Ana sayfa » Piktora Yapım Blog » Bilgilendirme » Fotoğrafçılığa Başlarken Fotoğraf Makinesi Seçmek

Fotoğrafçılığa Başlarken Fotoğraf Makinesi Seçmek

 • Fotoğraf Makinesi Seçimi

Fotoğrafçılığa merak saranların ilk sorunları “bir fotoğraf makinesi satın almak” oluyor. Fotoğrafçılığa başlarken, fotoğraf makinesi seçmek maalesef, seçenekler arttıkça kararsızlığın başladığı nokta olur. Çevrenizde fotoğraf çekimi yapan ve fotoğraf makinesinden anlayanlarla konuşursunuz ve görürsünüz ki hepsini fikri çok başkadır. Hatta çeşitli nedenlerle belirli marka fotoğraf makinesi kullanıcılarının markalar konusunda bir biri ile kavgaya varan atışmalar yaptığına bile şahit olabilirsiniz. Tüm bunların sonunda bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz ve aklınızda soru işaretleri var. Kendinize uygun, doğru fotoğraf makinesini seçmenin yolu doğru soruları sormaktır. İlk sorunuz ise ne çekmek istiyorum, olabilir. Gelin bu fotoğraf makinesi seçerken sorulacak hayati bazı soruları birlikte inceleyelim:

 1. Fotoğraf makinesini ile ne çekmek istiyorsunuz?

  Fotoğraf makinesi kullanım amacı direkt olarak seçilecek cihazdaki lensin çeşidini etkileyecektir. Manzara çekimi için kullanılacak bir lens ile stüdyo ortamında ürün çekimi için kullanılacak bir fotoğraf makinesinin lensi asla aynı olamaz. Bu sebeple alacağınız fotoğraf makinesinde bulunan standart lens ve lens değişim durumlarını tam olarak anlamanızda fayda var.

 2. Ne sıklıkla fotoğraf makinesini kullanacaksınız?

  Fotoğrafçılık ucuz bir hobi değildir, hatta Türkiye’deki elektronik fiyatlarına bakarsak cebimizdeki paranın sıfırlanmasına bile neden olabilir. Kullanma amacınızı belirledikten sonra kullanım sıklığını belirlemek doğru bir fotoğraf makinesi seçimi kolaylaştırır.

 3. Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

  Fotoğraf çekimi kişisel boş zamanlarınızda yapabileceğiniz bir aktivite olduğu gibi bu konu üzerinden ciddi paralar da kazanabileceğiniz bir meslek haline de gelebilir. Hobi olarak bile yapılsa, zaman isteyen bir iştir. Sabah erkenden çıktığınız fotoğraf gezisi akşama kadar sürer bu yüzden hobi bile olarak yapsanız, iyi bir kaliteye ulaşmak ve iyi sonuçlar elde etmek için düşündüğünüzden daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

 4. Her gittiğiniz yere fotoğraf makinesini taşıyacak mısınız?

  Çekmek istediğiniz fotoğraf çeşidine göre tek bir fotoğraf makinesi yetebileceği gibi, paraflash, lens, tripot gibi pek çok ekipmana ve bunları taşıyabilecek özel çantalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Kimi fotoğrafçılar, ağır donanımı yanlarında taşımaktan şikayetçi olmaz ama siz bundan hoşlanmayabilirsiniz. Daha önceki tercihlerinize göre zaten belirli bir tercih listeniz oluşmuştur. Eğer ihtiyacınız yok ise daha küçük boyutlarda bir makine tercihi yapabilirsiniz

Fotoğraf Makinesini Seçimi

Bir önceki listede yer alan temel sorulara cevap verdiniz ise önceliklerinizi belirlemiş olmanız gerekiyor. Önemli olan sizin önceliklerinize uyan bir makine seçmek. Sonra teknik konulara girmeye başlayabilirsiniz.

Fotoğraf makinelerini temelde 3 ana sınıfa ayırabiliriz.

 1. Kompakt Makineler

  Bu makineler boyutlarıyla alım güçleriyle çok daha rahat edinile bilecek makinelerdir. Kompakt makinelerde sadece otomatik ayar seçenekleri bulunur. Daha çok fotoğrafçılıkta hatıra fotoğrafı bazında uğraşacak insanlara önerile bilir. Fotoğraf makinesi tüm ayarları yapar ve size sadece çekmek kalır. Temel fotoğraf bilgisi gerektirmeyen amatör makinelerdir. Objektif değişimi mümkün değildir.

 2. Premium Kompakt Cihazlar

  En üst seviyedeki kompakt fotoğraf makineleridir ve manuel ayarlama yapma imkânı tanırlar.

 3. DSLR Fotoğraf Makinesi

  Halk tarafından profesyonel fotoğraf makinesi olarak adlandırılır. DSLR makinelerde ayarlarınızı manuel veya otomatik olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu makinelerde objektif değişimi mümkündür. Gözünüzün gördüğü ile sensör üzerinde oluşan görüntü aynıdır. Çok geniş ayarları bulunur. Taşıması biraz zahmetlidir. Ama amatör fotoğrafçılar için en uygun tip makineler bu gruptadır.

Ama asla unutmayın çok basit makineyle de çok etkili fotoğraflar çekilebilir. Bir fotoğraf makinesinin size uygun olup olmadığını anlamak için Piktora ürünleri içerisinden size uygun olduğunu düşündüğünüz bir fotoğraf makinesini kiralama hizmetinden faydalanarak denemeler yapabilirsiniz. Bol fotoğraflı günler dileriz.

2016-07-27T17:14:49+00:00 0 Comments

Leave A Comment