Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ana sayfa » Piktora Yapım Blog » Genel » Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Hemen hemen her mevsim çevremizde sürekli birileri evleniyor. Peki, evlenenlerin fotoğraf çekimleri nasıl yapılıyor, bu konuda nasıl bir destek alıyorlar? Eğer düğün fotoğrafçılığı konusunda merak ettikleriniz var ise sizin için Düğün Fotoğrafçılığı Nedir, Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir konusunda ufak bir yazı hazırladık. Bundan sonra düğün fotoğrafı konusunda uzman bir ekip ile çalışırken veya kiralık film ekipmanları ile kendi düğününüzü çekmeye karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken her şeyi sizin için listeledik.

 1. En az iki makine ile çalışın

  Düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız en az iki adet gövde taşımanız gerekir. Bunun ilk sebebi olası bir sorun karşısında yedek makina nın hazır olması. İkinci sebep ise en çok kullanabileceğiniz iki lensin gövdelerde hazır olarak takılı olması; bu lensleriniz de ağırlıklı olarak 24-70 mm ve 70-200 mm olacaktır. Unutulmaması gereken düğün fotoğrafçılığında hızın çok önemli olması, vede kritik pozisyonlardaki zamanı lens değiştirerek kullanamazsınız.

  Bir ileri adım ise üçüncü gövde; hatta ilave olarak bir adet de iyi bir kom-pakt makinanın bulunması, üçüncü gövdede ise makro, balık gözü ve özel portre çekimi için daha az kullanılan lensleri kullanabilmek.

 2. Size Yardım Edecek Biri olsun

  İyi bir yardımcı, düğün telaşı içinde koştururken size nefes aldırıp daha yaratıcı ve rahat çalışmalar yapabilirsiniz. Ve o karmaşa ve koşuşturma içinde size yedek ekipmanlarınıza göz kulak, farklı açılardan harici flaş kullanmanız gerektiğinde size destek ve yardımcı olacaktır. Çekilen fotoğrafları davetlilere sunum için hemen slayt gösterisi yapabilmesi de gerekli.

 3. Çekimi yapacağınız alanı tanımak

  Eğer Düğün çekimi nin yapılacağı alanı bilmiyorsanız, daha önceden gidip alana göz atmanız önemli. Fotoğraf için uygun bölgeleri seçebilir, ışığın pozisyonuna göre çekim anında kullanmanız gereken ayar ve ekstra gerekli olan ekipmanları önceden planlayıp, sürprizlerle karşılaşmaz hem de zaman kaybını önlemiş olursunuz.

 4. Hava Koşulları

  Eğer sizden harici mekanda Düğün fotoğrafı çekilmesi istenmiş ise, randevu günü vermeden önce o günkü hava durumunu mutlaka kontrol edip, yağmur ya da aşırı rüzgar olmamasına dikkat edin.

 5. Düğün Sahiplerinden birisi yanınızda olsun

  Kalabalık, koşuşturmaca ve telaş içerisinde kimlerin daha önemli olduğunu anlamak daha sonra ciddi bir sorun olabilir. Düğün sahiplerinden birisi size bu konuda, kimin fotoğraflarda olması gerektiğini ayrıca toplu çekimler için ilgili grupların bir araya getirilmesinde yardımcı olur.

 6. Damat ve Gelin ile iletişimi iyi kurun

  Gelin ve damat, düğünün odak noktasında olduklarından, gergin ve heyecanlı olmaları çok normaldir. Gelin ve damadı çekim anında rahatlatmak sizin görevinizdir. Bunun için düğün günü öncesinde mutlaka bir araya gelip dostluk ilişkisi kurmalısınız. Çekim günü, bu ilişki için çok geç olabilir. Çiftlere Sürekli poz verdirmek yerine doğal hareket ve kompozisyonları yakalayın. Çekilen güzel fotoğrafları makinanızın ekranından hemen o an gösterip morallerini yükseltin. Fazla kare çekip fotoğraf seçme kargaşası yaratmaktansa, gerekli kareleri yakalayın.

 7. Ufak Tefek detaylarıda çekin

  Sadece portre üzerine ağırlık vermeyin. Unutmayın ki her zaman olduğu gibi bu gün onların günü. Gelin ve Damat ile ilgili güzel detaylar bulup karelemeye çalışın. Örnek olarak ailesi veya davetliler ile attığı bir bakış, gelinliğinin güzel bir detayı gibi. Düğün mekanının’da önemli olduğu unutulmamalı, özene bezene hazırlanan ortam detaylarının, mutlaka albümde yer alması gerekir.

 8. Işığı iyi kullanıp Yansıtıcı ve ek flaşlar kullanın.

  Bulunduğunuz ortam ışığı yerine profesyonel olan bir veya daha fazla flaşla çalışmak istediğiniz fotoğrafları çekmenizi sağlar. Tek flaş her zaman yeterli olmayabilir. Özellikle dış çekimlerde gelinliği düzgün ve homojen aydınlatabilmek için ikinci bir flaş ya da yansıtıcı reflektör desteğine ihtiyaç vardır. Bunlar içinde yardımcı desteği gereklidir.

 9. Fotoğraflarınızı RAW formatında çekin

  RAW çekmek çoğu zaman hayat kurtarabilir. Çok fotoğraf çekilecek ve fazla yer kaplayacak diye RAW çekememezlik yapamazsınız. Çiftler için çok önemli anları fotoğraflıyorsunuz, bunun için beyazayarı, pozlama ve diğer önemli düzenlemelerini yapmak gerektiğinde RAW size bu imkanı sağlayacaktır. Doğru olarak pozlanmamış ve beyaz ayarı kötü fotoğrafların bir de JPEG versiyonunu düzenlemeyi denediğinizde, RAW formatında çekmediğiniz için çok pişman olacaksınızdır.

