Ana sayfa » Piktora Yapım Blog » Genel » Video Kamera Çekimi

Video Kamera Çekimi

21. yüzyıl tam anlamıyla bir teknoloji çağı. Buzdolabından cep telefonuna, televizyondan bilgisayarlara kadar teknoloji sayesinde hayatımıza girmiş birçok aletin eksikliğini artık düşünemiyoruz bile. Özellikle görselliğin iyice ön plana çıktığı bu zamanda, hayatın karelerini evlerimize hatta odalarımıza kadar sokan kameralar teknolojinin yaşantımıza kattığı en büyük icatların başında geliyor. Bugün bir kamera çekimi sadece televizyon ve sinemada değil, aynı zamanda her türlü özel günlerimizi ölümsüzleştirme anlamında da büyük önem taşıyor.

Kamera çekimi kongre, konferans, seminer gibi şirket organizasyonlarının yanı sıra, özel günlerde gerçekleştirilen çok farklı etkinliklerde de kullanılıyor. Bir kamera çekimi etkinliğin içeriğine ya da çekimi talep edenin isteğine göre birden çok kamera ile yapılabilir. Hatta çeşitli konferans, seminer gibi büyük etkinliklerde talebe göre reji bile kurulabilir. Ancak bu noktada önemli olan kamera çekiminin tamamıyla profesyonel bir ekip ve ekipmanlarla gerçekleştirilmesidir.

Aslında bir kamera çekiminde yapılacağı zaman etkinliğin türü ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken belli başlı birkaç unsur vardır. Bunlardan ilki ‘’önce izle, sonra çek’’ kuralıdır. Kamera çekimi yapılacak etkinlik ister bir şirket semineri olsun, isterse bir klip çekimi, ilk olarak çekimin yapılacağı mekana önden gidilip keşif yapılması büyük avantaj sağlar. Böylece önceden kamera açıları, gerekli olan ışık ve ses malzemeleri büyük oranda belirlenebilir ve çekimde hata yapma riski en aza indirilir. Örneğin bir bayi toplantısı çekilecekse, toplantının nasıl bir salonda yapılacağı, böyle bir ortamda nasıl bir ışık ve ses sistemine ihtiyaç duyulacağı gibi bilgiler edinilir. Toplantıya kaç kişinin katılacağı ve toplantının akışının belirlenmesi gibi ön hazırlıklarda kamera çekimi sırasında meydana gelebilecek aksilikleri önleme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Kamera çekimi çok farklı etkinliklerde kullanıldığından dolayı tüm bu çekimleri başarıyla yapabilecek profesyonel bir ekip çalışması da oldukça önemlidir. Bir toplantının yanı sıra bir reklam ya da klip çekiminde de doğru ve kaliteli ekipmanlarla istenen sürede ve bütçeye uygun olarak çekim yapabilecek bir ekip, kamera çekiminin başarısı konusunda en önemli etkendir. Bir kamera çekiminin bütçesi de istenilen etkinliğin türüne göre değişir. Bir şirket etkinliği, ya da özel bir gün çekiminin ücretleri bir reklam ya da klip çekimine göre çok daha uygun olabilir. Çünkü o tarz işlerin görselliği daha ön planda olduğu için gerek çekim gerekse kurgu aşamasında maliyet daha yüksek olacaktır.

2016-01-28T21:51:15+00:00 0 Comments

Leave A Comment