Video Kamera Çekimi Nedir, Video Çekimi Nasıl Yapılır?

Ana sayfa » Piktora Yapım Blog » Bilgilendirme » Video Kamera Çekimi Nedir, Video Çekimi Nasıl Yapılır?

Video Kamera Çekimi Nedir, Video Çekimi Nasıl Yapılır?

21. yüzyıl tam anlamıyla bir teknoloji çağı. Buzdolabından cep telefonuna, televizyondan bilgisayarlara kadar teknoloji sayesinde hayatımıza girmiş birçok aletin eksikliğini artık düşünemiyoruz bile. Özellikle görselliğin iyice ön plana çıktığı bu zamanda, hayatın karelerini evlerimize hatta odalarımıza kadar sokan kameralar teknolojinin yaşantımıza kattığı en büyük icatların başında geliyor. Bugün bir video kamera çekimi sadece televizyon ve sinemada değil, aynı zamanda her türlü özel günlerimizi ölümsüzleştirme anlamında da büyük önem taşıyor.

Video Kamera Çekimi Konusunda Dikkat Edilecekler

  • Video kamera çekimi nerelerde kullanılır

   kongre, konferans, seminer gibi şirket organizasyonlarının yanı sıra, özel günlerde gerçekleştirilen çok farklı etkinliklerde de kullanılıyor. Bir kamera çekimi etkinliğin içeriğine ya da çekimi talep edenin isteğine göre birden çok kamera ile yapılabilir. Hatta çeşitli konferans, seminer gibi büyük etkinliklerde talebe göre reji bile kurulabilir. Ancak bu noktada önemli olan kamera çekiminin tamamıyla profesyonel bir ekip ve ekipmanlarla gerçekleştirilmesidir.

  • Video kamera çekimi sırasında dikkat edilecekler

   Aslında bir kamera çekiminde yapılacağı zaman etkinliğin türü ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken belli başlı birkaç unsur vardır. Bunlardan ilki “önce izle, sonra çek” kuralıdır. Video kamera çekimi yapılacak etkinlik ister bir şirket semineri olsun, isterse bir klip çekimi, ilk olarak çekimin yapılacağı mekana önden gidilip keşif yapılması büyük avantaj sağlar. Böylece önceden kamera açıları, gerekli olan ışık ve ses malzemeleri büyük oranda belirlenebilir ve çekimde hata yapma riski en aza indirilir.

   Örneğin bir bayi toplantısı çekilecekse, toplantının nasıl bir salonda yapılacağı, böyle bir ortamda nasıl bir ışık ve ses sistemine ihtiyaç duyulacağı gibi bilgiler edinilir. Toplantıya kaç kişinin katılacağı ve toplantının akışının belirlenmesi gibi ön hazırlıklarda kamera çekimi sırasında meydana gelebilecek aksilikleri önleme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

  • Başarı için Ekip Şart

   Kamera çekimi çok farklı etkinliklerde kullanıldığından dolayı tüm bu çekimleri başarıyla yapabilecek profesyonel bir ekip çalışması da oldukça önemlidir. Bir toplantının yanı sıra bir reklam ya da klip çekiminde de doğru ve kaliteli ekipmanlarla istenen sürede ve bütçeye uygun olarak çekim yapabilecek bir ekip, kamera çekiminin başarısı konusunda en önemli etkendir.

  • Bütçelendirme Önemli

   Bir kamera çekiminin bütçesi de istenilen etkinliğin türüne göre değişir. Bir şirket etkinliği, ya da özel bir gün çekiminin ücretleri bir reklam ya da klip çekimine göre çok daha uygun olabilir. Çünkü o tarz işlerin görselliği daha ön planda olduğu için gerek çekim gerekse kurgu aşamasında maliyet daha yüksek olacaktır.

Biz Piktora Yapım ailesi olarak video çekimi konusunda uzmanlaşmış ekibimiz ile sizin tüm video kamera ihtiyaçlarınız için çözüm üretirken, kiralık film ekipmanları bölümümüzde ihtiyacınız olan profesyonel ekipmanı da sağlıyoruz. Tüm ihtiyaçlarınızda bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

2017-05-07T02:37:55+00:00 2 Comments

2 Comments

 1. admin 11.11.2014 at 18:48 - Reply

  Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per connubial rostra.

 2. admin 11.11.2014 at 18:48 - Reply

  Quisque ligulas ipsum, euismod atras vulputate iltricies etri elit.

Leave A Comment