  Bu işi gerçekten profesyonelce yapıyorsanız, “RAW formatındaki fotoğraflar çok yer kaplıyor” deme şansınız olamaz. Bol, hem de çok bol bellek kartınız ve arşiv için de kapasitesi yüksek Hard Disc’ iniz olmak zorunda.

  Ayrıca kaydetme seçeneğinizi “RAW + JPEG” olarak ayarlarsanız, sadece ciddi düzenlemeyi gerektiren fotoğraflar için RAW forma tındaki resimleri düzenlersiniz.

 10. Çekilen fotoğrafları hemen slayt gösterisi haline getirin

  Çektiğiniz fotoğrafları, düğün yapılan mekan müsait ise perde veya ekrana yansıtıp veya en azından bir monitör’de gösterip o an seçme kolaylığını sunmalısınız. İsteye nede eğer yanında hafıza kartı var ise JPEG’leri vereceksiniz RAW formatında olanları değil

 11. Hatalı çekilmiş fotoğrafları hemen silmeyin

  Çektiğiniz fotoğrafları daha sonra izlerken “bu biraz yamuk yumuk çıkmış daha iyisini çekerim” diyerek fotoğrafları silmeyin. Ufak tefek hatalar daha sonra çok rahatlıkla düzeltilebilir ve de ortaya memnun olabileceğiniz fotoğraflar çıkabilir. RAW formatında çektiğiniz fotolarda pozlama ile rahatlıkla oynayabileceğiniz için, ışık açısından patlak ya da hafif karanlık fotoğraflar tekrar hayata rahatlıkla döndürülebilir.

 12. Açınızı değiştirin. Yukarı çıkın, Yere yatın, ultra geniş açı lens, hatta havadan çekim için Multikopter kullanın

  Herkesin çekebildiği sıradan kareler yerine, daha farklı olmayı deneyin. Bunun da yolu bol bol hareket ve farklı açılar yakalamaktan geçiyor. Dış mekan çekimlerinde kiralama veya imkanınız var ise Multikopter ile havadan düğün çekim Fotoğraf ve Videolar ’da ayrı bir görsel zenginlik olacaktır.

 13. Sürekli çekim modunda’da çekim yapın

  Tek kare yerine bazı pozisyonlarda sürekli çekim yaparsanız, özellikle hareketlerin seri olduğu çiçek fırlatma veya gülme gibi anlık olayları fotoğraflama şansınız daha fazla olur. Örnek olarak on kare fotoğraf içinden en uygun olanını seçmek, uygun olan anı bekleyip tek kare fotoğraf çekmeye göre çok daha az risklidir.

 14. Kaliteli ekipmanlar kullanın. Bellek kartı, Batarya, Lens

 15. Olmazsa olmaz konulardan biri de kullanılan yardımcı ekipmanlardır. Mutlaka yedek bellek kartlarınız olmalı. Kartların kaliteli ve seri çekimde hızlı yazmaları için (C10- Class10) tercih sebebi olmalı. Pilleriniz de mutlaka tam dolu ve yedekler de dahil orijinal pil kullanmalısınız. Yan sanayi piller bu konuda tatminkar değillerdir çok daha hızlı boşalır. Ayrıca flaşlar da diğer bir pil canavarıdır. Yüksek kaliteli yüksek Amperli şarjlı piller kullanmaya çalışın. Unutmayın ki siz pil değiştirirken, çok önemli sahneleri kaçırabilirsiniz. Pillerin tamamen bitmesini beklemeden azalma sinyali verdiğinde uygun bir an bulup değiştirin. En kıymetli ekipmanınız olan Lenslerinizi de düzgün bir şekilde muhafaza edin. Tek makine ile çalışıyorsanız ve de lens değiştirmeniz gerekiyorsa, sakin olun acele etmeyin, telaş içinde lensi düşürebilir ya da başka zararlara da sebep olabilirsiniz.

Tüm dikkat etmeniz gereken konularda Piktora Yapım ailesi olarak gerek düğün çekimleriniz de gerekse kullanılacak ekipmanlar konusunda kiralık film ekipmanları ile hizmetinizdeyiz. Şimdiden sizlere mutluluklar diliyoruz.

2017-05-07T01:42:41+00:00 2 Comments

2 Comments

 1. Ayşe Onat 11.11.2014 at 18:48 - Reply

  Merhabalar, çok yakın bir arkadaşımız haziran ayı içerisinde evlilik planlıyor. Düğünlerinde tüm çekimleri kendi imkanları ile yaparak farklılık yapmak istiyorlar. Acaba düğün çekimleri için kullanılan kiralık film ekipmanları setiniz var mı? Bunu liste şeklinde görebilir miyiz?

  • Piktora Yapım 11.11.2014 at 18:48 - Reply

   Merhabalar Ayşe Hanım,

   Her düğün yapılma şartlarına bağlı olarak farklı bir ekipman gerektirdiğinden hazır bir paketimiz bulunmamaktadır. Fakat düğünün detaylarını bize mail olarak iletmeniz durumunda Piktora Yapım uzman ekibimiz bu konu ile ilgili size detaylı bir liste hazırlayıp yollayacaktır. Arkadaşınıza ve eşine mutluluklar diliyoruz.

Leave A Comment