da olanak tanıyor. Siz de 4K ve UHD kavramları hakkında daha teknik detaylar mı arıyorsunuz? O halde rehberi incelemeye başlayabilirsiniz.

 

4K Video Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bir çözünürlük terimi olarak bilinen 4K genellikle kameralarda ve ekran teknolojilerinde öne çıkmaktadır. Bu bağlamda 4K video, 4K teknolojisine uygun cihazlarla çekilen ve yüksek çözünürlük standartlarındaki videolara verilen genel isimdir. Peki, bu tür videolarda çözünürlük değerleri ve diğer teknik özellikler nelerdir.

4K videolar için çözünürlük değeri tam diyaframda 4096 x 3112 piksel olarak kabul edilmektedir. 1.32:1 oranla yaklaşık olarak 12,7 milyon piksel içermektedir. Teknolojik ürünlerin başında gelen pek çok akıllı televizyon 4K özelliği ile kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunmaktadır. Yüksek standartlarda bir görüntü olduğu düşüncesini ortaya çıkaran HD videolarla kıyaslandığında 4K videolar tartışmasız bir standart sunmaktadır. Şu an için oldukça yüksek bir standart sunan 4K videolar teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini 8K videolara bırakacaktır.

 

4K Kamera Çekimi Nedir?

4K video ve film tanımlaması yapılırken çok sık kullanılan bir kavramdır. Aslında ‘K’ x1000 kavramının yerine bir kısaltma olarak tercih edilmektedir. Yani 4K ile ifade edilen aslında 4 bin ifadesidir. Bu da 4K çözünürlük ile alakalı kullanıcılara ipuçları vermeye yaramaktadır. Söz konusu tanımlamadan yola çıkıldığında 4K kamera çekimi de büyük önem taşımaktadır. Peki, bu çekim aslında nedir?

4K kamera çekimi, 4K çözünürlüğe uygun videolar elde etmek amacıyla üretilen kameralarla gerçekleşen çekimi ifade eder. İster 4K film ister 4K video elde etmek için gerçekleşen çekimlerin uygun cihazlarla yapılması şarttır. Aksi takdirde görüntü kalitesi ve çözünürlüğün 4K seviyesinde olması pek mümkün değildir. Şunu da belirtmek gerekir ki 4K çekim yapıldıktan sonra bu görüntünün 4K ekranlarda izlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu görüntünün 4K olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapmak pek mümkün değildir.

 

4K Kamera ve HD Kamera Arasındaki Fark Nedir?

HD kalitesindeki çekimler çok uzun süre TV dünyasının ve kamera ile ilgilenen herkesi tatmin etmeyi başardı. Ancak 4K teknolojisinin ortaya çıkışı HD kalitesini adeta taca atmayı başardı. Peki, 4K kamera ile HD kamera arasında ne tür farklar bulunmaktadır? Hazırsanız birbirinden önemli farkların neler olduğuna bir göz atalım!

İki kamera seçeneği arasındaki en büyük fark piksel değerleridir. Piksel değerleri 4K için daha yüksektir. Yani videonun kare boyutunda bulunan piksel sayısı 4K için daha yüksektir. HD ile kıyaslandığında neredeyse 4 kat daha yüksek piksel anlamına gelen 4K sayesinde görüntü standartlarının tartışmasız bir noktaya ulaştığından söz etmek mümkündür. Bir 4K video karesinin 3840 x 2160 pikselden oluştuğunu ifade etmek mümkün. Bu bağlamda 4K video sayesinde 8,3 MP görüntü elde etmek de olasıdır. HD ile kıyasla 4K çözünürlükte yaklaşık 23 kat daha iyi performans sunuyor.

 

UHD Video Nedir? Özellikleri Nelerdir?

UHD Video, Ultra HD kalitesinde çekilen videolar için ifade edilen bir detaydır. Film ve video standartlarının HD’nin de ötesinde olmasını sağlayan UHD, görüntü teknolojilerinde çığır açmaktadır. Ultra yüksek çözünürlük sağlayan UHD formatındaki videolarda 4096 x 2160 piksel miktarından söz etmek olasıdır. 4K ile kıyaslandığında benzer seviyede çözünürlük ve piksel sunan UHD bazı küçük teknik farklılıklar dışında 4K’ya yakındır diyebiliriz. Bu bağlamda UHD videolar normal videolara kıyasla 23 kat daha iyi standartlarda çözünürlük vaat etmektedir. Ancak UHD video kalitesini yakalamak için mutlaka buna uygun bir ekran tercih etmek gerekir.

 

4K Video ve UHD Video Arasındaki Farklar Nelerdir?

4K video ve UHD video sık sık duyduğumuz kavramlar arasında yer almaktadır. UHD ve 4K video terimleri sık sık birbirinin yerine kullanılmaktadır. Genellikle aynı çözünürlüğü ifade etseler dahi teknik açıdan bazı farklılıklara sahiptir. 4K video yatak piksel çözünürlüğe sahiptir. Genel olarak 3840 x 2160 piksel çözünürlüğü vardır. Bu da toplam 8,3 milyon pikseli ifade etmektedir. 4K video, film sektöründe sık sık kullanılan sinema standardı DCI 4K’ya göre biraz daha düşük bir çözünürlüğe sahiptir. Tüketici elektroniği alanında 4K’nın 3840 x 2160 piksel için kullanıldığını söylemek mümkündür.

UHD video ise, Ultra High Definition'ın kısaltmasıdır ve 3840 x 2160 piksel çözünürlüğü ifade eder. Bu çözünürlük, 4K video ile aynıdır. Terim olarak UHD, genellikle televizyon ve video yayın endüstrisinde kullanılırken, 4K terimi daha çok sinema ve film endüstrisinde tercih edilir. Özetle, 4K ve UHD terimleri aynı çözünürlüğe sahiptir. Ancak 4K terimi sinemada kullanılırken UHD terimi ise video ve televizyon endüstrisinde kullanılmaktadır.

Yüksek standartlarda video ve film elde etmek mümkün olsa da bunlar için iyi ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu çerçevede Piktora Yapım olarak tanıtım filmi ve reklam filmi taleplerinize en iyi şekilde cevap vermeyi hedefliyoruz.

Bunu yaparken 4K kamera ve UHD kamera seçeneklerimiz sayesinde taleplerinize en kısa sürede çözüm üretiyoruz. Siz de bizimle iletişime geçerek bu hizmetlerimizden faydalanmaya başlayın!

contact_support İLETİŞİM FORMU

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi!
Teşekkür Ederiz.
Yetkililerimiz en kısa sürede verdiğiniz iletişim bilgileriniz ile sizlere geri dönüş sağlayacaklardır